Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

Spacerowo nad Bałtykiem

Kiedy pogoda nie sprzyja plażowaniu, podpowiadamy, gdzie warto się przejść podczas wakacji nad naszym morzem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Alejami gwiazd

To dobry początek, żeby sobie osłodzić niepogodę – swoiste spotkania ze znanymi w świecie kultury i sportu. Najsławniejsze takie miejsce to Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach. Pierwsze sławy polskiej sceny odcisnęły swoje dłonie na pamiątkowych płytach podczas Festiwalu Gwiazd w 1996 r. Wśród nich: Irena Kwiatkowska, Beata Tyszkiewicz, Gustaw Holoubek i wielu, wielu innych. Oprócz tablic są rzeźby artystów, np. Krzysztofa Kieślowskiego czy Jana Machulskiego, a także ławeczki Ireny Jarockiej i Gustawa Holoubka.

Z kolei na gdańskiej wyspie Ołowianka, w pobliżu Filharmonii Bałtyckiej, od 2006 r. jest Bursztynowa Promenada Gwiazd, a na niej – pamiątkowe odciski dłoni sławnych ludzi kina, teatru, świata muzyki i literatury z całego świata. Skopiowane podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odciski dłoni są montowane na słupie autorstwa prof. Adama Myjaka przy gdańskiej filharmonii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Swoje wyjątkowe miejsce od 2000 r. mają również znani sportowcy. We Władysławowie w Alei Gwiazd Sportu są gwiazdy upamiętniające m.in.: Irenę Szewińską, Kazimierza Deynę, Kamilę Skolimowską czy Wandę Rutkiewicz.

Promenadami

Reklama

Zaczynamy od najdalej wysuniętego miasta na północno-zachodnim krańcu Polski. Świnoujście jest położone na 44 wyspach i wysepkach, wśród których największe to Uznam, Wolin i Karsibór. Spośród kilku promenad proponujemy Promenadę Zdrowia. W przeciwieństwie do równolegle położonej Historycznej z przełomu XIX i XX wieku, która podczas wakacji staje się centrum miasta, ten deptak z 2019 r. proponuje relaks z placami zabaw, siłowniami, źródełkami z wodą pitną, stołami do gry w chińczyka oraz park rekreacyjny z Ogrodem Sensorycznym czy labirynt. Będąc w tym wyspiarskim mieście, nie można pominąć Wolińskiego Parku Narodowego z bogatą florą i fauną.

W Mielnie warto się przespacerować Promenadą Przyjaźni. Swój początek bierze ona na deptaku przy pomniku Morsa, ciągnie się wzdłuż morza przez ok. 3 km, a kończy tuż przy przystani rybackiej w Unieściu. Została wybudowana w 1908 r., by umocnić brzeg przed groźnymi falami. Korzystają z niej ci, którzy chcą nacieszyć oczy morzem, a uszy – sosnowym lasem. Wędrując z kolei Leśną Pętlą Przygód i Tajemnic, będziemy mieli szansę przejść ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, która prowadzi przez stare wydmy, bunkry, taras widokowy oraz kładkę łączącą dwa grodziska.

Kołobrzeg może się z kolei poszczycić najdłuższą nadmorską promenadą. Ma 4 km długości, a większość biegnie niedaleko brzegu morza. Złożona jest z dwóch odcinków – pierwszy to 500-metrowy bulwar Jana Szymańskiego, który się ciągnie od molo do zabytkowej latarni morskiej, gdzie znajduje sie sławny pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Na wschód od molo jest Promenada Wydmowa. Można na niej znaleźć figurki mewy o imieniu Marian. W niedalekiej odległości od promenady są: kościół Mariacki, ratusz, park solankowy i Ekopark Wschodni.

Molami

Numer jeden to, oczywiście, to w Sopocie – im. Jana Pawła II. Ta jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Trójmiasta jest najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim i jednym z najdłuższych w Europie. Mierzy ponad pół kilometra, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Do pokładów dolnych i bocznych, które wchodzą w skład molo, cumują statki pasażerskie. Na końcu molo jest figurka krasnala Życzliwka Sopockiego.

Warto wybrać się też na pobliskie molo w gdańskim Brzeźnie. Pierwsze powstało w 1900 r., obecne pochodzi z 1996 r., ma 136 m długości i 7,2 m szerokości, w głąb morza wchodzi na odległość 100 m. W osławionej dawnymi laty Juracie jest trzecia co do długości tego typu budowla w Polsce (po Międzyzdrojach, które mają molo o długości prawie 400 m). Drewniany pomost pochodzi z lat 70. XX wieku, wchodzi w wody Zatoki Puckiej i ma 300 m długości.

2024-07-08 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wybrzeżu Trzebiatowskim

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 60-61

[ TEMATY ]

Trzęsacz

Morze Bałtyckie

P. Cywiński

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Północną granicę województwa zachodniopomorskiego stanowi linia brzegowa Morza Bałtyckiego. W XIX i XX wieku wiele leżących na wybrzeżu miast czy biednych wiosek rybackich przekształciło się w miejscowości o charakterze wypoczynkowo-uzdrowiskowym.

Polacy, a także turyści zagraniczni doceniają walory wypoczynku nad morzem. Województwo zachodniopomorskie plasuje się na pierwszym miejscu w kraju w liczbie udzielonych w zeszłym roku noclegów. Przodują tu takie kurorty o uzasadnionej sławie, jak: Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Świnoujście. Zwykle jednak są one oblegane przez tłumy turystów. Dzisiaj w dobie pandemii warto być ostrożnym. Kto ceni sobie spokój i brak tłoku na plaży, może wybrać na miejsce wypoczynku Wybrzeże Trzebiatowskie. Między Dziwnowem a Grzybowem znajdziemy tam 12 miejscowości pełnych poszukiwanych walorów. Są tam piaszczyste plaże i wydmy, lasy, płytkie jeziora nadmorskie, atrakcje przyrodnicze i kulturowe. Jest też tam rozwinięta baza noclegowa, zróżnicowana, na każdą kieszeń. Chciałbym zaprosić w ten rejon Polski i zaprezentować niektóre z tych miejsc.
CZYTAJ DALEJ

"W swoim nauczaniu wskazywałeś drogę do Boga i pokazywałeś, jak uświęcać się w życiu codziennym" - wspomnienia ks. Marka Mekwińskiego

2025-03-14 23:51

ks. Łukasz Romańczuk

Na cmentarzu ceremonii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak

Na cmentarzu ceremonii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak

Pogrzeb wiąże się także ze wspomnienia o osobie zmarłej. Nie inaczej było podczas pogrzebu ks. Marka Mekwińskiego. Przed rozpoczęciem Eucharystii, a także na jej zakończenie głos zabierały osoby, które chciały podzielić się słowem i świadectwem poznania zmarłego kapłana.

Wśród przemawiających były panie Władysława i Anna oraz pan Ryszard z parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Klecinie. Podzielili się oni wspomnieniami jeszcze z lat 90-tych, kiedy poznali ówczesnego diakona Marka podczas rekolekcji w Bożkowie. Opowiedzieli też o swojej przyjaźni oraz wspólnych spotkaniach podczas różnych jubileuszy. - Stałeś się nam bardzo bliski, bo widzieliśmy w Tobie Boga i Twoją żywą wiarę. W swoim nauczaniu wskazywałeś drogę do Boga i pokazywałeś, jak uświęcać się w życiu codziennym - mówili, zwracając się do zmarłego kapłana.
CZYTAJ DALEJ

Niebo, piekło, czyściec Dantego - wystawa z okazji Roku Świętego w Rzymie

2025-03-15 18:40

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

Dante

Rok Święty

Ks. Tomasz Podlewski

Słynna „Boska komedia” Dantego znajduje się w centrum nowej wystawy w Rzymie. Wystawa „Uomini siate, non pecore matte” („Bądźcie ludźmi, a nie głupimi owcami”) w krużganku kościoła San Salvatore in Lauro oferuje rodzaj duchowej podróży przez dzieło Dantego Allighieri (1265-1321). Tematy takie jak grzech i wina, przebaczenie i nadzieja są badane poprzez sztukę, literaturę i religię.

Wystawa, która potrwa do Wielkanocy jest częścią wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Dykasterię ds. Ewangelizacji z okazji Roku Świętego. „Boska komedia” (”Divina Commedia”) opisuje podróż przez trzy królestwa zaświatów: piekło (”Inferno”), królestwo oczyszczenia (”Purgatorio”, czyściec) i raj („Paradiso”).
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję