Tylko samego dobra, w rozbudzaniu i umacnianiu wiary – ufa proboszcz w Starochęcinach ks. Jerzy Garecki. Zaproszenie tej szczególnej figury do parafii, a także instalacja jej na stałe w kościele, nie jest działaniem przypadkowym. – 29 września 2024 r. minęło 30 lat od czasu, jak został założony cmentarz grzebalny, co miało miejsce we wspomnienie św. Michała Archanioła. Celebrowaliśmy wtedy Msze św. na cmentarzu grzebalnym, była procesja od jednego z krzyży i składane Bogu podziękowania za powstanie cmentarza, prace na nim wykonane i tych, którzy się w nie zaangażowali – opowiada ks. Garecki.
Jako dziękczynienie za tamto dzieło parafialne, ale i jako sposób na dobre wejście w nowy rok liturgiczny, a jak wiadomo jest to Rok Jubileuszowy 2025, została zaproszona figura św. Michała Archanioła wędrująca po Polsce pod opieką Ojców Michalitów. Główne uroczystości, w oparciu o program zweryfikowany już w wielu polskich parafiach, miały miejsce 30 listopada ub.r. i 1 grudnia. Było to zarazem rozpoczęcie rekolekcji w parafii. Te dwa dni obfitowały w kilkukrotne w ciągu dnia Msze św., modlitwy różańcowe, procesje (z udziałem m.in. Rycerzy Kolumba, kół gospodyń wiejskich, ośmiu róż Żywego Różańca czy Apostolatu Maryjnego), odwiedzanie z Jezusem chorych w domach, czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, błogosławieństwa (np. lourdzkie), modlitwy o uleczenie z dolegliwości fizycznych i nałogów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
1 grudnia miał miejsce akt zawierzenia starochęcińskiej parafii św. Michałowi Archaniołowi, a liturgię uświetniła orkiestra dęta z Nowin. Zwieńczeniem tych wydarzeń była pierwsza sobota miesiąca, gdyż praktyki pierwszych sobót dobrze przyjęły się w parafii, z Mszą św. kończącą tygodniowe uroczystości. Natomiast 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, figura zakupiona do kościoła parafialnego i poświęcona wyruszyła do rodzin parafii. Zgodnie z duszpasterskim założeniem będzie także gościła we wspólnotach modlitewnych. To parafialne pielgrzymowanie potrwa ok. 160 dni.
– Spodziewam się obfitych owoców tego nawiedzenia, bo św. Michał Archanioł pomaga i walczy ze złem. Pragnąłbym, aby życie religijne w parafii nie zamierało, aby nie opierało się tylko na starszych ludziach (jak zazwyczaj się dzieje), aby młodzież i dzieci były w kościele – mówi „Niedzieli” Ksiądz Proboszcz.
Góra Gargano w południowo-zachodnich Włoszech i sanktuarium św. Michała Archanioła to miejsce odwiedzane przez wiernych z całego świata. Pewien średniowieczny autor napisał o nim: „To miejsce sławne jest nie z blasku swoich marmurów, ale z cudownych wydarzeń, ponieważ sam św. Michał zbudował je i poświęcił”. Początki tamtejszego sanktuarium sięgają końca V w. i pierwszych dziesięcioleci VI w.