Reklama

Niedziela Świdnicka

Złota franciszkanka

Siostra Miriam Jur ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi od blisko dwóch dekad pełni posługę u biskupa świdnickiego. 30 czerwca br. świętowała 50. rocznicę ślubów zakonnych.

Niedziela świdnicka 28/2024, str. I

[ TEMATY ]

śluby zakonne

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi

jubileusz 50 lecia

Ks. Andrzej Adamiak

Siostra Miriam Jur (piąta od lewej) wraz biskupami i współsiostrami

Siostra Miriam Jur (piąta od lewej) wraz biskupami i współsiostrami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy świętej jubileuszowej w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. – Razem z Jubilatką wspominamy tych, których Pan Bóg stawiał na drogach jej życia. Modlimy się za zmarłych rodziców, zmarłych z rodziny, krewnych i przyjaciół. Ale przede wszystkim dziękujemy Panu Bogu za życie siostry Miriam dla samego Boga. Dziękujemy za dni wypełnione modlitwą, pracą, radością, a także cierpieniem – podkreślił biskup świdnicki, zachęcając do modlitwy o nowe powołania. Wraz z biskupem diecezjalnym przy ołtarzu stanęli bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch oraz kilkunastu zaprzyjaźnionych kapłanów. Nie zabrakło sióstr zakonnych i licznie zgromadzonych wiernych parafii katedralnej oraz gości.

Tu trzeba wiary

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marek Korgul. Diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, nawiązując do Ewangelii dnia, podkreślił, że wiara staje się kluczem otwierającym skarbiec łaski Bożej i że zarówno Jair, jak i cierpiąca kobieta, wierzyli głęboko w moc Jezusa. Ksiądz Korgul zauważył, że wybór drogi życia kapłańskiego czy zakonnego również opiera się na głębokiej wierze. – Tylko wiarą można wytłumaczyć podjęcie niezrozumiałej czasem przez otoczenie decyzji – powiedział, dodając, że życie w stanie kapłańskim lub zakonnym wymaga ogromnego zaufania i oddania Bogu. Następnie przypomniał życie s. Miriam, jej drogę do zakonu oraz lata posługi. Siostra Miriam urodziła się w Mikołajewie koło Czarnkowa w licznej rodzinie, mając pięciu braci i dwie siostry. Już od młodego wieku czuła powołanie do służby Bogu. 1 października 1970 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Poznaniu. Po odbyciu nowicjatu w Warszawie i Poznaniu, 7 lipca 1974 r., złożyła pierwszą profesję zakonną w Szamotułach, a 27 czerwca 1979 r. śluby wieczyste w Częstochowie. Przez 50 lat s. Miriam służyła jako kucharka w różnych placówkach, w tym w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu, domu dziecka w Szamotułach, Domach Pomocy Społecznej w Wieleniu i Kopernikach oraz w papieskim Uniwersytecie Antonianum Ojców Franciszkanów w Rzymie. Od 2005 r. pełni posługę w domu biskupa świdnickiego oraz w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Jest znana z zaangażowania i sumienności, traktuje swoją pracę jako misję i służbę bliźnim. Modlitwa była i jest integralną częścią życia s. Miriam. Zawsze na nią ma czas, wierząc, że bez niej nic nie będzie możliwe.

Wdzięczność

Następnie s. Miriam przed biskupem diecezjalnym odnowiła śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przyjmując od hierarchy podziękowania za codzienną, ofiarną posługę. Na koniec Liturgii głos zabrała sama Jubilatka. – Bardzo serdecznie dziękuję księżom biskupom za ofiarę Mszy świętej, księdzu Markowi za piękne, płomienne kazanie. Wszystkim księżom bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę, a moim współsiostrom za to, że są zawsze blisko mnie – podkreśliła s. Miriam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-07-09 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wśród Sióstr Rodziny Maryi

Niedziela rzeszowska 5/2021, str. V

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi

Archiwum Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

Siostry juniorystki

Siostry juniorystki

Zgodnie z wolą założyciela św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi pracują wśród ubogich i cierpiących, ale nie tylko.

Obecnie Zgromadzenie ma trzy prowincje w Polsce i dwie w Brazylii. Siostry posługują także na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Italii i Republice Południowej Afryki. Siostry Rodziny Maryi można spotkać w szpitalach, domach dziecka, zakładach leczniczo-wychowawczych, domach dla dzieci głęboko upośledzonych, domach opieki dla dorosłych, placówkach parafialnych oraz instytucjach kościelnych.
CZYTAJ DALEJ

Apel Maryi o modlitwę o nawrócenie Rosji wciąż aktualny

2025-09-22 17:06

[ TEMATY ]

Rosja

Matka Boża Fatimska

Agata Kowalska

Apel Matki Bożej z Fatimy o modlitwę w intencji nawrócenia Rosji pozostaje wciąż aktualny - powiedział abp Gintaras Grušas, komentując rosyjskie prowokacje wobec państw Unii Europejskiej. Metropolita wileński dał wyraz zaniepokojeniu Kościołów lokalnych w państwach bałtyckich.

„Znamy kierunek, w jakim sytuacja się zmienia i czekamy na moment, kiedy będzie musiał zostać powstrzymany, w przeciwnym razie będzie kontynuowany” - stwierdził przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), porównując Rosję do „dziecka, które testuje granice swoich rodziców, ciągle próbując zobaczyć, jak daleko może się posunąć”. Jednak „w pewnym momencie potrzebna jest zdecydowana ręka, która powie: dosyć!”.
CZYTAJ DALEJ

Toruń: Zmarł ks. prałat Stanisław Kardasz, działacz społeczny i opozycyjny

2025-09-23 18:29

[ TEMATY ]

działacz społeczny

opozycjonista

ks. prałat Stanisław Kardasz

Diecezja toruńska

Zmarł ks. prałat Stanisław Kardacz

Zmarł ks. prałat Stanisław Kardacz

Zmarł ks. prałat Stanisław Kardasz, wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i Świętego Jerzego w Toruniu, działacz społeczny i opozycyjny związany z Solidarnością. Miał 88 lat – poinformowała we wtorek kuria diecezji toruńskiej.

Ks. Kardasz urodził się 29 października 1936 r. w Gdyni. W 1960 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, a w 1968 r. – historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był m.in. wikariuszem parafii św. Jakuba w Toruniu i parafii św. Krzyża w Grudziądzu, a w latach 1976-2013 proboszczem parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i Świętego Jerzego w Toruniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję