Najkrwawsza i jedna z najokrutniejszych, jak do tej pory, wojen zakończyła się bezwarunkową kapitulacją Niemiec 8 maja 1945 roku. Według szacunków w trakcie jej trwania zginęło od 50 do 78 milionów ludzi, w tym 47 milionów ludności cywilnej.
Poczta Polska w rocznicę zakończenia wojny wprowadziła swój nowy znaczek.
- Współczesnego człowieka wciąż przeraża nie tylko ogrom zbrodni popełnionych podczas działań wojennych, ale przede wszystkim liczba ofiar II wojny światowej - mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki. - Po raz pierwszy w historii ludzkości pojawił się przecież termin ludobójstwa. Naszym znaczkiem chcieliśmy temu poważnemu tematowi nadać jednak pozytywny wymiar. Zamysłem autorki znaczka było symboliczne pokazanie zakończenia walk, gdzie z tragizmu, cierpienia i śmierci wyłania się nadzieja na nowe i lepsze życie. Ukazana scena nawiązuje do pomnika obrońców Westerplatte, symbolizuje to wbity w ziemię bagnet. Znaczek ma przede wszystkim wyrażać ideę walki o wolność, prawo do życia i pokoju - symbolizuje to drzewko jabłoni odradzające się na zgliszczach i biały kwiat jako symbol czystości. Natomiast wyłaniające się zza horyzontu słońce wprowadza kolejne pokolenia w nową rzeczywistość bez wojny. Przedstawiona ilustracja jest malarską wariacja utrzymaną w pastelowych kolorach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
II wojna światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości. Spowodowała nieodwracalne zmiany na świecie, a szczególnie w Europie. Podczas procesu Trybunału w Norymberdze głównych przywódców hitlerowskich oskarżono o 4 rodzaje zbrodni: udział w spisku przeciwko pokojowi, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne oraz o zbrodnie przeciwko ludzkości (ludobójstwo). Z 22 oskarżonych przywódców 12 skazano na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok ogłoszono 1 października 1946 roku.
Wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych oraz w sklepie internetowym:
70. rocznica zakończenia II wojny światowej
Autorka projektu znaczka: Aleksandra Pietrzak
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość nominalna: 2,35 zł
nakład: 180.000 sztuk
technika druku: rotograwiurowa
format znaczka: 31,25 x 43 mm
format bloku: 90 x 70 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 8 maja 2015 r.