Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 28-29

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

FRANCISZEK
Testament papieża

W Imię Przenajświętszej Trójcy. Amen.

Czując, że zbliża się zmierzch mojego życia ziemskiego, z żywą nadzieją na życie wieczne, pragnę wyrazić moją wolę w testamencie jedynie w odniesieniu do miejsca mojego pochówku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią zawsze powierzałem Matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły – oczekując dnia zmartwychwstania – w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej.

Pragnę, by moja ostatnia ziemska droga zakończyła się właśnie w tym wielowiekowym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę na początku i na końcu każdej podróży apostolskiej, aby powierzyć ufnie moje intencje Niepokalanej Matce oraz dziękować za Jej czułą i macierzyńską opiekę.

Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej, między kaplicą Paulińską (kaplicą Salus Populi Romani) a kaplicą Sforzów we wspomnianej Bazylice Papieskiej, zgodnie z załączonym dokumentem.

Mój grób winien być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia, z jedynym napisem: Franciscus.

Reklama

Koszty przygotowania mojego pochówku zostaną pokryte z kwoty od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel i którą należy przekazać Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji abp. Rolandasowi Makrickasowi, komisarzowi nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej.

Niech Pan obdarzy zasłużoną nagrodą tych, którzy mnie miłowali i nadal będą modlić się za mnie. Cierpienie, które stało się udziałem ostatniego etapu mojego życia, ofiarowałem Panu o pokój na świecie i braterstwo między narodami.

Franciszek, Dom św. Marty, 29 czerwca 2022 r.”.

Testament jest krótki, prosty – taki, jaki był papież Franciszek. Przebija z niego głęboka pobożność do Matki Bożej, o czym świadczy wybrane miejsce pochówku. Przy Niej będzie oczekiwał na dzień zmartwychwstania.

KOŚCIÓŁ W POLSCE
Modlili się za Franciszka

Reklama

Przez 12 lat papież Franciszek był niestrudzonym pasterzem Kościoła powszechnego, poświęcał całą swoją energię dla niego i dla całej ludzkości, nie szczędząc wysiłków, co widzieliśmy zwłaszcza w końcowym etapie jego pontyfikatu, naznaczonym chorobą, bólem i zmęczeniem – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej 23 kwietnia w intencji śp. papieża Franciszka. Eucharystie w tej intencji były sprawowane we wszystkich polskich diecezjach. W archidiecezji łódzkiej kard. Grzegorz Ryś zarządził dodatkowo, aby Eucharystie w intencji papieża były odprawiane we wszystkich parafiach. Taka była wola Franciszka, który wielokrotnie prosił o modlitwę. W archikatedrze warszawskiej nuncjusz apostolski uzasadniał potrzebę takiej modlitwy w następujący sposób: „Kościół i świat mają wiele powodów do wdzięczności papieżowi Franciszkowi za to, kim był i czego dokonał (...). Nie możemy jednak zapominać, że Jezus powiedział do pierwszego papieża: «Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą» (Łk 12, 48). Jakaż to ogromna odpowiedzialność być następcą Piotra! Dlatego też naszą modlitwą musimy towarzyszyć Franciszkowi w spotkaniu ze sprawiedliwym i miłosiernym Sędzią, błagając dla niego o pełne przebaczenie i wieczny pokój”.

BETLEJEM
Na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej

Wielkanocna akcja papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyniosła wsparcie chrześcijanom mieszkającym w Betlejem, by mogli godnie przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jak podsumował ks. Jan Witold Żelazny, dyrektor PKWP, planowano przekazać 150 paczek z żywnością i ze środkami czystości, a dzięki hojności darczyńców udało się przekazać 213 paczek oraz 250 talonów na odzież. Każda paczka miała wartość 400 zł, a talon na ubrania i obuwie – 220 zł. Zakupy były realizowane w lokalnych sklepach prowadzonych przez chrześcijan, by dodatkowo wesprzeć tamtejszą wspólnotę. Również wolontariusze z Betlejem poświęcili swój czas i energię, aby paczki dotarły do potrzebujących. Dystrybucję paczek koordynowały siostry elżbietanki z sierocińca „Dom Pokoju”, które od lat wspierają lokalną społeczność, prowadzą dom pielgrzyma i tworzą miejsca pracy – w kuchni, szwalni czy przy sprzątaniu.

Sytuacja chrześcijan w Betlejem jest niezwykle trudna od jesieni 2023 r., kiedy zamarł ruch pielgrzymkowy. Brak turystów oznacza zamknięte hotele, restauracje i puste miejsca pracy. – Nie możemy zostawić ich samych. Liczymy na kolejne gesty solidarności: darowizny, zamówienia na ręcznie wykonane dewocjonalia, dostępne przez cały rok, i przede wszystkim na modlitwę – apeluje ks. Żelazny.
a.k.

STREFA GAZY
Dla nas umarł ojciec

Reklama

Dla nas, w Gazie, umarł ojciec – tymi słowami skomentował śmierć papieża Franciszka tamtejszy proboszcz ks. Gabriel Romanelli. Franciszek miał zwyczaj dzwonienia co dzień do jedynej w Strefie Gazy katolickiej parafii Świętej Rodziny, aby pozdrowić uchodźców, którzy schronili się w niej przed atakami izraelskiej armii, pobłogosławić dzieci i znać na bieżąco warunki, w których żyje ta niewielka wspólnota chrześcijańska.

Ksiądz Romanelli wyraził wdzięczność za bliskość i modlitwę papieża. O śmierci Franciszka dowiedział się, gdy wraz z delegacją katolików składał życzenia świąteczne w prawosławnej parafii św. Porfiriusza. – Wiadomość zasmuciła nas wszystkich – podkreślił. Wspólnota parafii katolickiej zgromadziła się na modlitwie: podjęto adorację eucharystyczną z udziałem osób konsekrowanych i świeckich, odmówiono Różaniec i odprawiono żałobną Mszę św. – Nigdy nie zapomnimy tego, co papież Franciszek dla nas zrobił, jego ojcostwa, serdeczności, bliskości i dobroci. Wszyscy odczuwali w sercach tę serdeczność – powiedział ks. Romanelli.
a.k.

SEDE VACANTE
Regulacje liturgiczne

Reklama

W związku ze śmiercią papieża Franciszka Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych w tej sytuacji. A zatem: „w okresie wakatu na stolicy św. Piotra (łac. sede apostolica vacante) opuszcza się imię papieża w modlitwie eucharystycznej”; „wypada wspominać imię zmarłego papieża Franciszka w części modlitwy eucharystycznej poświęconej modlitwie za zmarłych”; oraz „po pogrzebie papieża, szczególnie bezpośrednio, przed i w trakcie konklawe, wskazane jest celebrowanie Mszy o wybór nowego papieża”. Imię nowego papieża usłyszymy podczas Mszy św. w modlitwie eucharystycznej praktycznie tuż po zakończeniu konklawe, gdy wybrany przyjmie wybór kardynałów, a przed uroczystym rozpoczęciem pontyfikatu.

PORTUGALIA
Co z eutanazją?

Poszczególni portugalscy biskupi z zadowoleniem przyjęli opublikowany 22 kwietnia werdykt Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy dotyczące eutanazji za niezgodne z konstytucją. Podobnie zareagowały organizacje katolików świeckich. Przepisy te zostały przyjęte przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, w maju 2023 r., a następnie odesłane do TK przez prezydenta kraju Marcela Rebela de Sousę. Sędziowie TK uznali, że mimo używania w ustawie terminu „eutanazja” ta została zarezerwowana w przepisach jedynie dla osób, które nie są w stanie samodzielnie „dawkować śmiertelnych substancji”. Zwrócili też uwagę na to, że autorzy ustawy w sposób mało precyzyjny określili warunki dotyczące zasad dopuszczenia pacjentów do eutanazji, co może prowadzić do różnorodnych interpretacji przepisów.

Z jednej strony należy się cieszyć, bo na razie ustawa upadła, ale z drugiej – trzeba się martwić, bo portugalski TK zwrócił uwagę na detale ustawy, a nie zajął się fundamentalnym prawem do życia.

2025-04-29 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 4/2024, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

„W przypadku, kiedy osoby żyjące w związkach nieregularnych proszą o błogosławieństwo, kapłan udziela takiego błogosławieństwa poszczególnym osobom, aby uniknąć choćby cienia wrażenia, że jest to kwestia zatwierdzenia, zalegalizowania lub umieszczenia związku nieregularnego na poziomie małżeństwa sakramentalnego” – czytamy w wytycznych duszpasterskich opublikowanych przez Konferencję Biskupów Słowacji. Odnoszą się one do stosowania deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Fiducia supplicans. Już dawno żaden dokument watykański tak nie rezonował w Kościele. Biskupi z globalnego Południa, w szczególności z Afryki, mocno go krytykowali. Słowaccy hierarchowie poszli inną drogą. Próbują – jak to tylko możliwe – przeciwstawić się rozszerzającym się interpretacjom tego tekstu, w czym celują przede wszystkim liberalne środki przekazu. Biskupi zastrzegają, że „kapłan może go [błogosławieństwa] udzielić jedynie po szczerym poinformowaniu proszących o faktycznym znaczeniu i celu tego błogosławieństwa, którym jest prośba o pokój, zdrowie i inne dobre rzeczy, a zarazem o uwolnienie od wszystkiego, co w życiu danej osoby jest sprzeczne z Ewangelią, jak również o umocnienie do życia zgodnego z wolą Bożą”.
CZYTAJ DALEJ

Święty, który uprawiał Europę

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 24

[ TEMATY ]

święty

błogosławiony

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym punktem odniesienia dla jedności Europy

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym
punktem odniesienia dla jedności Europy

Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze

Świat chrześcijański po śmierci Jana Pawła II z pewnym napięciem oczekiwał decyzji nowego Papieża odnośnie do wyboru swego imienia. Niektórzy spodziewali się, że kard. Joseph Ratzinger, podobnie jak jego poprzednik, nawiąże do tradycji św. Jana i św. Pawła. Okazało się, że nowy Namiestnik Chrystusowy nawiązał do odleglejszej tradycji, która – wbrew pozorom – okazała się szalenie bliska Europie.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

[ TEMATY ]

małżeństwo

świadectwo

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

W reportażu dzielą się wieloma cennymi radami. Warto obejrzeć i się zainspirować! Nade wszystko jest to jednak wartościowe świadectwo, pokazujące że piękna i wierna miłość na całe życie jest możliwa. Autorem filmu jest Damian Żurawski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję