Reklama

Niedziela Świdnicka

Łaska jubileuszu ogarnęła Bielawę

– Rok Jubileuszowy to wyjątkowy czas łaski i duchowej odnowy – powiedział ks. prał. Stanisław Chomiak podczas uroczystości inaugurującej ten szczególny okres w Bielawie.

Niedziela świdnicka 13/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Bielawa

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Eucharystii przewodniczył ks. prał. dr Stanisław Chomiak

Eucharystii przewodniczył ks. prał. dr Stanisław Chomiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość dekanalnej inauguracji Roku Jubileuszowego 2025 odbyła się 15 marca w bielawskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy świętej przewodniczył dziekan dekanatu bielawskiego ks. prał. dr Stanisław Chomiak. W liturgii uczestniczyli kapłani z całego dekanatu, a homilię wygłosił ks. kan. Michał Jeremko z parafii Ducha Świętego w Bielawie.

Rok łaski

– Wielu pielgrzymuje do Rzymu, aby nawiedzić bazyliki jubileuszowe. Papież Franciszek dał jednak możliwość uzyskania odpustu także w kościołach wyznaczonych przez biskupów w diecezjach. Nasz kościół został właśnie tak wyróżniony. Zapraszam wszystkich, by korzystali z tej szczególnej okazji duchowej odnowy i odpustów – zaznaczył ksiądz dziekan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wypełniony po brzegi kościół parafialny świadczył o znaczeniu tego wydarzenia dla lokalnej wspólnoty. Ksiądz Jeremko, w głębokiej i refleksyjnej homilii, przypomniał zgromadzonym wiernym o istocie jubileuszu, który ma swoje korzenie w tradycji biblijnej. – Jubileusz, mający swoje początki już w Starym Testamencie, co 50 lat ogłaszał czas uwolnienia niewolników, powrotu do własności i przywrócenia sprawiedliwości społecznej. Kościół kontynuuje tę tradycję, ogłaszając jubileusze co 25 lat, aby każde pokolenie mogło skorzystać z łaski Roku Świętego – przypomniał ks. Jeremko.

Reklama

Kaznodzieja odniósł się również do hasła przewodniego obecnego jubileuszu, którym jest nadzieja. – Papież Franciszek podkreśla, że nadzieja jest szczególnie potrzebna światu, który doświadcza licznych konfliktów, prześladowań i kryzysów. Nadzieja chroni przed zwątpieniem, kieruje nasze serca ku Bogu i pomaga przetrwać trudne chwile życia – wyjaśnił ksiądz kanonik, dodając, że prawdziwą, wielką nadzieją człowieka może być jedynie Bóg.

Moc życzeń

Uroczystość była również okazją do złożenia serdecznych życzeń ks. prał. Chomiakowi, który 12 marca obchodził 65. urodziny. Życzenia w imieniu duchowieństwa i wiernych złożył ks. kan. Robert Begierski, wicedziekan. – Księże prałacie, dziękujemy za twoje ogromne serce, życzliwość i wieloletnią posługę w naszym dekanacie. Winszujemy ci wiary, która daje sens życiu, nadziei, która nigdy nie zawodzi, i miłości, która jest najważniejsza – podkreślił ks. Begierski.

Wzruszony ks. prał. Chomiak, dziękując za życzenia, wspomniał o swoim kapłaństwie, które w tym roku liczy już 40 lat, z czego aż 27 lat spędził jako proboszcz w Bielawie. – Dziękuję za tę życzliwość, modlitwę i współpracę wszystkim księżom i parafianom. Zapraszam też do korzystania z codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi w naszym kościele – mówił ksiądz prałat, podkreślając znaczenie duchowego wymiaru Roku Jubileuszowego dla całej wspólnoty.

Po zakończeniu Mszy świętej odbyło się krótkie, ale serdeczne spotkanie na plebanii z udziałem duchowieństwa oraz zaproszonych sióstr augustianek, które w tym czasie przeżywały wizytację przełożonej generalnej.

Podobna dekanalna inauguracja odbyła się także w Dzierżoniowie 23 lutego br. w kościele św. Jerzego pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca.

2025-03-25 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Pogrzeb ks. Karola Tyrchy. Tylko wiara jest naszą ostoją

[ TEMATY ]

Bielawa

pogrzeb kapłana

ks. Karol Tyrcha

ks. Mirosław Benedyk

Urna z prochami zmarłego kapłana stanęła obok portretu i świeżych kwiatów

Urna z prochami zmarłego kapłana stanęła obok portretu i świeżych kwiatów

Kilkudziesięciu księży, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele i bliscy, zgromadzili się 25 kwietnia br. w kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie, aby pożegnać śp. ks. Karola Tyrchę, pracującego duszpastersko w Austrii.

Jeszcze przed liturgią głos zabrał gospodarz bielawskiej wspólnoty ks. prał. Stanisław Chomiak. - Gromadzimy się w kościele parafialnym na Mszy świętej pogrzebowej, którą sprawujemy w intencji tragicznie zmarłego ks. Karola Tyrchy. To tu, w tym kościele otrzymał sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego i od dziecka służył przy ołtarzu jako ministrant. Wreszcie w tym kościele 13 lat temu sprawował swoją Mszę świętą prymicyjną. Dziś towarzyszymy mu naszą modlitwą, prosząc, by dobry Bóg odpuścił mu grzechy, które popełnił z ludzkiej ułomności, okazał mu swoje miłosierdzie i przyjął do chwały zbawionych - mówił witając przewodniczącego żałobnej liturgii bp Piotra Wawrzynka z Legnicy, przybyłych z różnych stron kapłanów, rodzinę i wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Od 2015 r. z grzechu aborcji może rozgrzeszyć każdy kapłan

2025-04-27 07:23

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka od grudnia 2015 r. z grzechu aborcji rozgrzeszyć może każdy kapłan; z kar zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej mogą zaś zwalniać "misjonarze miłosierdzia" - powiedział PAP ks. Robert Wielądek. Czy praca misjonarzy zostanie przedłużona zdecyduje nowy papież.

W Kościele rzymskokatolickim za aborcję wierny zaciąga karę ekskomuniki latae sententiae, czyli przez sam fakt popełnienia przestępstwa. Zwolnienie z tej kary do 8 grudnia 2015 r. a więc ogłoszenia w Kościele "Roku Miłosierdzia" było prawem biskupa. Mógł on zgodnie z postanowieniami Konferencji Episkopatu Polski upoważnić do zwalniania z ekskomuniki w zakresie sakramentalnym konkretnych księży.
CZYTAJ DALEJ

Przęsła mostu miłosierdzia

2025-04-27 20:41

Biuro Prasowe AK

    Podczas Mszy św. bazylice Bożego Miłosierdzia o północy w Niedzielę Miłosierdzia bp Janusz Mastalski mówił o „czterech przęsłach mostu miłosierdzia”.

Krakowski biskup pomocniczy określał tym mianem bycie: rozmodlonym, słuchaczem Pana w sobie samym, posłusznym woli Bożej oraz głosem Pana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję