Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Odzyskały dawny blask

Piękne gotyckie rzeźby po konserwacji będzie można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne, które znajduje się w Tarnowie, dba o swoje zbiory. Dzięki wkrótce zakończonemu remontowi placówki mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać cenne zabytki w bardziej komfortowych warunkach.

Na zakończenie obchodów 500-lecia Domu Mikołajowskiego – najstarszej kamienicy w Tarnowie, która stanowi ciąg budynków zabytkowych Muzeum Diecezjalnego – miała miejsce prezentacja pochodzących ze zbiorów tej instytucji pięciu gotyckich rzeźb, które wróciły po konserwacji. Prace prowadziły konserwatorki: dr Katarzyna Dobrzańska i Maja Potrawiak pod nadzorem konserwatorskim dr. Janusza Sarkowicza z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gotycki blask

Reklama

Prace zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 85 tys. zł oraz wkładowi własnemu Diecezji Tarnowskiej w wysokości 26 tys. zł. Całkowity koszt zamknął się w kwocie 111 tys. zł. Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Piotr Pasek tak podsumował zakres prac: – Wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiło nam przywrócenie świetności tak cennym zabytkom sztuki gotyckiej. Wyjątkową wartość artystyczną ma Madonna z Zawady. Jest to Matka Boża, służebnica słowa Bożego, która trzyma Dzieciątko Jezus z otwartą księgą. Nie zachowała się druga ręka Matki Bożej. Prawdopodobnie w prawej dłoni Maryja trzymała kałamarz. Drugi cenny obiekt w historii sztuki polskiej to Pieta z Wojnicza. Panie konserwatorki wytypowały ten obiekt i po zastosowaniu odpowiednich badań ukazała się forma polichromii pierwotnej, co umożliwiło powrót do piękna gotyckiego blasku – dodał.

Pięć pereł

Pierwsza rzeźba, która została poddana konserwacji, to Chrystus Ukrzyżowany z Poręby Radlnej (XVI wiek). Podczas prac konserwatorskich ostatnie przemalowanie oraz pożółkły werniks zostały usunięte. Zachowano XIX-wieczne przemalowanie, ze względu na wysoką wartość artystyczną, pozostawiono jednak odkrywki ukazujące fragmenty gotyckiej polichromii o gorszym stanie zachowania – ślady krwi oraz karnację.

Drugie dzieło to Madonna z Dzieciątkiem z Zawady (3. ćw. XIV wieku). Rzeźba została oczyszczona z zabrudzeń, wzmocniono też osłabioną strukturę drewna. Dzięki temu przywrócono stabilność i piękno cennego dzieła.

Kolejny zabytek to Święty Biskup z Zawady (3. ćw. XIV wieku) – jedna z najstarszych gotyckich rzeźb w kolekcji tarnowskiego muzeum, wyróżniająca się surową, wertykalną formą. Tu usunięto stare, zdegradowane warstwy zabezpieczające oraz wzmocniono strukturę drewna, osłabioną przez działanie drewnojadów.

Czwarta rzeźba to Madonna z Dzieciątkiem z Małej (1450-60). Prace konserwatorskie objęły usunięcie zdegradowanych materiałów zastosowanych w latach 60., oczyszczenie z zabrudzeń oraz uzupełnienie niektórych ubytków drewna.

Ostatnie odnowione dzieło to Pieta z Wojnicza (początek XIV wieku). Wyjątkowa rzeźba typu Pieta corpusculum przedstawia Matkę Bożą z Chrystusem ukazanym w dwóch postaciach – jako dziecko oraz dorosły mężczyzna. Podczas prac konserwatorskich usunięto przemalowania niezgodne z oryginalną ikonografią. Część późniejszych, historycznych warstw pozostawiono, co dodatkowo podkreśla niezwykły charakter i unikalność tej rzeźby.

2025-01-07 11:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hołdzie dla papieża

Do połowy listopada w Klubie Śrubka w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu-Sporyszu wystawione będą rzeźby w kamieniu ukazujące św. Jana Pawła II.

Autorem wystawy pt.: „Jan Paweł II wśród świętych” jest pochodzący z Żywca Leszek Cieślik, który na co dzień rzeźbi w kamieniu i drewnie. Jak podkreślił kurator wystawy Zbigniew Micherdziński, ma ona nie tylko walory artystyczne, ale też religijne, a skierowana jest szczególnie do osób, które głęboko przeżyły pontyfikat Jana Pawła II, jego pielgrzymki do Polski, nauki, osobowość i charyzmę. – Tematyka jest bliska żywieckiemu twórcy. Prace są wyrazem hołdu, wielkiego szacunku i zaufania do osoby Ojca Świętego, formą wdzięczności za papieskie słowa i przesłanie – mówi Z. Micherdziński.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość święceń biskupich ks. Przemysława Szulca

2026-06-27 11:02

[ TEMATY ]

uroczystość

święcenia biskupie

ks. Przemysław Szulc

Diecezja pelplińska

Święcenia biskupie

Święcenia biskupie

W sobotę, 27 czerwca 2026 roku, w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kościół Pelpliński przeżywa doniosłe wydarzenie. O godzinie 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyły się święcenia biskupie ks. kan. dr. Przemysława Szulca, mianowanego przez Ojca Świętego Leona XIV biskupem pomocniczym tej diecezji.

Głównym konsekratorem nowego pasterza był biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Jako współkonsekratorzy posługiwali: nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Ilu kapłanów wyświęcono w Niemczech, a ile we Francji?

2026-06-27 17:19

Karol Porwich/Niedziela

W 2026 r. w Niemczech święcenia kapłańskie przyjmie 30 nowych księży diecezjalnych, o pięciu więcej niż rok wcześniej - poinformowała katolicka agencja KNA. We Francji planowanych jest natomiast 84 święceń, wobec 90 w 2025 r. i 105 w 2024 r. Bezpośrednie porównanie danych jest utrudnione, ponieważ niemieckie statystyki nie obejmują księży zakonnych. Po uwzględnieniu tej różnicy we Francji święcenia przyjmie 66 księży diecezjalnych, nadal ponad dwukrotnie więcej niż w Niemczech.

Najwięcej nowych księży w Niemczech będzie w diecezji Rottenburg-Stuttgart (pięciu), a następnie w Berlinie (czterech). Jednocześnie 11 z 27 niemieckich diecezji nie będzie miało w tym roku żadnych święceń kapłańskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję