Jednym z laureatów tego odznaczenia jest wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który otrzymał srebrny medal za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci historycznej. W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kapituły Medalu odznaczenia wręczył dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie. Laudacje przedstawił Grzegorz Leszczyński z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
Prezentując sylwetkę Wiesława Kapla powiedział, że wójt Gminy Lubaczów od lat aktywnie działa na rzecz zachowania pamięci historycznej oraz dziedzictwa kulturalnego regionu. Z jego inicjatywy od 2008 r. organizowany jest Festiwal Dziedzictwa Kresów, który jest wydarzeniem kulturalnym o zasięgu wojewódzkim, a nawet krajowym. W Gminie powstał Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”, Wójt Kapel ma swój udział w utworzeniu lubaczowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i jego aktywnej działalności. Dzięki jego staraniom w Gminie Lubaczów powstały liczne miejsca pamięci, pomniki i tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia z przeszłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród kluczowych przedsięwzięć znalazło się odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz umieszczenie w roku ubiegłym tablicy pamięci mieszkańców Ulicka-Seredkiewicz zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej na pomniku w Krowicy Samej. Mordy mieszkańców ziemi lubaczowskiej przez bandy UPA poświadczają w gminie Lubaczów pomniki i tablice w Baszni, Podlesiu, Kornagach, Dąbkowie, Wólce Krowickiej. Dzięki jego staraniom powstało także miejsce pamięci zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy.
Oprócz działań upamiętniających, Wiesław Kapel jest również inicjatorem licznych rekonstrukcji historycznych, koncertów, wystaw oraz konferencji naukowych. Regularnie wspiera wydarzenia organizowane przez IPN, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy historycznej i patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń. – Nagrodzeni poprzez aktywność społeczną i zawodową wpisują się w misję i rolę jaką wypełnia Instytut Pamięci Narodowej – powiedział dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Iwaneczko. W imieniu osób uhonorowanych Adam Pęzioł podziękował za wyróżnienia oraz współpracę z Instytutem, a młodym ludziom, obecnym na uroczystości przekazał myśl, aby pracowali dla dobra ojczyzny i drugiego człowieka nie zabiegając o zaszczyty, a wówczas otrzymają dobro i poszanowanie od innych. Po uroczystości wręczenia medali odbyła się prelekcja dr. Jacka Magdonia „7. Eskadra Myśliwska” wprowadzająca w tematykę filmu Trzy śmierci Meriana Coopera.