Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa daje nadzieję

Tylko dzięki Chrystusowi człowiek może mieć pewność, że ta chrześcijańska droga nie prowadzi w pustkę – podkreślił bp Krzysztof Chudzio.

Niedziela przemyska 46/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Krzysztof Zawada

Modlitwa za zmarłych w podziemiach archikatedry

Modlitwa za zmarłych w podziemiach archikatedry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych uroczystej Eucharystii w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Wraz z nim liturgię koncelebrowali: abp Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik oraz bp Stanisław Jamrozek, kapłani z kapituły katedralnej oraz wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

W okolicznościowej homilii bp Krzysztof Chudzio koncentrując się na słowach z Credo – „wierzę w świętych obcowanie” – zachęcał do refleksji nad przemijaniem i życiem wiecznym. – Serce, którego domeną jest miłość, pozwala nam ogarnąć tę wspólnotę zbawionych, która żyje Bożym życiem, wszak sam Bóg jest miłością. I dlatego miłość Boża, która przez Ducha Świętego rozlana jest także w naszych sercach, pozwala nam wyjść poza granice tego świata i dotknąć wieczności, dzięki Chrystusowi, który jest życiem naszym i tych, którzy są już w wieczności – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następie biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zaznaczył, że dzięki tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa życie człowieka nabiera sensu. – Ta tajemnica sprawia, że teraźniejszość przeżywamy z nadzieją, iż nasze życie i tych, którzy odeszli, nie kończy śmierć – powiedział hierarcha.

Reklama

Człowiek całym swoim życiem pracuje na perspektywę wieczności, a Kościół daje ludziom wierzącym narzędzia: Eucharystię, modlitwę i jałmużnę, aby trwać w tym „świętych obcowaniu”. – Kościół w ciągu wszystkich wieków ciągle żywił przekonanie, że miłość może dotrzeć na tamten świat. Dlatego możliwa jest ta wymiana duchowych darów – biskup zachęcał do modlitwy za zmarłych.

Hierarcha w dzień, gdy Kościół w szczególny sposób zachęca do modlitwy za wiernych zmarłych, wyjaśniał też sens chrześcijańskiej nadziei. – Nadzieja polega na oczekiwaniu zbawienia, które staje się motorem naszego życia – powiedział bp Chudzio i dodał: – Podstawą naszej nadziei jest Ten, który pokonał śmierć. I chociaż w tym życiu musimy borykać się z różnymi trudnościami, często z cierpieniem, musimy też pokonywać nasze skłonności do grzechu, to jednak łączność z Chrystusem sprawia, że ta walka ostatecznie już jest zwycięską.

Biskup zaznaczył, że to dzięki Chrystusowi człowiek może mieć pewność, że ta chrześcijańska droga nie prowadzi w pustkę. – Potwierdzeniem tej nadziei są święci, w których życiu nadzieja już się wypełniła – zaznaczył kaznodzieja i zachęcał do pamięci i modlitwy o zmarłych. – Już dzisiaj mamy wspaniałą okazję, aby to uczynić, obdarowując odpustem dusze czyśćcowe. Te dusze są już zbawione i mają pewność wejścia do nieba, ale bardzo tęsknią, aby to, stało się już. Nasza modlitwa im też daje nadzieję. To także piękny uczynek miłości. Święty Jan od Krzyża dodaje otuchy, podpowiadając, że: „Pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości” – podsumował hierarcha.

Na zakończenie wieczornej Eucharystii, w Dzień Zaduszny odbyło się tradycyjne nabożeństwo żałobne połączone z procesją do krypt bazyliki archikatedralnej, gdzie spoczywają przemyscy biskupi.

2024-11-12 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z myślą o Niepodległej

Niedziela przemyska 48/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Gabriel Patrylak

Wierni biało-czerwonej

Wierni biało-czerwonej

Każde uzależnienie od kłamstwa, ideologii, nienawiści czy od naruszania narzucanych warunków ze strony innych zewnętrznych państw trzeba będzie zapłacić dalszymi ograniczeniami – przestrzegał abp Józef Michalik.

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano przed pomnikiem Orląt Przemyskich. W uroczystości w Przemyślu wzięło udział ponad 2 tys. mieszkańców, w tym parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa i samorządu, harcerze, żołnierze, poczty sztandarowe, reprezentanci wielu szkół i instytucji.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Cóż za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Sukces nie zastąpi duszy. Można mieć wiele rzeczy materialnych, ale stracić to, co najważniejsze.
CZYTAJ DALEJ

"Oto nadchodzi" - Przegląd wydarzeń katolickich [wideo]

2026-02-27 17:05

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”. W piątki na naszej stronie będziemy udostępniać najnowszy odcinek:

Spotify: Kliknij tutaj
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję