Reklama

Niedziela Kielecka

Uczy nas wiary

Dajmy dowody, że kochamy Maryję, Matkę Bożego Syna, ufajmy Jej i prośmy o Jej nieustanną opiekę – mówił bp Jan Piotrowski podczas poświęcenia obrazu Matki Bożej Troskliwości i Delikatnego Życia w Radziemicach.

Niedziela kielecka 24/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

TER

Bp Jan Piotrowski święci obraz Maryi

Bp Jan Piotrowski święci obraz Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podkrakowska parafia Radziemice św. Stanisława BM bez wątpienia w swoim duszpasterstwie ma wyraźny rys maryjny. A kult Matki Bożej jest w niej obecny od wielu pokoleń. Od 13 maja Maryja jest tutaj czczona w wizerunku poświęconym przez bp. Jana Piotrowskiego.

W ołtarzu głównym w kościele w Radziemicach znajduje się obraz Maryi z Dzieciątkiem. W 1914 r. w swojej monografii ks. Jan Wiśniewski, wizytujący kościół w Radziemicach, napisał: „W wielkim snycerskiej roboty, na kolor lazuru ze złotem żyłkami malowanym ołtarzu, ozdobionym 2 kolumnami znajduje się starożytny obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem w wyzłoconej sukience”. Barokowy ołtarz w stylu regencyjnym pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. Jednak obraz Maryi znajdujący się w ołtarzu, jest starszy – odnotował. Ten zabytkowy, cenny wizerunek ocalał z wojennych zawieruch, modlą się przed nim kolejne pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po błogosławieństwo

Specjaliści twierdzą, że został namalowany w XVII w. Fakt, że Maryja z Dzieciątkiem pokryta została srebrną sukienką, a na ich głowach są srebrne korony, jasno pokazuje, że został przez wiernych uznany za słynący łaskami. Przez wieki parafianie zanosili przed oblicze Matki Bożej prośby. Maryja swoją twarz ma zwróconą w kierunku patrzącego, a Dzieciątko, które w lewej ręce podtrzymuje o pierś kulę świata, prawą rączkę unosi w geście błogosławienia. I do radziemickiego kościoła po Jego błogosławieństwo udawali się i nadal udają rzesze wiernych. Na co dzień wizerunek ten zakrywa obraz św. Stanisława BM, patrona parafii w Radziemicach. Jak zapowiada proboszcz ks. Maciej Pawłowski, w 2025 r. zabytkowy wizerunek Maryi będzie poddany renowacji.

W rocznicę objawień fatimskich

13 maja 2024 r., będący 107. rocznicą objawień w Fatimie, na trwałe zapisał się w historii radziemickiej wspólnoty, gdy bp Jan Piotrowski poświęcił nowy wizerunek Maryi. Autorem obrazu jest Michał Lisowski. Wezwanie, pod którym będzie czczona Maryja, to: Matka Boża Troskliwości i Delikatnego Życia. Obraz przedstawia Maryję trzymającą w swoich rękach małego Jezusa. Jak każda matka, jest delikatnie wpatrzona w Dzieciątko, które jednak odwraca głowę i patrzy na widza, jakby chciało powiedzieć, że my również jesteśmy dla Niego bardzo ważni. – Przygląda się nam z miłością i delikatnością, wiedząc kim jesteśmy i jakie mamy problemy i troski – wyjaśniał proboszcz ks. Maciej Pawłowski, inicjator uroczystości, czciciel Maryi pod tym wezwaniem.

Reklama

Świat potrzebuje modlitwy i pokuty

Przygotowania do wydarzenia trwały od pewnego czasu. W dniu uroczystości wierni czuwali na modlitwie, rozważając kolejne części Różańca. Po modlitwie rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego. Witając Biskupa, proboszcz radziemickiej wspólnoty powiedział: – Mimo, że od objawień maryjnych w Fatimie minęło 107 lat, jednak one nadal zostają aktualne, bo świat jest ciągle pogrążony w grzechu i ciemności, potrzebuje nawrócenia i pokuty. Maryja zaprasza więc dzisiaj do wspólnego czuwania, zadośćuczynienia za grzechy i wzywa do modlitwy. W homilii Biskup nawiązał do patrona kościoła w Radziemicach, św. Stanisława, „który był wierny Chrystusowi za cenę własnego życia, broniąc prawdy. Biskup zachęcał parafian do wytrwałej modlitwy, podkreślił potrzebę modlitewnych spotkań całymi rodzinami w kościele, dodając, że „wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana”. Jak zauważył, w maju we wszystkich parafiach dzieci przystępują do I Komunii św., a młodzież do sakramentu bierzmowania. „To wszystko jest owocem życia wiarą, choć czasem trudnego, doświadczonego, poddanego próbie”. Zaznaczył również, że „nasze parafie i w ogóle życie Kościoła trwa nie dlatego, że jest fortecą, ale właśnie dlatego, że żyje w nim Jezus Chrystus”. Biskup przypomniał przeżywaną niedawno uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, „która uczy nas tęsknoty za niebem”. – Z pewnością takiej tęsknoty i naszej drogi do nieba uczy nas Maryja, Matka Bożego Syna i Matka Kościoła, która w swoim życiu przeszła przez ogromne próby – mówił Biskup, dodając, że Maryja nigdy nie zwątpiła w Jezusa i stanęła pod Jego krzyżem. Biskup Piotrowski mówił także o coraz liczniejszych atakach na Kościół. Zaznaczył jednak, że nie zniszczą Go one, „bo wiara praojców, ojców tej parafii i każdej innej w świecie wspólnoty chrześcijańskiej jest oparta na Jezusie. Wyjaśniał zebranym sens wszelkich maryjnych objawień. – Maryja nie mówi nic więcej, ale prosi o nasze nawrócenie, żebyśmy byli bliżej Jezusa, który jest ten sam wczoraj i dziś i na wieki – powiedział.

Reklama

Jak Ona słuchać Słowa

Nawiązując do ataków na Kościół, Biskup przypomniał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego, który, jak przypomniał, „nie cieszył się łaską wiary”, ale widział jej wartość. – Profesor był głęboko przekonany, że kiedy odejdzie się od Chrystusa, kiedy się zniszczy Chrystusa w tradycji europejskiej, to przestaniemy istnieć jako ludzie, zdehumanizujemy się, a to już teraz można dostrzec w różnych procesach, zwłaszcza przeciw życiu. – zauważył. Do zebranych Biskup powiedział: – Maryja uczy nas, że błogosławieni to ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je. Chcemy jak Ona słuchać Słowa Bożego i zachowywać je. Wtedy zrozumiemy, że miłość Boga do człowieka wymaga osobistej postawy przyjęcia Chrystusa do swojego życia, a tym samym przyjęcia całej Ewangelii i Bożych przykazań. Takiej odpowiedzi Bóg oczekuje od nas wszystkich – zakończył.

Bp Piotrowski poświęcił nowy obraz Maryi, a ksiądz Proboszcz odmówił modlitwę specjalnie przez niego ułożoną. Będzie ona powtarzana przez wiernych modlących się przed Jej obliczem. „Prowadź moje serce i mój umysł, nie pozwól mi upaść. Nie dopuść, abym zasmucił Twego Syna, chroń moje oczy i moją czystość, bądź przy mnie, gdy zło przezwyciężam. Nie opuszczaj mnie w potrzebie, przytul mnie w niedoli. Gdy upadnę, podnieść mnie, gdy zgrzeszę, pociesz mnie, gdy zabłądzę, szukaj i ratuj mnie, ale ponad wszystko, Matko, kochaj mnie. Amen”.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja fatimska z Najświętszym Sakramentem.

Ks. Proboszcz Maciej Pawłowski, zachęcając wszystkich do tej modlitwy, powiedział „Niedzieli”: – Obraz Matki Bożej Troskliwości i Delikatnego Życia został w oryginale namalowany przez br. Józefa z Towarzystwa Maryjnego (Ojcowie Maryści – Marist Fathers). Powstał ok. 1960 r. Sprowadziłem go z USA do Kielc w 2012 r., gdy rozpocząłem pracę duszpasterską w parafii św. Jadwigi Królowej. W 2023 r. zleciłem wykonanie kopii tego obrazu młodemu artyście Michałowi Lisowskiemu. Wizerunek Maryi Troskliwości i Delikatnego Życia jest bliski mojemu sercu, gdyż przez 18 lat (1997-2015) byłem członkiem zakonu Maristów. Maryja Troskliwości jest ich patronką.

2024-06-11 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta od róż pokochana w Chomentowie

Kult św. Rity na dobre zakorzenił się w Chomentowie - po raz drugi wierni z tamtejszej parafii św. Marii Magdaleny uczestniczyli w cyklu nabożeństw 15 czwartków ku czci. św. Rity. A ta niezwodna Święta słucha i czyni cuda…

W niedzielę 22 maja kościół w Chomentowie był pełen jej czcicieli, z których każdy trzymał w ręku czerwoną różę. Niektórzy z nich wrócili do zdrowia za sprawą Świętej, inni – do Kościoła, jeszcze inni doczekali się potomstwa. Dlaczego róże? Na pamiątkę cudu, jakim było zakwitnięcie czerwonej róży w ogrodzie jej dzieciństwa w Roccaporenie – w styczniu, w górach, na mrozie i śniegu.

CZYTAJ DALEJ

Jutro ostatni dzień chrześcijańskiego festiwalu dla młodzieży w Kokotku

2024-07-13 23:20

[ TEMATY ]

Kokotek

Festiwal Życia

Karol Porwich / Niedziela

Co roku na początku lipca wydarzenie przyciąga setki młodych osób z Polski i zagranicy. Od 2018 r. młodzież spotyka się w Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku. Przez cały tydzień uczestnicy śpią pod namiotami oraz bawią się i modlą przed festiwalową sceną.

W programie są m.in. koncerty gwiazd polskiej muzyki, tematyczne warsztaty, konferencje prowadzone przez znanych prelegentów czy ekstremalnie przełajowy Bieg Festiwalowicza.

CZYTAJ DALEJ

Mesajah ogłasza nawrócenie: Gdyby nie najwyższy Pan i Uzdrowiciel, nie byłoby mnie tutaj

2024-07-14 14:32

[ TEMATY ]

świadectwo

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Kiedyś gardził księżmi, teraz pomodlił się ze sceny z jednym z nich. Mesajah niespodziewanie ogłosił nawrócenie.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję