Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Poszli do Betlejem

Wędrówka mędrców, którą dziś przeżywamy, jest symbolem naszego chrześcijańskiego życia rozumianego jako podążanie za czymś nowym, za tajemnicą rozumianą jako pielgrzymka – powiedział bp Artur Ważny podczas Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie.

Niedziela sosnowiecka 3/2025, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Wejście Orszaku Trzech Króli na plac Papieski

Wejście Orszaku Trzech Króli na plac Papieski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Sosnowca przeszły barwne korowody podążające za betlejemską gwiazdą. Diecezjalny Orszak Trzech Króli rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie, której przewodniczył bp Artur Ważny. Pasterz Kościoła sosnowieckiego przypomniał, że uczeni w Piśmie, faryzeusze, kapłani oraz Herod dobrze wiedzieli, gdzie narodzi się Zbawiciel. – Czyli można mieć wiedzę i głębokie przekonania. Można być nawet wierzącym w Boga, ale nic z tym nie zrobić. Można w ogóle nie wyruszyć na spotkanie z Bogiem. Czasem nam się wydaje, że już Boga znamy. Tymczasem on jest niepojęty, jest tajemnicą i ciągle pragnie, żebyśmy go szukali – powiedział hierarcha. Nadmienił, że każdy może mieć bolesne i trudne sprawy z przeszłości, do których nie chce wracać. – Tak jak oni przyszli z zamierzchłej przeszłości, tak i ja mogę przyjść z moją historią i z ciemnymi nierozwiązanymi sprawami, z którymi nie wiem co zrobić. I może warto właśnie dzisiaj z tym przyjść do Jezusa – zaznaczył bp Artur Ważny.

Kulminacyjnym punktem orszaku było spotkane modlitewno-artystyczne na placu Papieskim w Sosnowcu, ale zanim do tego doszło, barwne korowody wyruszyły z czterech kościołów parafialnych – Chrystusa Króla, św. Jacka, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Floriana. Najliczniejsza był grupa z parafii św. Floriana. Spotkanie na placu poprowadzili, już kolejny rok z rzędu, Adam i Katarzyna Kiełtyka. Tegoroczny Orszak Trzech Króli nawiązał tematycznie do dwóch wielkich rocznic, które będziemy obchodzić. Pierwsza z nich to Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 2025-lecia narodzin Chrystusa. Druga rocznica, to 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.

Najistotniejszym punktem Orszaku był oczywiście pokłon Trzech Królów, który przypomina nam prawdę o tym, że Mędrcy uznali Chrystusa za swego Króla i Pana. Hasłem tegorocznego Orszaku były słowa „Kłaniajcie się królowie!” stanowiące fragment pastorałki, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. Śpiewajmy Panu w 1931 r. we Lwowie. Na zakończenie spotkania tradycyjnie jego uczestnicy odtańczyli poloneza. Organizatorami Orszaku Trzech Króli były wspomniane cztery sosnowieckie parafie, Rycerze Kolumba i Urząd Miasta w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Kurii Diecezji Sosnowieckiej dotyczące prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z.

[ TEMATY ]

oświadczenie

Sosnowiec

red

W nawiązaniu do prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z. z 28 września 2023 r. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że przyjmuje jego treść do wiadomości. Tekst oświadczenia zostanie włączony do materiału dowodowego komisji wyjaśniającej okoliczności zdarzenia w Dąbrowie Górniczej, jak również zostanie przekazany Prokuraturze.

Diecezja Sosnowiecka niezmiennie podtrzymuje wolę całkowitego wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych powstałego zgorszenia, zgodnie z przepisami prawa kościelnego.
CZYTAJ DALEJ

USA: służba zdrowia uznaje tylko dwie płcie

2025-02-20 20:52

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) oświadczył w środę, że „istnieją tylko dwie płcie, żeńska i męska”, określając płeć jako „niezmienną i zdeterminowaną przez obiektywną biologię”. Obwieszczenie pojawiło się w następstwie wydanego w zeszłym tygodniu rozporządzenia wykonawczego prezydenta Donalda Trumpa nr 14168, które potwierdza biologiczną rzeczywistość płci, a także zatwierdza Roberta F. Kennedy'ego Jr. na sekretarza HHS.

„Istnieją tylko dwie płcie, żeńska i męska, ponieważ istnieją tylko dwa rodzaje gamet” - czytamy w oświadczeniu HHS z 19 lutego. „Poszczególny człowiek jest kobietą lub mężczyzną w zależności od tego, czy dana osoba jest płci charakteryzującej się układem rozrodczym z biologiczną funkcją wytwarzania jaj (komórek jajowych) lub plemników”.
CZYTAJ DALEJ

We Francji na pięciu kapłanów przypada jeden diakon stały

2025-02-21 15:56

[ TEMATY ]

świadectwo

Francja

kapłani

mężczyźni

diakon stały

archidiecezja.pl

Obecność diakonów stałych we Francji jest coraz bardziej znacząca. Jest ich w sumie 3300, co oznacza, że na pięciu kapłanów przypada jeden diakon. Są to mężczyźni dojrzali, którzy wnoszą chrześcijańskie świadectwo w różnych środowiskach francuskiego społeczeństwa. Swe powołanie realizują w ścisłej łączności ze swymi żonami. Jednym z istotnych elementów posługi diakona stałego jest bowiem świadectwo życia rodzinnego i małżeńskiego.

To nie zastępstwo za kapłana
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję