Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Świdnicy po raz piąty zorganizowali ogólnopolski konkurs, którego celem było popularyzowanie historii Polski, krzewienie postaw patriotycznych oraz przybliżenie postaci wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II, który w znaczący sposób przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs pt. „Historia nauczycielką życia – Święty Jan Paweł II”, będący elementem programu resocjalizacyjnego, miał również na celu wzbudzenie w osadzonych zainteresowania historią i postaciami historycznymi, które miały istotny wpływ na kształtowanie się wolnej Polski.
Do konkursu zgłoszono 76 prac wykonanych różnymi technikami, w tym malarstwo, rzeźba z drewna oraz z chleba. Wiele prac wyróżniało się wysokim kunsztem artystycznym, co podkreślili zarówno organizatorzy, jak i odwiedzający wystawę. Nagrody przyznano kilkunastu uczestnikom, pierwsze miejsce zajęła praca Kamila Markowskiego. Wyniki ogłosił ks. Paweł Traczykowski, jeden z jurorów i jednocześnie kapelan Aresztu Śledczego w Świdnicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Otwarcie wystawy 25 czerwca poprzedziła Msza święta, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Biskup świdnicki wyraził uznanie dla funkcjonariuszy służby więziennej za ich pracę wychowawczą z osadzonymi, podkreślając, jak wielką rolę w procesie resocjalizacji odgrywają autorytety, takie jak św. Jan Paweł II. – Chcę wyrazić ogromne uznanie dla służby więziennej, która podejmując pracę wychowawczą z osadzonymi, stara się odwoływać do fundamentów wiary, których nas uczył św. Jan Paweł II. Myślę, że odwoływanie się do autorytetów, szukanie przewodników, mistrzów, pozwala człowiekowi znaleźć kogoś, kto jest w stanie pokazać kierunek, poprowadzić. My mamy to szczęście, że dla nas, pamiętających papieża Polaka, on był i jest drogowskazem – powiedział do zebranych pasterz diecezji.
Wystawa prac wykonanych przez więźniów już drugi rok z rzędu została zaprezentowana w świdnickiej katerze. /xmb