Reklama

Niedziela Małopolska

Pedagodzy z powołania

Duszpasterstwo wzbogaca nas duchowo! – mówi Halina Mikołajczyk.

Niedziela małopolska 3/2025, str. V

[ TEMATY ]

Zawoja

Archiwum GMN

Grupa Modlitewna Nauczycieli działa w Zawoi od 30 lat!

Grupa Modlitewna Nauczycieli działa w Zawoi od 30 lat!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku szkolnym 2024/25 Grupa Modlitewna Nauczycieli (GMN) przy parafii św. Klemensa w Zawoi świętuje jubileusz 30-lecia. W czasie jednej z parafialnych wizytacji duszpasterskich we wrześniu 2001 r., kard. Franciszek Macharski powiedział, że pierwszy raz spotkał się z taką grupą.

Historia

Grupa modlitewna powstała z inicjatywy kilku osób, które po pielgrzymce do Lourdes postanowiły spotykać się regularnie, aby realizując swoje powołanie zawodowe, w oparciu o wspólną wiarę, dzielić się doświadczeniami, troskami i radościami dnia codziennego oraz wspólnotą się modlić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Założycielem GMN był ks. Dariusz Pacuła, który został także opiekunem duchowym nauczycieli. Duszpasterz określił program spotkań formacyjnych, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Potem zastąpił go ks. Jacek Kasperczyk. Kapłan rozśpiewał wszystkich, gdyż świetnie śpiewał i grał na gitarze. Kiedy pedagodzy przygotowują adoracje dla parafii, wykorzystują pieśni, których nauczyli się dzięki ks. Jackowi.

Obecnie nad wspólnotą czuwa ksiądz proboszcz Arkadiusz Zych, który podkreśla: – Główne zadanie grupy to rozwój duchowy, uczestnicy czytają i rozważają na spotkaniach Pismo Święte. Ważna jest też ich modlitwa, którą obejmują zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Reklama

Cele, jakie sobie stawiają pedagodzy z duszpasterstwa, to m.in. uczyć się od siebie wzajemnie, jak lepiej służyć uczniom i jak we współczesnym świecie dawać świadectwo wiary w pracy i w środowisku, w którym żyją.

Posługa w Kościele

GMN aktywnie włącza się w życie parafii. W 2001 r., za zgodą ówczesnego księdza proboszcza Ryszarda Więcka, członkowie grupy włączyli się do Nabożeństwa Nieustającego Różańca, do którego może należeć każdy, kto tylko odpowie na prośbę Matki Bożej o modlitwę w intencji zbawienia dusz. Raz w miesiącu 48 osób modli się przez całą dobę, zmieniając się co pół godziny.

Wspólnota prowadziła przez wiele lat różańcowe nabożeństwa wynagradzające w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Obecnie przygotowuje adoracje: wielkopiątkową Bożego Grobu i bożonarodzeniową Żłóbka, a w październiku włącza się w modlitwę różańcową. W nowym roku, podczas spotkania opłatkowego, uczestnicy losują świętego patrona, który w sposób szczególny towarzyszy im w codziennym życiu przez cały rok.

Halina Mikołajczyk, parafianka od 29 lat we wspólnocie, nauczyciel geografii i matematyki, członek rady parafialnej i zelatorka róży rodzin, podkreśla zaangażowanie wspólnoty w życie parafii: – Wszyscy z grupy należymy do Żywego Różańca, oprócz tego obowiązkiem każdego członka jest modlitwa dziesiątkiem Różańca w określonym dniu za wspólnoty szkolne: nauczycieli, uczniów i rodziców poszczególnych szkół, z którymi należący do grupy są związani.

Ubogacanie

W spotkaniach wspólnoty zwykle bierze udział ok. 12 osób, a w adoracjach czynnie uczestniczy ok. 30 nauczycieli.

– U nas są prawie sami emeryci, mało jest czynnych nauczycieli, zatem zapraszamy gorąco nowych członków. Warto do nas dołączyć, duszpasterstwo wzbogaca nas duchowo i pogłębia naszą wiarę – przekonuje pani Halina. Dodaje: – Gromadzimy się raz w miesiącu, w drugi wtorek miesiąca i rozważamy Katechizm Kościoła Katolickiego. Na spotkaniach czytamy fragmenty Pisma Świętego, śpiewamy pieśni religijne, a potem rozmawiamy przy kawie m.in. na temat obecnej sytuacji w szkole.

2025-01-14 14:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nie ma decyzji odnośnie do niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”

2025-02-21 12:18

[ TEMATY ]

modlitwa

Watykan

Anioł Pański

papież Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie niedzielnej modlitwy Anioł Pański”. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące stanu zdrowia papieża Franciszka, który jest obecnie w ósmym dniu hospitalizacji w klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc.

Według źródeł watykańskich nie można wykluczyć, że niedzielny Anioł Pański odbędzie się w taki sam sposób jak w ubiegłą niedzielę, poprzez przekazanie pisemnego tekstu przygotowanego przez Ojca Świętego na tę okazję. Według tych samych źródeł, reakcja papieża na nowe terapie została oceniona jako „niewielka poprawa” potwierdzona przez najnowsze biuletyny medyczne. Papież oddycha samodzielnie i bez gorączki, ze stabilnymi parametrami hemodynamicznymi. Dziś rano wstał, zjadł śniadanie w fotelu i kontynuował swoją pracę, przyjmując tylko swoich najbliższych współpracowników - podaje włoska agencja katolicka SIR.
CZYTAJ DALEJ

Polski – język urzędowy nie tylko w Polsce!

2025-02-20 20:49

[ TEMATY ]

polszczyzna

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Adobe Stock

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, by pochylić się nad bogactwem i historią języka polskiego, który – choć nie tak popularny jak angielski czy hiszpański – cieszy się statusem języka urzędowego nie tylko w Polsce. Polszczyzna zyskała ten status w jednej z brazylijskich gmin, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii Polonii!

W gminie Áurea w Brazylii, gdzie znaczną część mieszkańców stanowią potomkowie polskich emigrantów, kilka lat temu język polski oficjalnie uznano za język urzędowy. To przełomowy moment, który pokazuje, jak silna jest więź tamtejszej społeczności z polską kulturą i tradycją. To dopiero początek zmian, ale już teraz jest to dowód na to, że język polski wciąż odgrywa istotną rolę poza granicami kraju.
CZYTAJ DALEJ

Na Jasnej Górze rozpoczyna się IX edycja Kongresu Ruchu Europa Christi pt. "Przyszłość Europy"

2025-02-21 18:14

[ TEMATY ]

Częstochowa

kongres

Europa Christi

Europa Christi

IX edycja Kongresu Ruchu Europa Christi pt. „Przyszłość Europy” - sesja „Otwórzcie drzwi Chrystusowi", pod honorowym patronatem abp Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i abp Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego. Już 21-22 lutego br. w Częstochowie. Ciekawe prelekcji i wspólna modlitwa jak zawsze wpisują się w program Kongresu Europa Christi. Wydarzenie, które ruszy dziś w Częstochowie, patronatem medialnym objął Tygodnik Katolickie "Niedziela".

Apelem Jasnogórskim rozpocznie się dziś IX edycja Kongresu Ruchu Europa Christi pt. „Przyszłość Europy” – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję