Reklama

Niedziela Kielecka

Fenomen wspólnoty

Apostolat Maryjny zakorzenia się w kolejnych parafiach – jest w ok. stu na mapie diecezji.

2024-06-25 14:15

Niedziela kielecka 26/2024, str. I

[ TEMATY ]

Morawica

TD

Na Mszy św. w morawickim kościele

Na Mszy św. w morawickim kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest on związany z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré, gdy 27 listopada 1830 r. ukazała się jej Matka Boża. Maryja poleciła rozpowszechnianie na całym świecie medalika wg określonego wzoru i życia wg. Bożych praw.

Diecezjalne spotkanie

Członkowie AM spotkali się 8 czerwca w kościele w MB Nieustającej Pomocy w Morawicy, aby podsumować dotychczasowe działania, modlić się m.in. za Ojczyznę i kapłanów, ustalić plany na kolejne miesiące apostołowania. Diecezjalnemu spotkaniu przewodniczył bp Marian Florczyk, od lat związany z tym środowiskiem. – Apostolat Maryjny powstał u nas ok. 27 lat temu, jego początki są związane z parafią św. Wojciecha w Kielcach, na Białogonie i z innymi wspólnotami. Obecnie jest w stu parafiach diecezji kieleckiej. Społeczeństwo nam się starzeje, jak popatrzymy obecnie na Apostolat Maryjny, to przede wszystkim należą do niego starsze panie. Cieszy to, że zaczynają dołączać panowie, nawet młodzi mężczyźni – zauważa w rozmowie z „Niedzielą” bp Florczyk. – Apostolat Maryjny prosi Boga przez Maryję o dobro na świecie, o pokój, zgodę. Podziwiam te panie za to, że tak gorliwie się modlą. Dwa razy do roku mamy spotkanie diecezjalne w Bielinach i Morawicy, jest też ogólnopolskie spotkanie na Jasnej Górze – dodaje bp Florczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezjalne spotkanie AM to wydarzenie całodzienne, które rozpoczęła poranna Nieustająca Nowenna do Niepokalanej Cudownego Medalika w intencji Ojczyzny i pokoju w świecie. Ks. Bartosz Sikora wygłosił wykład pt. „Modlitwa klimatem działania Ducha Świętego”, a następnie członkowie wspólnoty rozważali temat: „Czego dziś Maryja oczekuje od swoich uczniów tworzących wspólnotę modlitewną?”. Zostało ponadto przedstawione sprawozdanie z ostatnich spotkań Rad Okręgowych Apostolatu Maryjnego Okręgu Kielce-Południe i Kielce-Północ. Członkowie AM uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez grupy, które obchodzą swoje rocznice i jubileusze w bieżącym roku. Był także czas na wspólny posiłek, świadectwa oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji zmarłych z Apostolatu Maryjnego i z rodzin członków. Modlono się o o beatyfikację ks. Teofila Herrmanna CM.

Reklama

W centrum spotkania – Eucharystia

Eucharystii w morawickim kościele przewodniczył bp Florczyk, w asyście kapłanów, którzy przybyli z grupami parafialnymi. Uczestników wydarzenia powitał ks. prob. Jan Ciszek, mówiąc o czci, jaką parafianie otaczają Matkę Bożą. Homilię wygłosił ks. Bartosz Sikora, opiekun AM w Chełmcach. – Matka Boża pragnie, by upodabniać swoje serce do Jej serca, byśmy w naszych myślach, słowach, czynach, naśladowali Jej postępowanie. Maryja uczy nas dzisiaj zawierzenia Bogu. Cała Jej codzienność była naznaczona wielką pokorą, a całe Jej życie obrazuje ufność, szczególnie w chwilach prób, choć nie do końca pewnie je rozumiała. Ale – „chowała wiernie te sprawy w swoim sercu” – mówił ks. Sikora – Nie wiemy, dlaczego doświadczamy życiowych krzyży, ale będąc blisko Matki Najświętszej, mamy pewność, że to wszystko, co nas spotyka, prowadzi ku wiecznemu dobru – dodał. Analizował także znaczenie modlitwy, mówił o wartości przemiany serc i życiu według Bożych przykazań. – Nie wstydźmy się Chrystusa, Jego Matki, krzyża i Ewangelii – apelował.

Modlą się o następców

Halina Pilewska, moderator diecezjalna ruchu, apostołuje już ponad 30 lat, a wszystko zaczęło się od jej pracy w Zakładzie Wychowawczym Sióstr Miłosierdzia. – Dzięki pomocy i zainteresowaniu ze strony bp. Florczyka, a także naszego asystenta diecezjalnego ks. Jerzego Korony, udaje nam się poszerzać szeregi i pozyskiwać członków w nowych parafiach, np. ostatnio w Chełmcach czy Chomentowie – mówi. Jak zauważa, ruch rozwija się dynamicznie w Okręgu Kielce-Południe, m.in. w parafiach na Barwinku, w Nowinach czy Sukowie. – Modlimy się o nowe osoby, o młodszych następców – powiedziała „Niedzieli”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe obostrzenia. Kolejne restrykcje są potrzebne!

Rozszerzamy naukę zdalną na klasy od 1-3; przedłużamy do końca listopada naucznie zdalne dla uczniów klas starszych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: zamach na Trumpa to wstrząsający moment dla świata

2024-07-14 10:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zamach na b. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa to wstrząsający moment nie tylko dla Ameryki, ale też dla całego wolnego i demokratycznego świata. Prezydent życzy Trumpowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Stan kandydata Republikanów jest dobry.

CZYTAJ DALEJ

Mesajah ogłasza nawrócenie: Gdyby nie najwyższy Pan i Uzdrowiciel, nie byłoby mnie tutaj

2024-07-14 14:32

[ TEMATY ]

świadectwo

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Kiedyś gardził księżmi, teraz pomodlił się ze sceny z jednym z nich. Mesajah niespodziewanie ogłosił nawrócenie.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję