Dnia 29 maja w kaplicy głównej cmentarza komunalnego w Katowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Władysława Januszewskiego, Edmunda Kasprzyka i Henryka Skałeckiego. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach odnalazło ich szczątki w 2021 r. w Katowicach i w Raciborzu. Pogrzeb miał charakter państwowy. Ceremonia rozpoczęła od Mszy św. w kaplicy głównej cmentarza. Następnie kondukt żałobny udał się do Kwatery Żołnierzy Niezłomnych, gdzie spoczęły szczątki bohaterów.
Poświęcili własne życie
– Spotkaliśmy się na cmentarzu, aby oddać ostatnią posługę trzem żołnierzom niepodległej Polski – trzem młodym chłopakom, którzy urodzili się już wolnej Polsce, II Rzeczypospolitej, i nie znali innej ojczyzny, niż wolnej, dlatego zapewne podjęli decyzję, by tej wolnej Polski bronić poświęcając własne życie – powiedział podczas uroczystości Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Przypomniał, że, dwaj z nich mieli zaledwie 23 lata, gdy padli ofiarą zbrodni komunistycznej, trzeci nie skończył nawet 21 lat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystości wzięły udział rodziny niezłomnych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, poczty sztandarowe.
Instytut Pamięci Narodowej był reprezentowany przez: Andrzeja Sznajdera – dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, Adama Siwka i Jana Kwaśniewicza -naczelnika OBUWiM IPN w Katowicach oraz Agnieszkę Połońską z katowickiego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Asystę wojskową podczas uroczystości zapewniła 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej z Katowic. Za oprawę muzyczną odpowiadała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Miał tylko 23 lata
Edmund Kasprzyk ps. „Lech”, „Matniak”, „Czarny”, syn Wincentego i Józefy Kasprzyk, urodził 7 stycznia 1923 r. w Strzemieszycach w pow. będzińskim. W 1940 r. był więziony w Sosnowcu za ucieczkę z robót przymusowych z fabryki amunicji. Od 1943 r. był żołnierzem VIII Okręgu Śląsk Narodowych Sił Zbrojnych. Działał w Strzemieszycach jako sekcyjny. Od kwietnia 1945 r. służył w drużynie PAS ppor. Antoniego Sękowskiego ps. „Konrad”, „Metys”. Był początkowo zastępcą dowódcy. Uczestniczył w akcjach zbrojnych. Został aresztowany 24 lipca 1945 r. przez PUBP w Będzinie i po brutalnym śledztwie skazany 28 lutego 1946 r. przez Wojskowy Sąd Okręgowy IV w Katowicach, a następnie stracony 4 maja 1946 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Szczątki Edmunda Kasprzyka zostały odnalezione w kwietniu 2021 r. przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach na cmentarzu parafialnym przy ul. Wróblewskiego w Katowicach-Bogucicach.