Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 21/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Vatican Media

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PORTUGALIA
Coraz więcej meczetów w Europie

Pięćdziesiąt pięć meczetów powstało w ostatnich latach w Portugalii. Większość z nich znajduje się w stołecznej Lizbonie lub na jej przedmieściach. Powstają jako efekt napływu imigrantów zarobkowych, przede wszystkim z Azji: Indii, Pakistanu, Bangladeszu oraz Nepalu. Czasem na tym tle rodzą się napięcia między grupami muzułmańskich imigrantów a katolicką większością. Liczba meczetów w Portugalii, gdzie pierwsze miejsce kultu muzułmańskiego powstało w Lizbonie w 1985 r., zaczęła drastycznie wzrastać po 2018 r. wraz z kolejnymi falami migracyjnymi. Portugalia nie jest, oczywiście, wyjątkiem. Także u nas, w Polsce, niedawne zakończenie ramadanu i pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych zdjęcia gromadzących się muzułmanów pokazały, że ich liczba jest już całkiem spora. Ma to związek z tym, że jesteśmy państwem coraz bogatszym i coraz częściej stajemy się miejscem docelowym współczesnej wędrówki ludów.

POTRZEBA DZIAŁANIA
Stan watykańskich finansów

Reklama

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx odrzucił doniesienia, że Watykan jest „na minusie”. „Nie mogę tego potwierdzić. Sytuacja nie jest tak katastrofalna, jak niektórzy to przedstawiają” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Süddeutsche Zeitung. Wcześniej włoski dziennik Corriere della Sera poinformował, że papież Franciszek pozostawił swojemu następcy „dziurę finansową” w wys. ok. 2 mld euro. Kardynał Marx podkreślił, że koszty muszą zostać zmniejszone. Jako koordynator watykańskiej Rady ds. Gospodarki zaznaczył to w swoim raporcie dla kardynałów podczas kongregacji generalnej przed konklawe. „Trzeba dokonać rozróżnienia: jest Państwo Watykańskie, gdzie są nadwyżki, i Stolica Apostolska, za której sytuację finansową jestem odpowiedzialny. Jest to trudne, ponieważ administracja, tj. wszystkie dykasterie aż po nuncjatury, kosztuje dużo pieniędzy – przede wszystkim z powodu obciążeń emerytalnych – stwierdził . Franciszek rozpoczął reformę finansów Watykanu i zrobił wiele. Wiadomo jednak, że systemy emerytalne są dziś największym obciążeniem dla wielu państw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

POLSKA - WATYKAN
Jeszcze poczekają

Biskup Krzysztof Zadarko został administratorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wyboru dokonało Kolegium Konsultorów 5 maja, tuż po ingresie dotychczasowego ordynariusza bp. Zbigniewa Zielińskiego w Poznaniu. Biskup Zadarko jest szerzej znany w Polsce ze swoich wypowiedzi jako przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców. Administrator ma za zadanie zapewnić ciągłość duszpasterską i administracyjną w diecezji, troszczyć się o duchowe dobro wiernych oraz zarządzać diecezją zgodnie z przepisami prawa, z wyłączeniem decyzji zastrzeżonych wyłącznie biskupowi diecezjalnemu. W związku ze zmianami w Stolicy Apostolskiej Koszalin pewnie jeszcze poczeka na nowego biskupa, podobnie zresztą jak kilka innych diecezji w Polsce.

POLSKA – NIEMCY
Spotkanie biskupów

Reklama

– Bądźmy tak odważnymi i zdeterminowanymi budowniczymi mostów jak nasi poprzednicy 60 lat temu. Opowiedzmy się także dzisiaj zdecydowanie po stronie pojednania między wszystkimi narodami i po stronie pokoju, który pochodzi od samego Boga – powiedział kard. Rainer Maria Woelki, metropolita Kolonii, w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze kolońskiej w ramach spotkania grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Spotkanie odbyło się w dniach 13-15 maja w Kolonii. Rzeczywiście, list polskich biskupów był wydarzeniem nie tyle przełomowym, ile epokowym. W czasach fundamentalnych zmian, nowych paradygmatów w polityce, odradzającego się ducha imperializmu, znajdującego doskonałą pożywkę w społecznym egoizmie, trzeba na nowo burzyć mury, które wyrosły nam pod nosem, i budować mosty.

KEP
O edukacji zdrowotnej

Reklama

Członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście w sprawie nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna” napisali: „Konstytucja wyraźnie podkreśla, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i ojcostwo pozostają pod ochroną państwa. Ponadto w prawie oświatowym widnieje wiele zapisów zobowiązujących instytucje państwowe do działań prorodzinnych”. Wskazali również, że polskie prawo jednoznacznie przyjmuje istnienie dwóch płci – męskiej i żeńskiej. „Wprowadzana do szkół tzw. edukacja zdrowotna łamie wszystkie tego typu przepisy prawne, a w dłuższej perspektywie zmierza do zmiany polskiego prawa – na prawo antyrodzinne i destabilizujące płeć”. W istotnej części przedmiot ten zawiera treści dotyczące tzw. zdrowia seksualnego, których celem jest całkowita zmiana w postrzeganiu rodziny i miłości. Według założeń, uczniowie mają być od najmłodszych lat poddawani erotyzacji. „Ta wizja w sposób oczywisty niszczy fundamenty wychowania” – podkreślili biskupi w liście. Ponadto wskazali, że „temu celowi ma służyć także bezprawne ograniczanie lekcji religii w szkole”. Ameryka pod nową władzą powiedziała ideologii gender zdecydowane „stop”. W Wielkiej Brytanii orzeczenia sądów też wracają na tradycyjne tory, podkreśla się, że płeć jest sprawą biologii, a nie ideologii. Polski rząd jednak nie reaguje na te wiejące coraz mocniej wiatry historii i w najlepsze trwa w ideologicznym zaczadzeniu.

Rodzice, którzy nie chcą, by ich dziecko uczestniczyło w zajęciach tzw. edukacji zdrowotnej, muszą złożyć do 25 września pisemną rezygnację, o co zaapelowali do nich biskupi.

SPOTKANIA
Leon XIV mówi do świata

Na pokój, sprawiedliwość i prawdę, które stanowią filary działalności misyjnej Kościoła i pracy dyplomacji Stolicy Apostolskiej, zwrócił uwagę Leon XIV na spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie, z którymi spotkał się po raz pierwszy 16 maja.

Papież przypomniał, że pokój to nie tylko brak wojny i konfliktu. Dotyczy każdego, a buduje się go w sercu przez wykorzenianie pychy i roszczeń oraz miarkowanie języka, „ponieważ można ranić i zabijać również słowami, a nie tylko bronią”. W tym kontekście Ojciec Święty podkreślił znaczenie wkładu religii i dialogu międzyreligijnego w budowanie pokoju. Dodał, że wymaga to pełnego poszanowania wolności religijnej. „Doświadczenie religijne jest podstawowym wymiarem osoby ludzkiej, bez którego trudne, o ile wręcz niemożliwe, jest dokonanie owego oczyszczenia serca, niezbędnego do budowania relacji pokoju” – stwierdził. Zachęcił do ożywienia dyplomacji wielostronnej i instytucji międzynarodowych, które mają zapobiegać sporom na arenie międzynarodowej, oraz do zaniechania wyścigu zbrojeń. Jeszcze przed uroczystą inauguracją pontyfikatu Leon XIV zaczął intensywną pracę. Spotkał się m.in. z przedstawicielami Kościołów wschodnich i ukraińskich grekokatolików, czym wskazał niejako na dwa najbardziej zapalne miejsca na mapach świata. Nieprzypadkowo pierwsze słowa Ojca Świętego nawiązywały do pokoju, bo to coraz bardziej deficytowa wartość na świecie. Bez dwóch zdań pokój będzie na szczycie agendy tego pontyfikatu.

PAPIEŻ POKOJU
Inauguracja pontyfikatu

Około 200 tys. wiernych z całego świata, 156 delegacji międzynarodowych z różnych krajów oraz reprezentujących różne instytucje, przedstawiciele trzydziestu sześciu Kościołów i religii przybyli na plac św. Piotra w Rzymie, aby uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu Leona XIV. „Budujmy Kościół oparty na miłości Boga i będący znakiem jedności, Kościół misyjny, który otwiera ramiona na świat, głosi Słowo, pozwala, by go niepokoiła historia, i który staje się zaczynem zgody dla ludzkości. Razem, jako jeden lud, jako fratelli tutti, idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie” – powiedział 267. następca św. Piotra. Mszę św. koncelebrowało ponad 4 tys. duchownych: kardynałów, patriarchów, arcybiskupów większych katolickich Kościołów wschodnich, biskupów i księży. W inauguracji pontyfikatu wzięli też udział m.in. kardynałowie z Polski: Kazimierz Nycz i Grzegorz Ryś oraz pracujący w Watykanie Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski, a także delegacja KEP z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W słowach Ojca Świętego dostrzec można wizję Kościoła, który na tyle patrzy na siebie, by być znakiem jedności, a wszystkio inne jest działaniem dla świata. Wszyscy mają na to nadzieję. Media zauważyły obecność prezydenta Ukrainy i wiceprezydenta USA i odczytały to jako mocne zaangażowanie Leona XIV w zakończenie wojny i budowanie pokoju.

2025-05-20 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 47/2023, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

To bodaj pierwszy zwarty dokument, w którym zostało wyrażone stanowisko Kościoła wobec środowisk LGBT+, szczególnie transseksualistów i osób homoseksualnych. Czy osoba transseksualana może zostać ochrzczona? Czy taka osoba może być ojcem chrzestnym lub matką chrzestną? Czy adoptowane lub urodzone przez surogatkę dziecko osób homoafektywnych żyjących w związku może być ochrzczone? Czy osoba homoafektywna i żyjąca w konkubinacie może być ojcem chrzestnym lub matką chrzestną osoby chrzczonej? Takie m.in. pytania zadał Dykasterii Nauki Wiary brazylijski biskup José Negri z Santo Amaro. Co na to odpowiedział Watykan? Na pytanie pierwsze – „tak”, ale pod warunkiem, że „nie ma sytuacji, w których istnieje ryzyko wywołania zgorszenia publicznego lub dezorientacji wśród wiernych”. W odpowiedzi na drugie pytanie prefekt dykasterii kard. Victor Fernández stwierdził, że do takiej sytuacji „pod pewnymi warunkami można dopuścić”. W trzecim przypadku czytamy, że aby dziecko w takiej sytuacji mogło zostać ochrzczone, „musi istnieć uzasadniona nadzieja, że zostanie ono wychowane w religii katolickiej”. Odpowiedź na pytanie, czy osoba homoafektywna i żyjąca w konkubinacie może być ojcem chrzestnym lub matką chrzestną, wzbudziła najwięcej zamieszania. Brzmi ona następująco: zgodnie z kan. 874 § 1, 1°. i 3° Kodeksu Prawa Kanonicznego ojcem chrzestnym lub matką chrzestną może być osoba, która posiada predyspozycje (por. 1.) i „prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma podjąć” (3°. por. kan. 685 § 2 Kodeksu kanonów Kościołów wschodnich). Inaczej jest w przypadku, gdy wspólne zamieszkiwanie dwóch osób homoseksualnych polega nie na zwykłym wspólnym zamieszkiwaniu, ale na stabilnym i zadeklarowanym związku more uxorio, dobrze znanym wspólnocie”. Kluczem jest tu sformułowanie: „inaczej jest”. Jest inaczej, czyli niezgodnie z wymogami Kościoła, które ma on prawo stawiać, udzielając sakramentu chrztu św., gdy osoby homoseksualne żyją w trwałym, np. prawnie usankcjonowanym w postaci zawartego kontraktu – o ile, oczywiście, krajowy porządek prawny na to zezwala – związku. Tacy ludzie nie mogą być rodzicami chrzestnymi.
CZYTAJ DALEJ

Wimbledon - Iga Świątek wygrywa!

2025-07-12 18:09

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego Wimbledonu po wygranej w finale z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0.

To jednocześnie szósty wielkoszlemowy triumf 24-letniej Polki, która wcześniej cztery razy była najlepsza w paryskim French Open (2020, 2022-24), a raz w nowojorskim US Open (2022).
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję