Reklama

Niedziela Sandomierska

Dobro owocuje

Bez względu na okoliczności jesteście na pierwszej linii. Tak, jak drzewa, które pomimo zmiennej aury rodzą niezmiennie wspaniałe owoce – powiedział bp Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 27/2024, str. I

[ TEMATY ]

nagroda

bp Nitkiewicz

Arbor bona

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczysta gala odbyła się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Uroczysta gala odbyła się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Domu Katolickim w Sandomierzu odbyło się po raz szósty wręczenie diecezjalnej nagrody „Arbor bona” – Dobrego drzewa. W uroczystości uczestniczyli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski wraz z Kapitułą nagrody, samorządowcy, pośród których można było dostrzec burmistrzów: Sandomierza Pawła Niedźwiedzia, Staszowa Leszka Kopcia oraz Iwanisk Marka Stańka, przedstawiciele różnych instytucji i zakładów pracy, duchowni oraz świeccy.

Rozpoczynając galę, którą poprowadziła redaktor Joanna Sarwa, bp Nitkiewicz powiedział, że laureaci nagrody „Arbor bona” to osoby, na które Kościół oraz lokalne społeczności mogą zawsze liczyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bez względu na okoliczności jesteście na pierwszej linii. Tak, jak drzewa, które pomimo zmiennej aury rodzą niezmiennie wspaniałe owoce. Dobro pozostaje dobrem w każdej sytuacji, a ponieważ bywa skromne i niehałaśliwe, przyznanie nagrody ma je niejako postawić na świeczniku, aby zostało docenione oraz inspirowało innych – powiedział biskup.

Laureatem nagrody w kategorii ewangelizacji został Eugeniusz Chorzępa, organista z 64-letnim stażem, związany obecnie z parafią w Raniżowie. Pan Chorzępa wyróżnia się ofiarnością w pełnieniu swojej posługi i otwartością na drugiego człowieka, mając także zasługi w edukacji duchowej i muzycznej młodych.

Reklama

Nagrodę w kategorii świadectwo życia chrześcijańskiego otrzymał Marian Macias związany z parafią Rytwiany. Laureat ma na swoim koncie wybudowanie sześciu kościołów oraz prace remontowe w budynkach sakralnych. Angażuje się aktywnie w życie rodzimej parafii, będąc przewodniczącym rady parafialnej i pełniąc funkcje ministranckie w liturgii.

W trzeciej kategorii, działalność charytatywno-społeczna, Kapituła przyznała nagrodę Andrzejowi Głazowi, wójtowi gminy Tuszów Narodowy. Wzorowy mąż i ojciec, podjął szereg inicjatyw o charakterze społecznym i patriotycznym na rzecz środowiska lokalnego. Troszczy się o potrzebujących oraz o edukację szkolną w duchu tradycyjnych wartości. Jednoznacznie wyraża swoje przywiązanie do Kościoła katolickiego.

Po części oficjalnej zebrani mogli wysłuchać koncertu Tomasza Kamińskiego.

Nagroda „Arbor bona” – Dobrego drzewa, ma formę umieszczonych obok siebie na bordowym tle dwóch medali z brązu. Pierwszy, z herbem diecezji sandomierskiej, nosi na obwodzie jej łacińską nazwę „Dioecesis Sandomiriensis”. Drugi, przedstawiający bazylikę katedralną w Sandomierzu, opisany jest cytatem z Ewangelii w języku łacińskim: „Arbor bona fructus bonos facit” (Dobre drzewo wydaje dobre owoce, por. Mt 7,17).

Nagrodzonych wyłania Kapituła spośród propozycji i zgłoszeń otrzymanych od osób i instytucji, które wskazują szczególnie zasłużone osoby i uzasadniają kandydaturę.

2024-07-02 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Anna Bałchan tegoroczną laureatką Nagrody im. Bł. Ks. Emila Szramka

[ TEMATY ]

nagroda

Wojciech Banasik

Siostra Anna Bałchan, od lat zaangażowana w pomoc kobietom i ich dzieciom dotkniętym przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną została tegoroczną laureatką Nagrody im. Bł. Ks. Emila Szramka. Terapeutka i działaczka społeczna została uhonorowana za "wielkie serce, miłosierdzie oraz nieustępliwą obronę godności człowieczej". Wręczenie nagrody nastąpi we wtorek 8 grudnia w Katowicach.

S. Anna Maria Bałchan SMI należy do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Jest teologiem i terapeutą oraz działaczką społeczną. Od 1999 r. zajmuje się pomocą kobietom w kryzysie. W 2001 została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 działającego pod nazwą Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej.
CZYTAJ DALEJ

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna

2026-01-13 21:39

[ TEMATY ]

krzyż

Adobe Stock

W jednej ze szkół podstawowych w Kielnie doszło do serii zdarzeń, które poruszyły lokalną wspólnotę wierzących. Uczniowie, pragnący obecności krzyża w swojej sali lekcyjnej, napotkali na zdecydowany opór ze strony jednej z nauczycielek. Historia ta, choć bolesna, staje się pytaniem o granice szacunku dla sacrum w przestrzeni publicznej.

Z relacji rodziców wynika, że obecność krzyża w sali lekcyjnej klasy 7a była dla uczniów sprawą fundamentalną. Już na początku września dzieci zauważyły, że tradycyjny, drewniany krzyż, który wisiał obok godła państwowego, zniknął. Uczniowie nie pozostali bierni – dzięki uprzejmości szkolnej woźnej pozyskali inny poświęcony krzyż i przywrócili go na należne mu miejsce.
CZYTAJ DALEJ

W Diecezji Sandomierskiej odbędzie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego

2026-01-18 07:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz skierował list do wszystkich diecezjan zapowiadający peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego pod hasłem: „Świadkowie Miłosiernego”. Rozpocznie się ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim, i zakończy 3 kwietnia 2027 roku w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.

Obraz nawiedzenia, nawiązujący do pierwszego, wileńskiego wizerunku Jezusa Miłosiernego, sporządzonego według wskazówek św. Faustyny, nawiedzi wszystkie parafie Diecezji Sandomierskiej, a na koniec zostanie umieszczony w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Nisku-Podwolinie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję