Reklama

Niedziela w Warszawie

Tylko prawda daje wolność

Biskupi uczestniczący w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski odprawili uroczystą Eucharystię w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Niedziela warszawska 25/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Po liturgii biskupi modlili się wspólnie przy grobie bł. ks. Jerzego

Po liturgii biskupi modlili się wspólnie przy grobie bł. ks. Jerzego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej Mszy św., która wpisała się w obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a kazanie wygłosił abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP. W liturgii, oprócz polskich biskupów, udział wzięli: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, prezbiterzy, rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wierni.

– Do grobu bł. Popiełuszki przybywali pielgrzymi przez cale 40 lat, szczególnie w roku beatyfikacji. Bywali tu papieże, prezydenci państw. Dzisiaj bardzo serdecznie witam Konferencję Episkopatu Polski – powiedział we wprowadzeniu do liturgii kard. Nycz. Metropolita warszawski wskazał na drogę krzyża, którą ukazywał swoim życiem i męczeństwem bł. Jerzy Popiełuszko, Eucharystię, do której prowadził i słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, będące mottem jego kapłańskiej posługi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kazaniu abp Wojda przywołał postać patrona dnia – św. Barnaby i przypomniał jego owocną apostolską, misyjną pracę i męczeńską śmierć na Cyprze. Wspomniał także patrona kościoła – św. Stanisława Kostkę, który czczony jest w Polsce jako patron młodzieży. Nawiązując do bł. Popiełuszki, przewodniczący KEP podkreślił, że wielu spośród uczestników liturgii miało możliwość bezpośredniego kontaktu z dzisiejszym błogosławionym. Przypomniał, że po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali jego oprawcy, na Żoliborzu zostały złożone jego doczesne szczątki, a jego grób stał się symbolem wolności, ponieważ sam ks. Jerzy był kapłanem wolnym w Chrystusie i prawdzie. Abp Wojda zaznaczył, że ks. Jerzy żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą.

– Wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską 19 października 1984 r. – powiedział metropolita gdański.

Abp Wojda zwrócił uwagę na to, że prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdy stara się ją skrupulatnie i planowo ukrywać.

– Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Tak było i w tym przypadku – prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ks. Jerzy dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego – podkreślił.

Przewodniczący KEP określił ks. Popiełuszkę jako giganta wiary, nadziei i miłości. Przypomniał, że rys jego żywej wiary dał się poznać już w czasie przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk. Tamte trudne doświadczenia jeszcze bardziej hartowały wiarę ks. Popiełuszki i umacniały go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą.

Abp Wojda zaznaczył, że bł. ks. Jerzy w swoich kazaniach najbardziej akcentował kwestię prawdy. – Skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje, stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje – mówił – jest kłamstwem – przypomniał przewodniczący KEP.

Zdaniem hierarchy, od bł. ks. Jerzego możemy uczyć się dzisiaj, czym jest prawdziwa wolność.

– Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? – zdaje się nas pytać ks. Popiełuszko. Czy nie ulegamy, aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych, od prawdy, krzyża, Ewangelii, za które cierpiał Jezus? On, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko – wskazał abp Wojda i dodał, że bł. ks. Jerzy pokazywał, iż chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności.

2024-06-18 14:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją na wyścigach

Niedziela warszawska 17/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum xKG

Ks. Krystian Grzyb

Ks. Krystian Grzyb

O tym, jaka jest najlepsza droga do Jezusa, nabożeństwach majowych „w plenerze” i zdrowej pobożności maryjnej, z ks. Krystianem Grzybem rozmawia Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka: W parafii św. Maksymiliana Kolbego na Mokotowie od lat nabożeństwa majowe odbywają się przy kapliczkach przy ul. Bokserskiej i na terenie Torów Wyścigów Konnych Służewiec, a także w grocie maryjnej przy kościele. Jak zrodziła się ta tradycja? Ks. Krystian Grzyb: Przy kapliczce na torach wyścigowych nabożeństwa majowe śpiewane były jeszcze przed powstaniem parafii, bo już w 1955 r. panie zaczęły się organizować na nabożeństwa. Kapliczka stoi tam od 1939 r., z przerwą, bo w czasie wojny ukryto ją z obawy przed Niemcami. W ogóle pochodzi z 1926 r. i jest darem trenerów, dżokejów, jeźdźców, stajennych i wszystkich zaangażowanych w wyścigi. Wtedy stała przy Polach Mokotowskich. Stamtąd została przeniesiona w obecne miejsce. A kapliczka z ul. Bokserskiej jest dużo starsza, bo z 1875 r. Stała wtedy, jak podają źródła, w centrum wsi. Było tak, że ludzie się przy niej bardziej indywidualnie modlili, a zorganizowane nabożeństwa przy tej kapliczce zaczęły się odprawiać dopiero w 2001 r. Była to inicjatywa wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej. Natomiast grota maryjna powstała w 2013 r. i już wtedy zaczęliśmy przy niej odprawiać nabożeństwa majowe.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję