Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pamięć o męczeństwie

Wrzucenie białych i czerwonych róż do jeziora Schwedt było znakiem pamięci o męczeństwie bł. Natalii Tułasiewicz, która została zamordowana w Ravensbrück.

Niedziela rzeszowska 17/2025, str. V

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Bogusława Buda

Delegacja z Rzeszowa w Ravensbrück

Delegacja z Rzeszowa w Ravensbrück

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück odbyła się Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Została ona zorganizowana 29 marca br. na zaproszenie bp. Piotra Turzyńskiego – krajowego duszpasterza nauczycieli, dla uczczenia 80. rocznicy śmierci bł. Natalii Tułasiewicz, która od 19 stycznia 2022 r. jest patronką nauczycieli w Polsce. Na zaproszenie odpowiedziało 500 osób z Polski, wśród nich członkowie NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania z Rzeszowa oraz grupa członków Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Była też rodzina bł. Natalii Tułasiewicz, m.in.: Jan Tułasiewicz, Natalia Tułasiewicz-Wala z córkami, Grażyna Mieszkowska i Bogumiła Lisewska.

W bunkrze, gdzie w czasie II wojny przesłuchiwano, torturowano, bito, a nawet robiono eksperymenty pseudomedyczne na więźniarkach, została odprawiona Msza św. Celebrował ją bp Jan Glapiak z Poznania, któremu towarzyszyło 11 księży. Grupa z Rzeszowa była reprezentowana przez ks. dr. Tomasza Fularza, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. uczestnicy udali się pod pomnik – statuę pamięci, położony nad jeziorem Schwedt, gdzie złożono kwiaty. W imieniu delegacji z Rzeszowa uczynili to: Małgorzata Król, ks. Tomasz Fularz, Iwona Malinka, Teresa Łebek i Bogusława Buda. Następnie uczestnicy uroczystości zapalili znicze pod umieszczoną na murze obozu tablicą, która jest poświęcona polskim więźniarkom. Kolejna część uroczystości odbyła się nad jeziorem Schwedt, do którego wrzucono białe i czerwone róże. Przez ten gest oddano cześć więźniarkom, których prochy zostały wrzucone do jeziora, wśród nich była również bł. Natalia Tułasiewicz. Uroczystość zakończyła recytacja wiersza pt. Błogosławiona w wykonaniu autorki – Małgorzaty Król.

Po uroczystości grupa z Rzeszowa zwiedziła teren obozu koncentracyjnego, który obecnie stanowi muzeum. W obozie nie spotkaliśmy zbyt wielu artefaktów z czasów jego funkcjonowania. Ponadto wszelkie opisy są w języku niemieckim i angielskim, a brak ich w języku polskim.

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej niż lekcja historii

Niedziela małopolska 18/2024, str. IV

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Maciej Krzyżanowski

Spotkanie z więźniarkami w polskiej celi, w Ravensbrück

Spotkanie z więźniarkami w polskiej celi, w Ravensbrück

Myślę, że dr Wanda Półtawska biła brawo – stwierdza Maciej Krzyżanowski.

Zokazji 79. rocznicy oswobodzenia KL Ravensbrück członkowie rodzin byłych więźniarek, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz harcerze wzięli udział w wyprawie do Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Taksówkarz został zaatakowany nożem przez pasażera; trwa obława

2025-08-22 21:33

[ TEMATY ]

Kraków

Adobe Stock

W Krakowie trwają poszukiwania mężczyzny, który w trakcie kursu zaatakował taksówkarza nożem i uciekł. Poszkodowany obcokrajowiec, który prowadził pojazd, z ranami ciętymi trafił do szpitala.

Według informacji małopolskiej policji, w piątek ok. godz. 17 w pobliżu Tauron Areny Kraków zatrzymała się taksówka, z której wybiegło dwóch mężczyzny - kierowca i pasażer. Taksówkarz, który miał rany cięte szyi, przedramienia i ręki, zemdlał. Policja przekazała, że jest to obcokrajowiec. Mężczyzna w stanie stabilnym trafił do jednego z krakowskich szpitali.
CZYTAJ DALEJ

Odbył się pogrzeb francuskiego „bliźniaka” bł. ks. Popiełuszki

2025-08-24 10:04

[ TEMATY ]

pogrzeb

Wikimedia (domena publiczna)

Ks. Bernard Brien był kapłanem diecezji Créteil. Zmarł w wyniku długiej choroby 6 sierpnia w Centre Hospitalier Intercommunal de Créteil, mając 77 lat. Urodził się 14 września 1947 r. – to niezwykła data, która połączyła go z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Obaj urodzili się dokładnie tego samego dnia i choć nigdy nie spotkali się za życia ks. Jerzego, poniekąd działali wspólnie. Pogrzeb ks. Briena odbył się w czwartek 21 sierpnia o godz. 10:00 w kościele św. Mikołaja w St Maur des Fossés.

Jak zrelacjonował „Le Pèlerin”, uroczystości pogrzebowe odbyły się w posępny letni poranek. Katolicy z diecezji Créteil zebrali się, pomimo wakacji, aby uczcić pamięć 77-letniego ks. Bernarda. Uroczystości przewodniczył miejscowy biskup Dominique Blanchet. Koncelebrowało wielu lokalnych księży i kapłanów przybyłych z innych rejonów. „Pogrzeb odbył się w spokojnej i skromnej atmosferze, podkreślając ‘dyskretną miłość’ zmarłego do swoich parafian oraz jego ‘cichą siłę’” – napisał „Le Pèlerin”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję