Reklama

Niedziela Kielecka

Tajemnica krzyża

Krzyż zawsze był obecny w ludzkim życiu. Domaga się szacunku i odwagi wiary – mówił bp Jan Piotrowski podczas otwarcia wystawy „In Hoc Singo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym.

Niedziela kielecka 23/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kielce

KD

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie pamięta o wydarzniach sprzed 40 lat

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie pamięta o wydarzniach
sprzed 40 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie miało miejsce 16 maja. Znamienne, że w tym samym dniu Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, zakazał w urzędach obecności krzyży. – Za pomocą tej wystawy chcieliśmy opowiedzieć historię krzyża, który jest tak mocno wpisany także w naszą ziemię świętokrzyską. Cieszę się, że prezentujemy tę wystawę w stolicy ziemi świętokrzyskiej, bo to ziemia nie magii, czarów, zabobonów, ale ziemia Świętego Krzyża, znaku miłości zdolnej do oddania życia za drugiego człowieka – tłumaczył ks. dr Paweł Tkaczyk, dyr. Muzeum.

Podziękował Matiasowi Rentzowi, właścicielowi Akademii Prima Porta, instytucjom i wielu proboszczom, którzy udostępnili dzieła na wystawę. Osobną salę poświęcono historii obrony krzyży we Włoszczowie w 1984 r. – Młodzi oddawali wszystko, stali bezbronnie wobec całego aparatu polskiego komunistycznego państwa, walczącego z krzyżami. Co takiego jest w tym znaku, że do dziś tak wielu z nim walczy? Wspominamy te wydarzenia i okazuje się, że są ciągle aktualne – mówił ks. Tkaczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecna wraz z młodzieżą dyr. Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie Mariola Koza powiedziała, że to wydarzenie wpisuje się w jubileuszowy rok, a zaproszenie na wystawę społeczności szkoły jest wyróżnieniem i zaszczytem. – To moment, w którym możemy pokazać swoją historię, związaną z obroną krzyży. Jako szkoła staramy się co roku akcentować rocznicę, przekazujemy młodzieży tę historię – mówiła.

Otwierając wystawę, bp Piotrowski powiedział, że „krzyż jest znakiem bardzo prostym, ale jest w nim coś intrygującego, u niektórych budzącego niepokój, a nawet akty agresji w różnych środowiskach, ale dla nas tutaj obecnych i dla tych, którzy walczyli o krzyż we Włoszczowie 40 lat temu jest znakiem nadziei”. Podkreślał, że krzyż zawsze był świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa. – W tym jest tajemnica krzyża, że jest to okno miłosierdzia, przez które Bóg spogląda na nas – powiedział. Odniósł się do własnego krzyża biskupiego, który „nie jest ozdobą, ale wiąże się z dźwiganiem odpowiedzialności”.

Reklama

– Nasza wystawa mówi o paradoksalnym zwycięstwie krzyża. Z jednej strony jest to znak cierpienia, a z drugiej strony zwycięstwa, nad śmiercią, nad grzechem, szatanem – mówiła Kinga Reczka, zastępca dyr. Muzeum. Najstarsze eksponaty pochodzą z przełomu IV i V wieku, są krzyże koptyjskie, pochodzące z różnych zakątków świata, a także związane z naszym regionem – jak przestrzelony krucyfiks w czasie II wojny światowej czy krzyż, który został zatopiony w szambie w czasach komunistycznych.

Unikatową pracą jest nagrodzony złotym medalem na Biennale Sztuki we Florencji w 2020 r. obraz „Ostatnia Wieczerza” Piotra Barszczowskiego tzw. neowitraż. – Jest on pełen symboliki. Przy stole zasiedli współcześnie ubrani uczestnicy. Postaci mają przy sobie zegarki, a czas na nich też ma znaczenie symboliczne – opowiadała Reczka.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

800 lat w Polsce, 90 w Proszowicach

Niedziela kielecka 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica

Kielce

Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego

Archiwum Siostr

W ochronce dzieci miały dobrą opiekę

W ochronce dzieci miały dobrą opiekę

Blisko sto lat temu przybyły z Krakowa do Proszowic trzy siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Czasy były ciężkie. Zrujnowane domy po pierwszej wojnie światowej, wszechobecna bieda, osierocone żebrzące dzieci, apatia, beznadzieja i trzy siostry, które zmieniły tę rzeczywistość, a w serca mieszkańców Proszowic wlały nadzieję, że można żyć inaczej. Ich cicha, pokorna posługa złotymi zgłoskami zapisała się w historii lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

1. Każdego dnia troszczcie się o Wasz związek

CZYTAJ DALEJ

Młodzi z archidiecezji częstochowskiej na Festiwalu Życia w Kokotku

2024-07-14 14:17

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Archiwum bp. Andrzeja Przybylskiego

W niedzielę, 14 lipca br., w Młodzieżowym Ośrodku Niniwa w Kokotku koło Lublińca zakończyła się kolejna edycja Festiwalu Życia. Wzięło w nim udział około 1600 młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy.

Przez cały tydzień młodzi dzielili się życiem i wiarą, uczestniczyli w nabożeństwach i modlitwach, warsztatach i koncertach oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi. Młodym towarzyszyło wielu kapłanów, siostry zakonne, a także, rekordowa w tym roku, obecność biskupów. Głównymi organizatorami Festiwalu są Ojcowie Oblaci na czele z Ks. Tomaszem Maniurom. Na Festiwalu nie zabrakło również młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Największą grupę stanowili młodzi z parafii św. Maksymiliana w Częstochowie, którzy przyjechali do Kokotka razem ze swoim duszpasterzem Ks. Zbigniewem Wojtyskiem. W sobotę, 13 lipca jednym z gości Festiwalu był również bp Andrzej Przybylski. Wierzymy, że za rok młodzi z archidiecezji częstochowskiej jeszcze liczniej wezmą udział w tym wydarzeniu, szczególnie, że z roku na rok spotkanie to nie tylko się rozrasta liczbowo, ale stanowi jedną z głębszych i mocno ewangelizacyjnych propozycji dla młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję