Poświęcony jest patronatowi św. Wojciecha. Stąd też uroczystość rozpoczęła się od wniesienia jego relikwii do świątyni. Przywiózł je z Gniezna 2 tygodnie wcześniej proboszcz parafii ks. Krzysztof Krzyżanowski. Pojechał po nie wraz z delegacją parafian.
Uczestnicy
W wydarzeniu wzięli udział licznie parafianie, wypełniając miejsca w świątyni. Na zaproszenie odpowiedzieli także księża z dekanatu oraz pochodzący, pracujący tu wcześniej – a wśród nich pierwszy proboszcz parafii ks. Franciszek Molski – i w jakikolwiek sposób związani z parafią, reprezentacje rożnych stanów, przedstawiciele władz oraz goście honorowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Liturgię uświetniła obecność i śpiew Górniczego Chóru Męskiego przy ZG Lubin.
O poświęcenie świątyni poprosiła przewodniczącego uroczystości bp. Andrzeja Siemieniewskiego delegacja parafii, przedstawiciele budowniczych kościoła oraz ksiądz proboszcz. Delegacja na ręce biskupa przekazała symboliczny klucz od świątyni, który z kolei biskup przekazał na ręce proboszcza.
– „Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim i weselmy” (Ps 118) – od tych słów rozpoczął słowa powitania proboszcz parafii. Przypomniał historię powstania i parafii i kościoła, ludzi związanych z budową, dziękując za wielkie zaangażowanie w to dzieło. Powitał też wszystkich, nie kryjąc wzruszenia, gdyż sam tej parafii poświęcił 25 lat kapłańskiego posługiwania.
Liturgia
Reklama
Poświęceniu świątyni towarzyszą znaki: pokropienie wodą święconą, uroczyste wprowadzenie księgi słowa Bożego i inauguracja odczytywania go z ambony, namaszczenie ołtarza i murów świątyni, okadzenie, zapalenie światła, w tym przy tzw. zacheuszkach, oznaczonych w 12 miejscach, które zostały namaszczone olejem świętym, ubranie i przyozdobienie ołtarza, a w końcu pierwsza ofiara eucharystyczna odprawiona w poświęconym kościele.
W poszczególne jej elementy zaangażowani zostali także proboszczowie, pierwszy i aktualny. To oni na prośbę biskupa namaszczali mury świątyni, zapalali światło przy „zacheuszkach”, czy też okadzali mury kościoła.
Homilia
Biskup legnicki nawiązał do znaków, które towarzyszą poświęceniu kościoła. – Można powiedzieć, że dzisiejsza uroczystość, pełna symboliki liturgicznej, ma obudzić w naszych sercach głęboką wiarę. Wiarę w obietnice Pana Jezusa. Ile ich jest zapowiedzianych w Starym Testamencie, czy też w Ewangelii, wszystkie one przypominają się podczas każdej Mszy św., czy też ile razy wchodzimy do wnętrza kościoła. A wszystkie mają na celu jedno: nasze zjednoczenie z Bogiem Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym, po to, byśmy byli zdolni jako uczniowie Chrystusa, do budowania Kościoła, budowania wspólnoty wiary – mówił bp Andrzej.
Mówią o kościele
– 9 lat temu uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie, a to, co dzisiaj się stało, to ukoronowanie całego wysiłku. W sumie od pierwszego dnia, kiedy rozpoczęliśmy wykopy, w tym roku mija 30 lat. Dla mnie jest to 8. kościół, z którym jestem związany – mówił o uroczystości inż. Julian Tomaszewski, pełniący podczas budowy funkcje inspektora nadzoru budowlanego.
Reklama
– Jako kierownik budowy, kończąc nie jedną inwestycję, również związane z kościołami, zawsze na koniec jest satysfakcja, że coś zostaje po nas i i dzieło, które tworzyliśmy, dobiegło końca. Na pewno jest to wyjątkowy obiekt, bo obok typowo inżynierskich zadań, ma w sobie ten szczególny aspekt uczuciowy, jest jakaś historia, która ma swój początek, ale nie ma końca, bo ona trwa – mówi z kolei inż. Janusz Fortuna, kierownik budowy
– Uroczystość dała nam tak wiele radości, że dożyliśmy tego momentu, że mogliśmy uczestniczyć w poświęceniu z cała rodziną; – Dzisiaj radość i łzy w oczach, kiedy patrzymy na ten przepiękny kościół. Oby wszyscy jak najczęściej przychodzili tutaj modlić się – mówią parafianie.
Podziękowania
Na zakończenie uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć słów podziękowań. Dopełnieniem zaś było podpisanie uroczystego Aktu Poświęcenia Kościoła, który opieczętowany specjalną pieczęcią znalazł swoje miejsce przy kamieniu węgielnym, w murach świątyni.
Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w pikniku rodzinnym na terenach zielonych przy kościele.