Reklama

Niedziela Kielecka

Strażnik pustego grobu Jezusa

Urodził się i wychował w Miechowie, w cieniu bazyliki Grobu Bożego, gdzie jako młody chłopak służył jako ministrant i lektor. Rozwijał talenty dane mu od Boga i zbudował firmę dającą zatrudnienie dziesiątkom osób. Kim jest ten szanowany przedsiębiorca?

2025-04-15 11:56

Niedziela kielecka 16/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Miechów

Archiwum Stanisława Osmendy

Na sztandarze bożogrobców widnieje postać Jezusa Zmartwychwstałego

Na sztandarze bożogrobców widnieje postać Jezusa Zmartwychwstałego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bodaj nigdzie jak w Miechowie, czy pustym Grobie Tego, który Zmartwychwstał, po wyjątkowym w swej obrzędowości miechowskim Wielkim Tygodniu, nie odczuwa się tak tajemnicy Zmartwychwstania. W jej atmosferze kształtowała się wiara Stanisława Osmendy.

Miechowianin

Jest znaną postacią w Miechowie, to jego mała ojczyzna. Drugim domem jest dla niego jednak Ziemia Święta, którą ukochał i z którą związał swoje życie zawodowe i życie wiary. Przede wszystkim jest dla niego miejscem narodzin, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Swoją postawą i działaniami chce głosić tę prawdę światu – prawdę o pustym Grobie Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od wieków Miechów jest nazywany małą Jerozolimą. W bazylice mniejszej znajduje się najstarsza replika grobu Jezusa w Europie. Strażnikami tego depozytu wiary są Rycerze Grobu Bożego. Jednym z nich jest Osmenda, kawaler papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Reklama

Urodził się 21 kwietnia 1951 r. w Miechowie i na zawsze związał się z tym miastem. Wprawdzie zdobywając wykształcenie, wyjeżdżał do pobliskiego Krakowa, ale zawsze wracał do Miechowa. Pod koniec lat 70. ub. w. założył „Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Elektroinstal” z siedzibą w Miechowie, które prowadzi z powodzeniem do dziś. Z niespełna 5-osobowej firmy rozwinął prężnie działający zakład pracy, który specjalizuje się w wykonywaniu instalacji elektroenergetycznych, zatrudniający łącznie z podwykonawcami 150 osób.

Światło oświetlające cenne dziedzictwo

W swej 46-letniej historii firma Osmendy zrealizowała bardzo dużo przedsięwzięć, w zakresie prowadzonej działalności, w obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej, bankach, sądach, muzeach. Firma oświetlała m.in.: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Firma Osmendy wykonywała prace instalacyjne i oświetleniowe w ok. 30 obiektach sakralnych w Polsce, w tym, w takich jak m.in.: bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu, bazylika mniejsza Grobu Bożego w Miechowie wraz z zabudowaniami poklasztornymi i kaplicą Grobu Bożego. Jednak jego największą radością jest praca na rzecz sakralnego dziedzictwa w Ziemi Świętej i pomocy chrześcijanom.

Dar dla Ziemi Świętej

Reklama

– To wszystko, co się wydarzyło w moim życiu, jest wolą Boga. Mój wuj, brat mojej matki Jan Maria Markiewicz, był franciszkaninem. Bliskość do kościoła w Miechowie i kościołów franciszkańskich, gdzie go odwiedzałem – spowodowała moje związanie się z Kościołem. W 2010 r. dostałem informację, że o. Jerzy Kraj przy bazylice Narodzenia zorganizował zbiórkę na oświetlenie bazyliki w Betlejem. Dotarł do mnie i postanowiłem podjąć się tego zadania – mówi. Włosi, którzy zrobili projekt tej inwestycji, zażyczyli sobie bardzo wygórowanej zapłaty, przekraczającej możliwości finansowe o. Jerzego. Pan Stanisław postanowił, że wykona tę pracę jako dar dla Ziemi Świętej. Od tego się zaczęło. Wkrótce posypały się kolejne oferty.

– Wykonując oświetlenia kościołów w Ziemi Świętej, traktowaliśmy to jako misję, dar dla Ziemi Świętej, mimo wielu trudności związanych z tymi inwestycjami – mówi. – Ostatnim dziełem w Ziemi Świętej jest oświetlenie Bazyliki Grobu Bożego; oświetliliśmy tam Kalwarię i Grotę św. Heleny. I mam nadzieję, że to jeszcze nie ostatnie nasze słowo – wyznaje. Większość tych prac była wykonywana w nocy, aby nie przeszkadzać pielgrzymom. Żadna inna firma na taki stan rzeczy się nie godziła, a firma Osmendy przystała na takie warunki.

W szeregach bożogrobców

Reklama

17 kwietnia 1999 r. został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w Zwierzchnictwie w Polsce. I był to wyjątkowy moment w jego życiu. Uroczystość odbyła się podczas inwestytury w bazylice mniejszej Grobu Bożego w Miechowie, której przewodniczył ówczesny Kardynał Wielki Mistrz OESSH kard. Carlo Furno, przy udziale hrabiego Ludovico Carducci Artenisio, Gubernatora Generalnego Zakonu. W latach 2009-16 Osmenda był ceremoniarzem świeckim i członkiem Rady Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu, troszcząc się o przebieg i porządek ceremonii, inwestytur i innych zgromadzeń członków Zakonu w Polsce. Dekretem z 27 stycznia 2010 r. ówczesny Kardynał Wielki Mistrz Zakonu kard. John Patrick Foley promował go do stopnia komandora, zaś w 2012 r. został on odznaczony złotym orderem Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jest inicjatorem, współinwestorem i jednym z wykonawców stałej siedziby w Miechowie Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu, która powstała w 2012 r. w poklasztornym budynku Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego.

Promuje tradycję zakonu

W 2013 r. wziął udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Zakonu do Rzymu i brał udział w organizacji obchodów 850-lecia fundacji Zakonu Bożogrobców w Miechowie oraz był pomysłodawcą pamiątkowej publikacji popularnonaukowej „Z Ziemi Świętej do Polski. Dzieje Zakonu Bożogrobców”. Przyczynił się czynnie do realizacji tego dzieła. W 2017 r. z jego inicjatywy odbyła się uroczystość wprowadzenia do parafii Grobu Bożego w Miechowie i w Zwierzchnictwie w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie relikwii jedynego świeckiego członka Zakonu bł. Bartolo Longo z Pompejów.

Rycerze i giermkowie

– Rycerzem Grobu Bożego może być osoba związana z Kościołem katolickim; nie może ona należeć do partii wrogich Kościołowi i powinna mieć wsparcie co najmniej dwóch członków zakonu, którzy biorą za niego odpowiedzialność – mówi Osmenda dodając, że do zakonu przyjmowani są kawalerowie i damy oraz osoby duchowne. Do obowiązków Rycerzy Grobu Bożego należy uczestniczenie co roku w inwestyturze oraz w rekolekcjach, które organizowane są po Środzie Popielcowej w Częstochowie. Tradycją się stało, że co 2 lata odbywają się Miechowskie Dni Jerozolimy. – Od początku ich organizacji zapraszamy gości z zagranicy. Przyjeżdżają do nas rycerze i damy z wielu krajów – opowiada. Jak podkreśla, Miechowskie Dni Jerozolimy organizowane są również ze względu na młodzież, aby poznawała katolicką tradycję Miechowa oraz by ich zachęcić do naśladowania rycerzy. – Podczas tych dni odbywa się konkurs dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. Dotyczy on historii bożogrobców i Ziemi Świętej, a główną nagrodą jest wyjazd do Ziemi Chrystusa – mówi. Jak można się spodziewać, konkurs cieszy się olbrzymim, niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi. Jak mówi Osmenda, „serce rośnie, widząc wiedzę i zaangażowanie młodych ludzi w tę rywalizację”. Bożogrobcy organizują w Miechowie spotkania z młodzieżą szkół podstawowych i średnich. – Mówimy im o historii bożogrobców. Młodych, którzy oczywiście wyrażają na to zgodę, pasujemy na giermków Zakonu Rycerskiego – wyjaśnia. Ubrani w płaszcze giermków uczestniczą w uroczystościach kościelnych, m.in. nosząc feretrony i sztandary. – Co tu dużo mówić, rodzice i dziadkowie są dumni ze swoich pociech, my również, bo to jest piękna młodzież. Leży nam na sercu kształtowanie młodych ludzi, to nasza przyszłość – podkreśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holistycznie i z miłością

Niedziela kielecka 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

hospicjum

Miechów

T.D.

Miechowskie hospicjum

Miechowskie hospicjum

Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, założone i prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej służy pomocą chorym i ich rodzinom od 23 lat.

Liczby nie powiedzą wszystkiego – każdy pacjent to osobna ludzka historia, którą wypełniła specjalistyczna opieka i godność w jednym z najtrudniejszych etapów życia ziemskiego.
CZYTAJ DALEJ

W tym kraju od 1 maja telefony komórkowe będą zakazane we wszystkich szkołach

2025-04-29 18:27

Adobe Stock

We wszystkich austriackich szkołach od 1 maja obowiązywać będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Ograniczenie dotyczy również wycieczek szkolnych. Przepisy określają też sytuacje, gdy nauczyciele mogą zwolnić uczniów z zakazu.

Austriacki minister edukacji Christoph Wiederkehr poinformował o tym w poniedziałek. To pierwsza poważna decyzja resortu edukacji w ramach powołanego niedawno nowego koalicyjnego rządu. Zakaz został wprowadzony w formie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zasad tworzenia regulaminów szkolnych. Do tej pory przepisy zawierały zakaz korzystania z „przedmiotów zakłócających pracę szkoły”.
CZYTAJ DALEJ

5 najczęstszych błędów przy planowaniu przestrzeni magazynowej

2025-04-30 14:12

[ TEMATY ]

planowanie

przestrzeń magazynowa

błędy

Materiał sponsora

Jak planować przestrzeń magazynową?

Jak planować przestrzeń magazynową?

Planowanie przestrzeni magazynowej zdecydowanie nie jest niczym prostym. Tymczasem, nie powinno się ignorować, a to z uwagi na fakt, że mowa jest o strategicznym zadaniu, którego udana realizacja przekłada się na wzrost wydajność firmy jako całości, w tym m.in. na tempo realizacji zamówień. To jeszcze nie wszystko, ponieważ praktyka pokazuje, że umiejętne planowanie przestrzeni magazynowej pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pracy. Jakie błędy popełniają przedsiębiorcy podczas planowania przestrzeni w magazynie? Poniżej znajdują się podstawowe informacje na ten temat.

Towar towarowi nierówny. Jednym z błędów, jakie na co dzień popełniają przedsiębiorcy na etapie planowania przestrzeni magazynowej, jest ignorowanie tego, jaki jest rodzaj przechowywanych towarów. Tymczasem specyfika tych towarów nie pozostaje bez wpływu np. na tempo ich rotacji w magazynie. Zakładanie, że wszystkie kategorie towarów można potraktować tak samo, jest absolutnie błędne, a podczas podejmowania decyzji trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak np.:
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję