Reklama

Niedziela Kielecka

Wyjątkowa dekada wyjątkowego Centrum

Chodzi o CD Wesoła 54 – zawsze otwarte dla wszystkich, gotowe na zmiany i propozycje – zawsze w dialogu, w progresie. Skupione wokół poświęconego 10 lat temu kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, obchodziło swoje dziesięciolecie.

2024-06-04 12:34

Niedziela kielecka 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

TD

Wspólny polonez na dobry początek jubileuszu

Wspólny polonez na dobry początek jubileuszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebracje jubileuszu rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w licznej asyście kapłanów związanych z CD Wesoła 54.

Dialog i obrzeża

Ks. prof. Rafał Dudała, duszpasterz środowiska akademickiego i postakademickiego, zaznaczył misję Centrum: być wciąż świadkiem potrzeb człowieka naszej epoki, służyć ludziom w kwestiach duchowych, społecznych, kulturowych w otwartości na wszelkie postawy poszukujące. – Od dziesięciu już lat, nie idziemy drogą utartą, nie odtwarzamy znanych powszechnie schematów, a miejsce dla siebie odnajdujemy na obrzeżach, raczej w dialogu niż pouczaniu. Będąc w domu, dbamy, by jego okna i drzwi były stale szeroko otwarte – zaznaczył. Bo, jak napisał niegdyś patron kościoła akademickiego, św. Jan Paweł II, chodzi o to, aby „być świadkami potrzeb człowieka naszej epoki”…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Dudała przypomniał m.in., że od pierwszych dni wojny na Ukrainie Centrum, poza wieloma aktywnościami, stało się „namiotem spotkania dla wspólnoty greckokatolickiej”. – Biskupie Janie, pochyl się nad nami w modlitwie, byśmy mieli odwagę, pokorę i siłę, by nie ustać w drodze na spotkanie z Panem – mówił.

Człowiek jest drogą Kościoła

– Gdy dzisiaj obchodzimy 10-lecie uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, jakiego dokonał ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan, przychodzi na myśl historia kaplicy akademickiej przy ul. Wesołej 54, to miejsce ma bowiem swoje wcześniejsze dzieje: akademickiej obecności i pobożności – mówił bp Piotrowski w homilii.

– Lata minęły od encykliki Jana Pawła II „Redemtor hominis” [1979 r., przyp. red.] , ale niezależnie od sytuacji ekonomicznej, społecznej, politycznej, kulturowej, w jakiej jesteśmy, niesie ona znamienną prawdę, że to człowiek jest drogą Kościoła – podkreślał za Janem Pawłem II biskup kielecki. Przestrzegał, aby „chrześcijanie nie rezygnowali z chrześcijańskiej wizji człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga”. – Takiej antropologii św. Jan Paweł II pozostawał zawsze wierny i stał się wiarygodnym świadkiem miłości Boga i bliźniego – mówił bp Piotrowski. Zachęcał do „papieskiego spojrzenia na człowieka”, szanującego piękno wiary i rozumu.

Reklama

Zauważył, że „nieporządek cywilizacyjny, polityczny, kulturowy, obyczajowy pierwszych dziesięcioleci XX wieku to powód degradacji człowieka, spowodowany złą antropologią”. – Miejmy rozwagę i odwagę żyć tym, co wynika z Bożego prawa i Ewangelii – zachęcał biskup kielecki.

Poloneza czas zacząć

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia przeszli na pobliski Skwer im. S. Żeromskiego, gdzie trwała wielogodzinna zabawa i integracja pn. „Festyn rodzinny”. Rozpoczął go wspólny taniec poloneza, pod kierunkiem znanego wodzireja, następnie był recital szlagierów muzyki popularnej, taneczne występy młodzieży, recytacja klasyki polskiej literatury, prezentacja grup WESOŁEJ 54. Dopełnieniem dobrej zabawy była strefa dziecięca i konkursowa oraz wspólny obiad z tortem urodzinowym. Na zakończenie w godzinach wieczornych – Akatyst do Ducha Świętego.

Stawiła się większość grup i wspólnot związanych z CD Wesoła 54, a to niemałe gremium. Wyliczmy najważniejsze: Szkoła Pisania Ikon, Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii, Talent – Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców; działa ośrodek psychologiczny, jest duszpasterstwo turystyczne, samorządowców, Ruch Czystych Serc, są kursy językowe, grupa charytatywna, Klub Inteligencji Katolickiej, Grupa Al-Anon, są ponadto tzw. randki małżeńskie, powstają musicale biblijne, działa Kino Wartości. Są zajęcia dla zainteresowanych Biblią.

Jak powiedział Piotr Świerczyński, prowadzący Scholę przy kościele akademickim, wytworzyła się tutaj realna wspólnota miasta. I spotkanie na festynie było tego namacalnym dowodem. Rektorzy uczelni na pogawędkach z przedsiębiorcami i zakonnikami, studenci dyskutujący z członkami KIK-u, pisarze ikon z rozstawionym sztalugami, tancerze z musicali i Chrześcijańskiego Teatru Tańca w szalonym korowodzie. Słodkości, muzyka i otwartość na tych stojących z boku, przyglądających się – budowały atmosferę radosnego Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nietypowe Drogi Krzyżowe organizowane przez wspólnoty z diecezji kieleckiej

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Kielce

Tomasz Kamiński

Trasa liczyła 23 kilometry

Trasa liczyła 23 kilometry

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Św. Krzyż – już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Św. Krzyż organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pielgrzymka i Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej Rycerstwa Niepokalanej, najstarsza Droga Krzyżowa kielczan wzdłuż kapliczek na Karczówkę – inicjatywa Kościoła Domowego, czy coraz popularniejsza Nocna Doga Krzyżowa ze Skalbmierza do wybranego sanktuarium – to jedne z najważniejszych inicjatyw nabożeństw pasyjnych w terenie w okresie tegorocznego Wielkiego Postu.

Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej organizuje Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek 3 marca. O godz. 18 z kościoła parafialnego pw. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi starą Drogą Królewską, pamiętającą czasy Jagiełły, wyruszą osoby zmagające się z nałogiem, trzeźwi alkoholicy, ich rodziny i kapłani. Po kilku godzinach dotrą na Święty Krzyż. - „W bazylice mniejszej na Św. Krzyżu o godz. 20.30 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkich, którzy pragną modlić się w intencji trzeźwości” – zachęca ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie

2024-06-24 13:16

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/Leszek Szymański

Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. "Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu w kraju. Na Stadionie Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt" - dodał 36-letni piłkarz.

94-krotny reprezentant kraju, który debiutował w barwach narodowych w 2008 roku, poinformował najpierw selekcjonera Michała Probierza i kolegów z drużyny (na początku treningu w Hanowerze przed wtorkowym meczem z Francją w Dortmundzie), a po zakończeniu zajęć spotkał się z dziennikarzami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję