Reklama

Niedziela Świdnicka

Ludzie Oazy

Nie wystarczy tylko spotkać Jezusa, trzeba Go codziennie na nowo odkrywać i żyć Jego słowem – powiedział bp Marek Mendyk do oazowiczów.

Niedziela świdnicka 29/2024, str. I

[ TEMATY ]

Bardo

Archiwum prywatne

Uczestnikom Oazy nie brakowało humoru

Uczestnikom Oazy nie brakowało humoru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W malowniczym Bardzie Śląskim od 28 czerwca do 14 lipca odbyły się rekolekcje Oazy Nowego Życia I stopnia dla rodzin Domowego Kościoła. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło prawie 100 osób – małżeństwa i rodziny z diecezji świdnickiej, poznańskiej, warszawskiej, lubelskiej, tarnowskiej, szczecińsko-kamieńskiej, rzeszowskiej oraz gnieźnieńskiej. Równolegle te same duchowe ćwiczenia odbywały się w Marianówce.

Co się działo?

Reklama

Rekolekcje były intensywnym czasem duchowej odnowy i formacji. Uczestnicy mieli okazję codziennie uczestniczyć w Eucharystii, brać udział w konferencjach oraz prowadzić rozmowy ewangeliczne. Dzieci korzystały z zajęć przygotowanych przez diakonię wychowawczą, co umożliwiało rodzicom pełniejsze zaangażowanie w rekolekcje. Bardzki dom Sióstr Marianek „Jutrzenka” stał się dla nich prawdziwą przystanią spokoju i duchowego wzrostu. – Oaza była czasem na formację, modlitwę i budowanie wspólnoty. Wspólne posiłki oraz czas przeznaczony dla rodzin sprzyjały nawiązywaniu nowych relacji i wzajemnemu wsparciu w dążeniu do świętości. To była również chwila wytchnienia od codziennych obowiązków i czas głębokiego zawierzenia swojego życia Jezusowi – relacjonowali organizatorzy z Domowego Kościoła, gałęzi rodziny Ruchu Światło-Życie. Rekolekcje w Bardzie prowadził ks. kan. Mirosław Rakoczy wraz z ks. Krystianem Stasiakiem z diecezji świdnickiej, natomiast Oazie w Marianówce przewodniczył ks. Artur Andrzejewski z archidiecezji poznańskiej. Ich obecność i duchowe wsparcie były kluczowe dla głębokiego przeżycia tego czasu przez uczestników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przesłanie od biskupa

Jednym z ważniejszych momentów rekolekcji było spotkanie z bp. Markiem Mendykiem, który przewodniczył Mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. W wygłoszonej homilii biskup świdnicki podkreślił, że samo spotkanie z Jezusem i poznanie Jego nauk to za mało. Aby autentycznie przeżywać wiarę, należy stale wsłuchiwać się w Jego słowo i wprowadzać je w życie. – Nie wystarczy tylko spotkać Jezusa, nawet nie wystarczy dotknąć Jego ran, żeby mieć pewność – powiedział homileta, ostrzegając także przed zagrożeniami płynącymi z wewnętrznej oziębłości wiernych. – Nasza letniość, przeciętność, bylejakość, bezwyrazowość najbardziej rujnują Kościół – przestrzegał biskup, zachęcając do odnowienia gorliwości i zaangażowania w życie wiary. Podkreślił, że brak gorliwości i zaangażowania w życie duchowe prowadzi do stagnacji i osłabienia wspólnoty kościelnej.

Do papieża

Przedstawiciele uczestników rekolekcji przygotowali także tzw. „List Jedności”, który zostanie wysłany do papieża Franciszka. W słowie skierowanym do Ojca Świętego uczestnicy rekolekcji dziękowali za jego troskę o rodzinę oraz zapewniali o swojej modlitwie i jedności z Kościołem. Opisali również, jak rekolekcje pomogły im pogłębić wiarę, przyjąć Jezusa jako Pana i Zbawiciela oraz zaangażować się w misję ewangelizacyjną w swoich rodzinach i wspólnotach.

2024-07-17 00:03

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasadorzy Ewangelii

Niedziela świdnicka 45/2024, str. III

[ TEMATY ]

Bardo

Archiwum prywatne

Animatorzy parafialni z biskupem świdnickim

Animatorzy parafialni z biskupem świdnickim

Animator to przede wszystkim świadek i sługa wspólnoty, który czerpie swoją siłę z bliskości z Chrystusem – powiedział bp Marek Mendyk.

Tymi słowami biskup zwrócił się do blisko 30 uczestników uroczystego zakończenia Szkoły Animatora Parafialnego. Wydarzenie odbyło się 26 października w Domu Rekolekcyjnym im. św. Anieli w Bardzie i zwieńczyło roczną formację duchową. Tego dnia biskup świdnicki przewodniczył Mszy świętej i wręczył dokumenty nowym animatorom, podkreślając, że są oni ambasadorami Ewangelii w swoich parafiach.
CZYTAJ DALEJ

Po raz pierwszy 10 katolickich biskupów-stulatków

2025-11-21 16:15

[ TEMATY ]

biskupi

100 lat

Vatican Media

Emerytowany biskup Montauban w południowej Francji, Jacques de Saint-Blanquat, obchodzi 21 listopada swoje setne urodziny. Tym samym, po raz pierwszy w Kościele katolickim będzie dziesięciu biskupów w wieku co najmniej 100 lat. Według aktualnych statystyk Kościół liczy 5,5 tys. biskupów.

Najstarszym biskupem jest obecnie 103-letni José de Jesus Sahagún de la Parra, emerytowany biskup Ciudad Lázaro Cárdenas, a wcześniej przez 24 lata biskup Tuli w Meksyku. Jest najstarszym biskupem-seniorem Kościoła katolickiego na świecie od lata 2022 roku. Jest też jednym z czterech ostatnich żyjących Ojców Soboru Watykańskiego II (1962-1965) i ostatnim, który uczestniczył w jego otwarciu w październiku 1962 roku. Meksykanin jest księdzem od 79 lat i biskupem od 64 lat. 1 stycznia hierarcha skończy 104 lata.
CZYTAJ DALEJ

10 lat formacji skautingowej

2025-11-22 13:15

ks. Łukasz Romańczuk

Skauci z wrocławskiego Zakrzowa

Skauci z wrocławskiego Zakrzowa

Dziękujemy za 10 lat Skautingu w parafii św. Jana Apostoła we Wrocławiu -Zakrzowie. Dziękujemy za wszystkich, którzy tworzyli i tworzą to piękne dzieło - mówił ks. Mariusz Adamczyk, wikariusz parafii i obecny opiekun 11. Gromady Wrocławskiej im św. Jana Pawła II [Skautów Europy] działającej przy parafii.

Mszy świętej przewodniczył ks. Wiesław Karaś, proboszcz parafii. Wśród kapłanów obecny był także ks. Leszek Więcek, pierwszy opiekun Skautów. Wśród zaproszonych był także ks. Grzegorz Gac, który skautami w tej parafii opiekował się w latach 2019-2024.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję