Reklama

Niedziela Kielecka

Marzenia mobilizują

Rok 2026 ma być wyjątkowy pod wieloma względami – parafia w Sędziszowie będzie świętowała jubileusz w odrestaurowanym kompleksowo kościele i jego otoczeniu, nie ustają także marzenia o sanktuarium Matki Bożej Sędziszowskiej.

2024-06-18 14:28

Niedziela kielecka 25/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sędziszów

T.D.

Ks. proboszcz Edward Giemza z ikoną MB Sędziszowskiej, ofiarowaną na 25-lecie kapłaństwa

Ks. proboszcz Edward Giemza z ikoną MB Sędziszowskiej, ofiarowaną na 25-lecie kapłaństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sędziszowska parafia przygotowuje się do ważnego jubileuszu, czyli siedmiu wieków jej istnienia, w nawiązaniu do pierwszej wzmianki o parafii w 1326 r. oraz do czterech wieków kultu obrazu MB Sędziszowskiej.

Sędziszów to prastara siedziba Jastrzębców, historycznie lokowana w XIII wieku, ze wzmianką o niej i drewnianym kościele w 1326 r. Obecny pochodzi z lat 1771-86. Kościół murowany wznieśli właściciele okolicznych dóbr – dziedziczka Sędziszowa Urszula z Morstinów Dembińska (większą część) i starosta Rogowski Stanisław Oraczewski, a konsekrował go bp Jan z Dębowej Góry Dembowski w 1786 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Murowany kościół, podupadły i ograbiany w kolejnych wojennych zawieruchach, dotrwał do XX w. W kwietniu 1902 r., gdy „lud wyszedł z kościoła po Nieszporach, sklepienie runęło na posadzkę”. Nikomu nic się nie stało. Ks. Piotr Waśkiewicz z dobrowolnych ofiar odbudował kościół. Niestety, w 1904 r. spłonęły: dach, dzwonnica, plebania. Ks. Waśkiewicz odbudował ponownie. Z dawnego późnobarokowego kościoła zachowały się boczne ściany nawy i fasada. 25 kwietnia 1914 r. kościół konsekrował bp Augustyn Łosiński. Świątynia jest częściowo późnobarokowa (we fragmentach, które zachowały się po pożarach, ocalałych z kościoła wzniesionego w latach 1771-86 z fundacji Stanisława Oraczewskiego i Urszuli Dembińskiej), a po części z początków XX w.

Słynący łaskami obraz Maryi

W ołtarzu głównym odbiera cześć słynący łaskami obraz Matki Bożej w typie Santa Maria Maggiore, przywieziony z Rzymu. Poświęcił go papież Urban VIII. Był to dar dla ks. Baltazara Strumieńskiego, proboszcza Sędziszowa, w l. 1625-45. Początkowo wizerunek znajdował się w bocznej kaplicy, ale gdy zasłynął cudami – przeniesiono go do głównego ołtarza. – Pierwsza wzmianka o parafii w 1326 r. i sprowadzenie obrazu za czasów ks. Strumieńskiego wyznaczają nam ramy planowanego jubileuszu – mówi ks. Edward Giemza, proboszcz.

Reklama

Blask odzyskany

W ostatnich latach parafianie sędziszowscy wykonali szereg inwestycji, aby świątynię przywrócić do świetności. Wyliczmy najważniejsze: odwodnienie, nowe elewacje zewnętrzne, ujednolicone wizualnie i materiałowo chodniki i alejki wokół kościoła, nowe nasadzania roślin ozdobnych (róże, klony czerwone, różaneczniki, świerki conica, bukszpany i in. – dar szkółki „Bór” z Boleścic), renowacja i przeniesienie pomnika Chrystusa z 1650 r. w eksponowane miejsce. Inwestycje te pochłonęły kwotę ok. 1 mln zł. Trwają prace przy pomniku rodziny Badenich (34 tys. zł dotacji z Polskiego Ładu). Wewnątrz świątyni dzięki bezinteresownej pomocy parafian sprawnie wymieniono instalację elektryczną. Został także wyremontowany ołtarz św. Antoniego, trwa renowacja ołtarza Serca Pana Jezusa, w kolejce czeka kolejny boczny ołtarz – Świętej Rodziny, ale jest nadzieja, że parafia zdąży z tymi pracami przed planowanym jubileuszem.

– Nie ukrywam, że marzenie o sanktuarium zrodziło się w sercach parafian i bp Jan Piotrowski miał okazję o tym usłyszeć od naszego burmistrza Wacława Szarka podczas wizytacji kanonicznej. Mamy gotową dokumentację i choć trudno o tym mówić przed decyzją Księdza Biskupa, to ciche marzenie o sanktuarium nam towarzyszy… – mówi „Niedzieli” ks. Giemza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiadra rozlanej zupy, wiadra wylanych łez

Od wybuchu wojny na Ukrainie gmina Sędziszów rozpoczęła przygotowania do udzielania pomocy, a potem aktywnie je realizowała.

Włączyły się parafie, stowarzyszenia, ludzie dobrej woli. Jak mówią mieszkańcy, trwa lekcja pokory i miłosierdzia – zadanie na tegoroczny Wielki Post.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo szkaplerzne jedną z najpopularniejszych form kultu maryjnego w Kościele katolickim

2024-07-13 09:08

[ TEMATY ]

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Nabożeństwo szkaplerzne obok różańca jest jedną z najpopularniejszych form kultu Matki Bożej w Kościele katolickim. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku oraz objawień w 1251 r. Matki Jezusa generałowi karmelitów św. Szymonowi Stockowi, który modlił się o ratunek dla zakonu.

Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzą od XIV wieku. Dla całego Kościoła zatwierdził je w 1726 r. papież Benedykt XIII. W Polsce znane jest pod nazwą Matki Bożej Szkaplerznej i obchodzone jest 16 lipca, na pamiątkę zjawienia się Maryi w 1251 r. ówczesnemu generałowi karmelitów o. Szymonowi Stockowi, który modlił się o pomoc dla zakonu. Dekret soboru laterańskiego IV (1215) zabraniał bowiem zakładania nowych zakonów i nie uznawał istnienia tych, które nie były oparte na regule zaaprobowanej przez Kościół, a do takich należał wówczas m.in. zakon karmelitów.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiecie, gdzie znajduje się najmniejszy kościół na świecie?

2024-07-14 12:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

Adobe Stock

Według księgi rekordów Guinnessa najmniejszy kościół na świecie znajduje się w Hiszpanii. Wybudowano go z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba.

Niecałe 2 m2 (1,96) zajmuje kościół pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w miejscowości Benalmádena koło Malagi. To najmniejszy kościół na świecie - czytamy w księdze Guinnessa. Niewielki kościół znajduje się wewnątrz zamku Colomares, który został wybudowany (1987-1994) przez hiszpańskiego lekarza Estebana Martina, aby upamiętnić 500-lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Łączy elementy bizantyjskie, gotyckie oraz mudéjar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję