Reklama

Niedziela Legnicka

Młody Kościół

Do Wiecznego Miasta na jubileusz młodzieży szkolnej pojechała 50-osobowa delegacja uczniów z Zespołu Szkół Katolickich św. Pankracego w Jeleniej Górze oraz 11-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Bolesławcu.

Niedziela legnicka 20/2025, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ks. Mariusz Majewski

Młodzież z Jeleniej Góry i Bolesławca na Placu św. Piotra

Młodzież z Jeleniej Góry i Bolesławca na Placu św. Piotra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Towarzyszyli im nauczyciele oraz ks. Mariusz Majewski, o. Marek Kudach i s. Anna Mikołajewicz. Młodzi pielgrzymi w sobotę (26 kwietnia) wzięli udział w pogrzebie papieża Franciszka. W niedzielę (27 kwietnia) na Placu św. Piotra uczestniczyli w Mszy św. z okazji jubileuszu. Podczas tej uroczystości miała odbyć się kanonizacja bł. Carlo Acutisa. Jednak ze względu na śmierć Ojca Świętego została ona zawieszona. Z delegacją uczniów z diecezji był także biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek.

– Pierwszy raz przeżywamy jubileusz nastolatków, którego patronem jest bł. Carlo Acutis. Chłopak urodził się w 1991 r., gdy zmarł miał 15 lat. Całe swoje młode życie przeżył wpatrzony w Chrystusa – podkreśla bp Piotr. – Carlo powtarzał, że „naszym celem jest wieczność. Wieczność jest naszą ojczyzną. Zawsze jesteśmy wyczekiwani w niebie”! A dzisiaj jesteśmy świadkami niesamowitego doświadczenia, bo myślę, że przynajmniej 150, może 200 tys. młodych ludzi zebrało się w Watykanie, by wziąć udział w uroczystej Mszy św., która jest ostatnim momentem 3-dniowego świętowania młodzieży szkolnej. Uczniowie mają okazję podziękować papieżowi Franciszkowi za pasterską intuicję przygarnięcia, tak jak dziadkowie przygarniają wnuków, tych najmłodszych w Kościele – dodaje biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Mszy św. przewodniczył kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który w homilii podkreślił, że przed młodymi stoi wiele wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Zachęcił młodych, aby nigdy nie zapominali, by „wzmacniać swoje życie prawdziwą nadzieją, która ma oblicze Jezusa Chrystusa. Z Nim nic nie będzie zbyt wielkie ani zbyt wymagające”!

– Wyjazd do Rzymu planowaliśmy od chwili, kiedy papież Franciszek zaprosił młodzież szkolną na jubileusz w Roku Świętym. Do Wiecznego Miasta wyjechaliśmy dzień po śmierci papieża 22 kwietnia – mówi ks. Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich św. Pankracego w Jeleniej Górze. Wzięliśmy udział w pogrzebie Ojca Świętego oraz w uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu. Przeszliśmy przez Drzwi Święte oraz odwiedziliśmy rzymskie bazyliki. Choć są to dni żałoby, ale piękne jest to, że młodzież jest tutaj i jest otwarta przede wszystkim na drugiego człowieka – podkreśla ks. Majewski.

– W całym wyjeździe do Rzymu poruszyło mnie kilka rzeczy, szczególnie młodzież, która przyjechała z całego świata, aby brać udział w uroczystościach jubileuszu młodych i pogrzebie Ojca Świętego – przyznaje Wiktoria Pietrzak, uczennica 8 klasy Szkoły Podstawowej św. Pankracego w Jeleniej Górze. – Bardzo mi się podobało, jak młodzi ludzie idąc na Mszę św. na Plac św. Piotra, wspólnie śpiewali i cieszyli się swoją obecnością – dodaje. – Jubileusz nastolatków jest wydarzeniem szczególnym, a zarazem bardzo innym. Czekaliśmy na kanonizację bliskiego młodym ludziom Carla Acutisa, a przyszło nam przeżywać pogrzeb Ojca Świętego – mówi s. Anna, Adoratorka Krwi Chrystusa. – Papież Franciszek był dla młodych jedynym znanym papieżem. Dla nich kończy się pewna epoka, a jednocześnie ich obecność tu, na Placu św. Piotra, to wyraz miłości do Franciszka i do całego Kościoła, który, jak widać, żyje, jest wciąż młody i obecny na całym świecie – podkreśla.

2025-05-13 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg wybrał to miejsce

Niedziela małopolska 35/2022, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

AB/Niedziela

Pielgrzymi z Chorwacji zaśpiewali pieśń na zakończenie uroczystości

Pielgrzymi z Chorwacji zaśpiewali pieśń na zakończenie uroczystości

Do sanktuarium w Łagiewnikach przybyli pielgrzymi z różnych zakątków globu. Wszystko po to, by wspólnie świętować 20. rocznicę konsekracji bazyliki oraz zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Do tych uroczystości przygotowywano się przez długie miesiące. Czciciele Bożego Miłosierdzia m.in. z Polski, Walii, Chorwacji czy Węgier spotkali się w łagiewnickim sanktuarium w niedzielę 14 sierpnia, by dziękować Bogu za dar Jego miłosierdzia. Wspólna modlitwa miała też miejsce 17 sierpnia – dokładnie 20 lat po oddaniu świątyni na chwałę Bożą przez Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które ufa mimo niewiedzy

2026-05-20 20:58

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Są momenty, kiedy nie ma odpowiedzi. A jednak można iść dalej. Zaufanie nie kończy się tam, gdzie kończy się zrozumienie. Ono właśnie tam się zaczyna na nowo.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

2026-05-22 13:19

Archiwum

20 maja 2026 roku zmarł dr Krzysztof Czajkowski, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Żył 63 lata. Z Uczelnią był związany od 1 października 1990 roku (gdy występowała jeszcze pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie). Był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego, a następnie po zmianie nazwy Wydziału Humanistycznego (w 2019 roku).

Pełnił różnorodne funkcje, w tym m.in. był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez lata był koordynatorem Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która funkcjonowała przy WSP, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję