Ks. Marcin Gołębiewski: – Wyższe Seminarium Duchowne to miejsce bezpośredniego przygotowywania kandydatów do przyjęcia święceń kapłańskich. Jednak oferta formacyjna dotyczy nie tylko przyszłych duchownych. Jakie propozycje ma to wyjątkowe miejsce?
Ks. kan. dr Dariusz Kucharek: – Tak to prawda, seminarium to miejsce bezpośredniego przygotowania do święceń kapłańskich, ale jest też miejscem formacyjnym, gdzie do pracy nad sobą – bo tak należałoby ująć formację, zapraszamy również młodych mężczyzn oraz chłopców ze szkoły średniej. Proponujemy dwie formy naszych spotkań: pierwsza to nasze Wieczory wiary, które odbywają się z częstotliwością comiesięczną. Omawiamy na nich różne tematy dotyczące życia duchowego. W tym roku pochylamy się nad postaciami ewangelicznymi, z którymi Jezus spotyka się osobiście, twarzą w twarz. Drugą formą są nasze coroczne rekolekcje, które odbywają się od 27 do 29 grudnia. W tych dniach: modlimy się razem, odkrywamy tajniki życia duchowego i wspólnie spędzamy czas przy stole podczas posiłków, w kawiarence podczas rozmów oraz różnego rodzaju spotkań i zajęć.
Reklama
Jaki jest temat tegorocznych rekolekcji i o czym należy pamiętać, jeśli chce się wziąć w nich udział?
Temat zaczerpnęliśmy z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza: „Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!” (2 Tm 2,3). Tematyka będzie dotyczyła nie tylko walki duchowej, która w nas się odbywa, ale też kwestii dotyczących bycia świadkiem Jezusa Chrystusa, i to nie byle jakim świadkiem, bo święty Paweł zachęca, żeby być świadkiem na wzór żołnierza: mężnym, odważnym, walecznym, ułożonym, zorganizowanym i z samodyscypliną. Tacy byli legioniści rzymscy. Należy pamiętać o tym, że przyjeżdżam na rekolekcje, czyli czas, który chce oddać Panu Bogu. Nic więcej nie potrzeba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Udział w takich rekolekcjach jest jednoznaczny z deklaracją wstąpienia do seminarium?
Oczywiście, że udział w tych rekolekcjach nie jest jednoznaczny. Nawet bym postawił tezę, że znikomy procent uczestników wstępuje do seminarium. Jest to jednak sposób formacji związany z rozeznawaniem drogi powołania życiowego. Myśląc o takich rekolekcjach, należy podążać za młodzieńcem, który przychodzi do Jezusa i pyta: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10,17). Nieliczni wierzący stawiają sobie to pytanie, a tym bardziej młodzi, a jest ono fundamentalne, bo od niego zależy nasza wieczność.
Dlaczego tak ważna jest modlitwa w dziele budzenia nowych powołań do służby Bożej?
Modlitwa jest ważna, aby poruszyć serce młodego człowieka, ponieważ musi on z odwagą odpowiedzieć na zaproszenie: „Pójdź za mną!”. W dobie dzisiejszego świata ta odwaga jest niezbędna dla powołanego, ale także jego środowiska: rodziców, rodzeństwa, najbliższych, a także środowiska kolegów i koleżanek. Ta modlitwa pomaga im wszystkim zaakceptować ten Boży wybór oraz przemienić myślenie, czyli nawrócić się, że wybranie drogi kapłańskiej nie jest zmarnowaniem sobie życia, a zaproszeniem do bliższej relacji z Jezusem Chrystusem. Dlatego modlą się o odwagę w odpowiedzi na Boże zaproszenie. Jednocześnie z odwagą zapraszamy na rekolekcje. Jeśli chcesz pogłębić swoją relację z Chrystusem, jest to miejsce i czas dla ciebie. Zapraszamy od ósmej klasy szkoły podstawowej, poprzez uczniów szkoły średniej, studentów, młodzież pracującą. Wszystkie informacje znajdują się na naszej stronie internetowej wsddrohiczyn.pl .