Silne rodziny tworzą silne społeczeństwa. Coraz częściej słyszymy o tym w przestrzeni publicznej. Rodzina jest fundamentem zdrowego społeczeństwa. – Każda rodzina jest nam bliska. Naszym celem jest działanie na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych rodzin wychowujących dzieci, w szczególności dużych rodzin, oraz tworzenie pozytywnego obrazu rodziny – zaznacza Katarzyna Kaczmarzyk.
Sukces Karty Dużej Rodziny
Symbolem instytucjonalnego wsparcia dla rodziny jest Karta Dużej Rodziny (KDR), której 10-lecie obchodzimy w tym roku. Jest to projekt, który zrewolucjonizował podejście do wspierania rodzin wielodzietnych w Polsce. Wprowadzenie KDR, która wywodzi się z inicjatywy kilku zaangażowanych społecznie mam wielodzietnych, zyskała poparcie tysięcy rodzin i dziś jest honorowana w mniej więcej 40 tys. punktów na terenie całego kraju. Karta stała się nie tylko narzędziem realnych oszczędności, lecz także symbolem szacunku i wsparcia, na które zasługują duże rodziny, będące kapitałem społecznym o szczególnej wartości – podkreśla Anita Marczułajtis-Łodzińska, rzecznik prasowy KDR.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pani Anita przypomina, że początki tego projektu sięgają 2006 r., gdy Joanna Krupska wraz z grupą przyjaciółek – Teresą Kapelą, Ireną Bylicką, Anną Andrzejewską i Agnieszką Jackowską – zaczęły wspólnie działać na rzecz poprawy wizerunku i sytuacji rodzin wielodzietnych. Dziś KDR jest realnym narzędziem wsparcia dla tysięcy rodzin, oferując zniżki w różnych sektorach – od edukacji po kulturę i rekreację. To nie tylko oszczędności, ale też radość dzieci i duma przedsiębiorców, którzy świadomie wspierają rozwój polskich rodzin. Wprowadzono kolejne regionalne karty rodzinne, a idea wsparcia rodzin wielodzietnych zyskała ogólnopolskie uznanie.
Praktyczna realizacja KDR
Do ochrony praw rodziny i koordynacji działań na jej rzecz konieczne są organizacje, których misją jest wsparcie i promowanie wartości rodzinnych, a jednym z takich podmiotów jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. – To największa organizacja w Polsce, która zrzesza blisko 10 tys. rodzin wielodzietnych i co roku znacznie przybywa jej członków. Już od 18 lat działamy na rzecz poprawy jakości życia rodzin w Polsce, promując ich wartość w społeczeństwie. Związek Dużych Rodzin jest operatorem programu Karty Dużej Rodziny, aktywnie pozyskuje partnerów Karty – podkreśla Katarzyna Kaczmarzyk.
– Jesteśmy środowiskiem pozapartyjnym, działającym konstruktywnie i rzeczowo. Nasza działalność koncentruje się na kształtowaniu pozytywnego wizerunku dużej rodziny. Dajemy świadectwo, że jest to życie pełne radości i szczęścia; wspieramy i integrujemy rodziny, tworząc lokalną kulturę rodzinną, w której każdy może znaleźć wsparcie; promujemy rodzicielstwo, doceniając jego wyjątkową rolę w społeczeństwie; wzmacniamy więzi małżeńskie – opowiada nam p. Katarzyna.
Reklama
W celu osiągnięcia ww. celów Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” inicjuje różnego rodzaju akcje, takie jak: Klub Rodzica, Paczka dla Dzieciaczka, bal karnawałowy, bezpłatne wycieczki integracyjne dla rodzin, rajdy rowerowe, obchody Dnia Babci i Dziadka dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zbiórki rzeczowe dla potrzebujących, wspieranie zbiórek na rzecz uchodźców wojennych, spotkania integracyjne dla rodzin, które chętnie angażują się w powyższe działania, warsztaty o relacji, komunikacji i języku miłości. – Nasze działania są praktyczną realizacją Karty Dużej Rodziny – zauważa p. Kaczmarzyk.
Family Spot
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” działa przez swoje koła na terenie całej Polski. Częstochowskie Koło ZDR prężnie realizowało w ostatnim czasie projekt Family Spot (FS). Katarzyna Kaczmarzyk wyjaśnia, że Family Spot to miejsce funkcjonujące przez 7 dni w tygodniu, w którym prowadzone są działania animujące i integrujące lokalną społeczność rodzin, warsztaty rozwijające i wzmacniające kompetencje rodzicielskie (połączone z animacją czasu dla dzieci) oraz promujące wizerunek rodziny jako drogi rozwoju osobistego i społecznego. Dzięki temu, że są to wydarzenia bezpłatne, mogą z nich skorzystać rodziny, dla których problem stanowi bariera finansowa. – Koncepcja miejsc przyjaznych rodzinie Family Spot spotkała się u nas z dużym zainteresowaniem – kontynuuje p. Kaczmarzyk.
– Moim zamysłem jest, aby obok tego, że organizowane są warsztaty kompetencyjne, edukacyjne czy animacje dla dzieci oraz działania integracyjne, Family Spot mógł również pełnić funkcję wsparcia rodziców w okazjonalnej opiece nad dziećmi, być punktem poradnictwa prawnego, punktem informacyjnym dotyczącym narzędzi polityki rodzinnej (np. udzielającym informacji o funkcjonowaniu placówek wychowania przedszkolnego), a także miejscem konsolidującym rodziców oraz lokalne organizacje pozarządowe. Zależy nam na twórczym podejściu do rodzicielstwa – dodaje p. Katarzyna. Marzy, aby w każdym polskim mieście były takie stałe i przyjazne miejsca dla rodziny. – Widzimy ogromną potrzebę propagowania idei warsztatów komunikacyjnych i dialogu między mężem i żoną oraz rodzicami i dziećmi. Zależy nam na kształtowaniu prawidłowych relacji i dobrej komunikacji w małżeństwie i rodzinie, rozwijaniu i umacnianiu postaw nastawionych na troskę o rodzicielstwo, wspieraniu rodziców w twórczym działaniu w procesie wychowania dzieci i młodzieży – mówi.
Nie możemy na koniec nie wspomnieć, że trzynasty już raz, w dniach 6-8 czerwca 2025 r. w Zakopanem, odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, tym razem pod hasłem: „Rodzina górą!”. Zjazd gromadzi co roku ponad 1,2 tys. uczestników – rodziny z całej Polski, w tym te o dużych potrzebach społecznych i edukacyjnych. Jest to doskonała okazja do pokazania istoty rodziny jako fundamentu społeczeństwa.