Reklama

Niedziela Kielecka

Tajemnica krzyża

Krzyż zawsze był obecny w ludzkim życiu. Domaga się szacunku i odwagi wiary – mówił bp Jan Piotrowski podczas otwarcia wystawy „In Hoc Singo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym.

2024-06-04 12:34

Niedziela kielecka 23/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

KD

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie pamięta o wydarzniach sprzed 40 lat

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie pamięta o wydarzniach
sprzed 40 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie miało miejsce 16 maja. Znamienne, że w tym samym dniu Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, zakazał w urzędach obecności krzyży. – Za pomocą tej wystawy chcieliśmy opowiedzieć historię krzyża, który jest tak mocno wpisany także w naszą ziemię świętokrzyską. Cieszę się, że prezentujemy tę wystawę w stolicy ziemi świętokrzyskiej, bo to ziemia nie magii, czarów, zabobonów, ale ziemia Świętego Krzyża, znaku miłości zdolnej do oddania życia za drugiego człowieka – tłumaczył ks. dr Paweł Tkaczyk, dyr. Muzeum.

Podziękował Matiasowi Rentzowi, właścicielowi Akademii Prima Porta, instytucjom i wielu proboszczom, którzy udostępnili dzieła na wystawę. Osobną salę poświęcono historii obrony krzyży we Włoszczowie w 1984 r. – Młodzi oddawali wszystko, stali bezbronnie wobec całego aparatu polskiego komunistycznego państwa, walczącego z krzyżami. Co takiego jest w tym znaku, że do dziś tak wielu z nim walczy? Wspominamy te wydarzenia i okazuje się, że są ciągle aktualne – mówił ks. Tkaczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecna wraz z młodzieżą dyr. Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie Mariola Koza powiedziała, że to wydarzenie wpisuje się w jubileuszowy rok, a zaproszenie na wystawę społeczności szkoły jest wyróżnieniem i zaszczytem. – To moment, w którym możemy pokazać swoją historię, związaną z obroną krzyży. Jako szkoła staramy się co roku akcentować rocznicę, przekazujemy młodzieży tę historię – mówiła.

Otwierając wystawę, bp Piotrowski powiedział, że „krzyż jest znakiem bardzo prostym, ale jest w nim coś intrygującego, u niektórych budzącego niepokój, a nawet akty agresji w różnych środowiskach, ale dla nas tutaj obecnych i dla tych, którzy walczyli o krzyż we Włoszczowie 40 lat temu jest znakiem nadziei”. Podkreślał, że krzyż zawsze był świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa. – W tym jest tajemnica krzyża, że jest to okno miłosierdzia, przez które Bóg spogląda na nas – powiedział. Odniósł się do własnego krzyża biskupiego, który „nie jest ozdobą, ale wiąże się z dźwiganiem odpowiedzialności”.

Reklama

– Nasza wystawa mówi o paradoksalnym zwycięstwie krzyża. Z jednej strony jest to znak cierpienia, a z drugiej strony zwycięstwa, nad śmiercią, nad grzechem, szatanem – mówiła Kinga Reczka, zastępca dyr. Muzeum. Najstarsze eksponaty pochodzą z przełomu IV i V wieku, są krzyże koptyjskie, pochodzące z różnych zakątków świata, a także związane z naszym regionem – jak przestrzelony krucyfiks w czasie II wojny światowej czy krzyż, który został zatopiony w szambie w czasach komunistycznych.

Unikatową pracą jest nagrodzony złotym medalem na Biennale Sztuki we Florencji w 2020 r. obraz „Ostatnia Wieczerza” Piotra Barszczowskiego tzw. neowitraż. – Jest on pełen symboliki. Przy stole zasiedli współcześnie ubrani uczestnicy. Postaci mają przy sobie zegarki, a czas na nich też ma znaczenie symboliczne – opowiadała Reczka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marian Florczyk spotkał się z ponad dwoma tysiącami pierwszaków

[ TEMATY ]

szkoła

dzieci

uczniowie

Kielce

szkoły

Bp Marian Florczyk

tornister

świętokrzyskie

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Marian Florczyk

bp Marian Florczyk

Spotkanie rzeszy pierwszaków z województwa świętokrzyskiego z bp. Marianem Florczykiem, poświęcenie tornistrów, zabawa i przyswajanie zasad bezpieczeństwa na drodze złożyły się na dzisiejsze wydarzenie pod nazwą „Kochane pierwszaki”, które odbyło się w Hali Legionów. Wydarzenie zorganizowano już po raz dwunasty.

Życząc błogosławieństwa Bożego, bp Florczyk wyraził radość, że dzieci sa w szkole - miejscu bezpiecznym, gdzie wszystkim na nich zależy. - To spotkanie ma służyć integracji, zabawie, modlitwie, ale również edukacji na temat bezpiecznego poruszania się – mówił bp Marian Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

[ TEMATY ]

duchowość

formacja

formacja kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Łukasz Kasper, KAI: Proboszcz małej wiejskiej parafii nie garnie się do stałej formacji kapłańskiej, bo i on sam, i jego parafianie, uważają, że dobrze jest jak jest. Co wtedy?

CZYTAJ DALEJ

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

[ TEMATY ]

Festiwal Biegowy

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Na wydarzenie rejestrują się kolejni chętni. Zgłoszeń wciąż przybywa, obecnie jest już ponad 1,7 tysiąca. Wszyscy nie mogą doczekać się startu i intensywnie trenują!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję