Dwadzieścioro troje uczniów szkół ponadpodstawowych wzięło udział w zmaganiach na poziomie diecezjalnym 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku młodzież pochyliła się nad tekstami z Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listów pasterskich św. Pawła do Tymoteusza i Tytusa.
Trudny wybór
– Z pewnością ten wybór nie jest wyborem łatwych Ksiąg – mówi ks. dr hab. Cezary Korzec, prof. US, z Katedry Teologii Biblijnej i historii Kościoła Wydziału Teologicznego US. – Przede wszystkim myślę tutaj o Starym Testamencie, gdzie sięga się do bardzo słabo rozpoznawalnej przez nas historii nie tylko biblijnej, ale także ogólnej, starożytnej. […] To trudny wybór, bo chodzi o mentalnościowe osadzenie wydarzeń biblijnych w jakimś kontekście historycznym, który pozwala czytać Księgę z większym zrozumieniem i brak tego kontekstu sprawia, że Księgi te są ciągle Księgami egzotycznymi, i to nie tylko dla młodzieży […] .
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pozostaną wartości
Uczestnikami konkursu są młodzi ludzie ze szkół ponadpodstawowych, pochodzący z różnych miejsc archidiecezji. Po eliminacjach szkolnych przeprowadzonych w całej Polsce , następuje etap diecezjalny, gdzie trójki młodzieży wyłonione w eliminacjach szkolnych przechodzą dwuetapowy egzamin. Najlepsza trójka to delegaci na etap ogólnopolski, który odbędzie się w Niepokalanowie. O emocjach towarzyszących biblijnym zmaganiom opowiadają konkursowicze:
Reklama
– Tegoroczne Księgi Pisma Świętego nie były łatwe – mówi Kajetan Kalerus, uczeń LO w Gryfinie. – Do konkursu przygotowywałem się kilka miesięcy. Tak intensywnie, po przejściu etapu szkolnego. Dla mnie to nie tylko konkurs. To też sposób na pogłębienie relacji z Bogiem, lepsze poznanie Pisma Świętego. Wydaje mi się, że okres Wielkiego Postu razem z pogłębioną analizą i lekturą słowa Bożego pozwoliły mi zastanowić się nad swoimi postępowaniami. Może się zmienić… Mam nadzieję, że słowo Boże […] pozwoli mi stawać się lepszym człowiekiem.
– Dla mnie to przeżycie przede wszystkim duchowe – opowiada Maciej Olejniczak z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie. – Jestem tu nie tylko, by zdać egzamin, ale też by poznać nowych ludzi tej samej wiary i których interesują podobne wartości. Analizowane Księgi wskazują mi jak iść, jak dobrze postępować w życiu, czego nie robić, a na co przede wszystkim zwrócić uwagę. […] W tym konkursie uczestniczę po raz pierwszy, choć nie jest to pierwszy mój konkurs z tej tematyki. Do udziału zachęciła mnie katechetka, p. Marzena, i choć początkowo się opierałem poddałem się motywacjom i poczułem też pomoc Ducha Świętego, co mnie utwierdziło, że dam radę.
– W konkursie startuję po raz drugi – mówi Stanisław Krzemień, maturzysta ze szczecińskiego „Katolika”. – W mojej szkole promuje się takie wartości jak wiara, a przez czytanie Pisma Świętego rozwijamy się. Moja katechetka bardzo polecała ten konkurs i uważam, że był to dobry wybór. […] Szczerze mówiąc mam problem z sięganiem po Pismo Święte. Czasem się zdarza, że zaczynam je czytać częściej. Ale zdarza się, że przez tygodnie do niego nie sięgam. A to naprawdę rozwija. Może niekoniecznie zapamiętam wszystko, co przeczytałem, ale na pewno pozostaną we mnie te wartości. Jak przygotować się do tego rodzaju konkursu? Poprzez dwie najprostsze rzeczy: czytanie Pisma Świętego i modlitwę.
Zwycięzcami diecezjalnego etapu tegorocznego konkursu zostali: Agnieszka Tarnowska z VI LO oraz Oskar Misterek i Adam Szymaszkiewicz z XIII LO w Szczecinie. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!