Pięć stref wodnych atrakcji, ponad 2,5 tys. m2 powierzchni basenowej, 22 niecki basenowe, 11 zjeżdżalni, edukatorium ze stanowiskami laboratoryjnymi, kręgielnia, 13,5-metrowa ścianka wspinaczkowa, boisko m.in. do siatkówki plażowej oraz okazałe saunarium– to zasadniczy potencjał szczecińskiego aquaparku Fabryka Wody.
Zabawa i edukacja
Ten nowoczesny kompleks rekreacyjny otwarto w Dzień Dziecka. Na terenie całego kompleksu może przebywać maksymalnie 2,2 tys. gości, w tym na basenach 1,2 tys. Aquapark powstały w miejscu kąpieliska Gontynka, zamkniętego po wakacjach 2000 r., był bez wątpienia jedną z najbardziej wyczekiwanych przez szczecinian inwestycji, czego nie omieszkał podkreślić prezydent miasta Piotr Krzystek: – Kontynuujemy tradycję tego miejsca w nowoczesnej formie, łącząc rekreację z nauką. W edukatorium będziemy uczyli o wodzie, jej roli w naszym życiu, jak ją szanować, mądrze wykorzystywać.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Budowa obiektu trwała cztery lata i kosztowała ok. 375 mln zł.
– Plan jest taki, żeby z wpływów pokryć koszty. Jeśli frekwencja dopisze, to na pewno tak będzie – powiedział Konrad Stępień, prezes miejskiej spółki Fabryka Wody, która zbudowała i zarządza obiektem. – Prognozujemy, że koszty pokrywające się z przychodami to będzie kwota między 80 a 90 mln złotych.
Fabryka Wody, czyli…
Reklama
Nowo otwarte centrum to nie fabryka, lecz bardziej kombinat wodnych atrakcji. To połączenie stref czynnej rekreacji z miejscem edukacyjnym. Dominują zespoły basenowe przygotowane dla użytkowników w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami, w tym 25-metrowy basen sportowy z podnoszonym dnem od 0 do 1,8 m, posiadający 6 torów pływackich, którego szerokość wynosi 12,5 m. Pod zadaszeniem wodnych atrakcji jest bez liku – jest rwąca rzeka, wodny plac zabaw dla dzieci, dwa skalne szlaki, słoneczna laguna, basen schładzający, baseny z jacuzzi, z wodospadem, dziecięcy, rekreacyjny i inne, a także okazałe i pomysłowe zjeżdżalnie.
Atrakcji nie brak na zewnątrz. Są m.in. dwa baseny, brodzik i ogród zabaw wodnych dla dzieci, a także słoneczna rzeka, zjeżdżalnia pontonowa, czy… Krzyk – zjeżdżalnia (dł. 76 m) z zapadnią.
Nie sposób pominąć największego w północnej Polsce saunarium o powierzchni 25 tys. m2, gdzie na 3 poziomach mieści się 15 różnorodnych saun i łaźni. Tam też znajdują się miejsca do wypoczynku w tężni solankowej i relaksu na świeżym powietrzu na dachu obiektu lub schłodzenia ciała w grocie śnieżnej.
W strefie sportu można zagrać w kręgle – Bowling Club oferuje 6 torów z lożami, mieszczącymi 10 graczy lub wspiąć się na wyżyny na 13-metrowej ściance wspinaczkowej.
Edukatorium to miejsce inspirujące do odkrywania tajemnic fizyki, matematyki, geografii, chemii i podzielone jest na 6 bloków tematycznych: kosmos, klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody i hydroinżynieria, a motywem każdego z nich jest woda.
Między budynkami znajduje się mały amfiteatr, który zimą będzie przekształcany w lodowisko.
Fabryka Wody, w której pracuje ok. 300 osób, w tym 70 ratowników, otwarta jest od godz. 9 do 22.