Reklama

Niedziela Kielecka

Wyjątkowa dekada wyjątkowego Centrum

Chodzi o CD Wesoła 54 – zawsze otwarte dla wszystkich, gotowe na zmiany i propozycje – zawsze w dialogu, w progresie. Skupione wokół poświęconego 10 lat temu kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, obchodziło swoje dziesięciolecie.

Niedziela kielecka 23/2024, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

TD

Wspólny polonez na dobry początek jubileuszu

Wspólny polonez na dobry początek jubileuszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebracje jubileuszu rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w licznej asyście kapłanów związanych z CD Wesoła 54.

Dialog i obrzeża

Ks. prof. Rafał Dudała, duszpasterz środowiska akademickiego i postakademickiego, zaznaczył misję Centrum: być wciąż świadkiem potrzeb człowieka naszej epoki, służyć ludziom w kwestiach duchowych, społecznych, kulturowych w otwartości na wszelkie postawy poszukujące. – Od dziesięciu już lat, nie idziemy drogą utartą, nie odtwarzamy znanych powszechnie schematów, a miejsce dla siebie odnajdujemy na obrzeżach, raczej w dialogu niż pouczaniu. Będąc w domu, dbamy, by jego okna i drzwi były stale szeroko otwarte – zaznaczył. Bo, jak napisał niegdyś patron kościoła akademickiego, św. Jan Paweł II, chodzi o to, aby „być świadkami potrzeb człowieka naszej epoki”…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Dudała przypomniał m.in., że od pierwszych dni wojny na Ukrainie Centrum, poza wieloma aktywnościami, stało się „namiotem spotkania dla wspólnoty greckokatolickiej”. – Biskupie Janie, pochyl się nad nami w modlitwie, byśmy mieli odwagę, pokorę i siłę, by nie ustać w drodze na spotkanie z Panem – mówił.

Człowiek jest drogą Kościoła

– Gdy dzisiaj obchodzimy 10-lecie uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, jakiego dokonał ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan, przychodzi na myśl historia kaplicy akademickiej przy ul. Wesołej 54, to miejsce ma bowiem swoje wcześniejsze dzieje: akademickiej obecności i pobożności – mówił bp Piotrowski w homilii.

– Lata minęły od encykliki Jana Pawła II „Redemtor hominis” [1979 r., przyp. red.] , ale niezależnie od sytuacji ekonomicznej, społecznej, politycznej, kulturowej, w jakiej jesteśmy, niesie ona znamienną prawdę, że to człowiek jest drogą Kościoła – podkreślał za Janem Pawłem II biskup kielecki. Przestrzegał, aby „chrześcijanie nie rezygnowali z chrześcijańskiej wizji człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga”. – Takiej antropologii św. Jan Paweł II pozostawał zawsze wierny i stał się wiarygodnym świadkiem miłości Boga i bliźniego – mówił bp Piotrowski. Zachęcał do „papieskiego spojrzenia na człowieka”, szanującego piękno wiary i rozumu.

Reklama

Zauważył, że „nieporządek cywilizacyjny, polityczny, kulturowy, obyczajowy pierwszych dziesięcioleci XX wieku to powód degradacji człowieka, spowodowany złą antropologią”. – Miejmy rozwagę i odwagę żyć tym, co wynika z Bożego prawa i Ewangelii – zachęcał biskup kielecki.

Poloneza czas zacząć

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia przeszli na pobliski Skwer im. S. Żeromskiego, gdzie trwała wielogodzinna zabawa i integracja pn. „Festyn rodzinny”. Rozpoczął go wspólny taniec poloneza, pod kierunkiem znanego wodzireja, następnie był recital szlagierów muzyki popularnej, taneczne występy młodzieży, recytacja klasyki polskiej literatury, prezentacja grup WESOŁEJ 54. Dopełnieniem dobrej zabawy była strefa dziecięca i konkursowa oraz wspólny obiad z tortem urodzinowym. Na zakończenie w godzinach wieczornych – Akatyst do Ducha Świętego.

Stawiła się większość grup i wspólnot związanych z CD Wesoła 54, a to niemałe gremium. Wyliczmy najważniejsze: Szkoła Pisania Ikon, Wspólnota Dobrego Słowa i Eucharystii, Talent – Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców; działa ośrodek psychologiczny, jest duszpasterstwo turystyczne, samorządowców, Ruch Czystych Serc, są kursy językowe, grupa charytatywna, Klub Inteligencji Katolickiej, Grupa Al-Anon, są ponadto tzw. randki małżeńskie, powstają musicale biblijne, działa Kino Wartości. Są zajęcia dla zainteresowanych Biblią.

Jak powiedział Piotr Świerczyński, prowadzący Scholę przy kościele akademickim, wytworzyła się tutaj realna wspólnota miasta. I spotkanie na festynie było tego namacalnym dowodem. Rektorzy uczelni na pogawędkach z przedsiębiorcami i zakonnikami, studenci dyskutujący z członkami KIK-u, pisarze ikon z rozstawionym sztalugami, tancerze z musicali i Chrześcijańskiego Teatru Tańca w szalonym korowodzie. Słodkości, muzyka i otwartość na tych stojących z boku, przyglądających się – budowały atmosferę radosnego Kościoła.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: ogłoszenie Roku Biskupa Kaczmarka

[ TEMATY ]

bp Kaczmarek

Kielce

T.D.

Pomnik bp. Czesława Kaczmarka przy kieleckiej katedrze

Pomnik bp. Czesława Kaczmarka  przy kieleckiej katedrze

W 72. rocznicę aresztowania przez władze komunistyczne bp. Czesława Kaczmarka, biskup kielecki Jan Piotrowski ogłosił dla diecezji kieleckiej Rok Biskupa Kaczmarka. Potrwa on do 28 października 2023 r. Bp Kaczmarek, wieloletni biskup kielecki został aresztowany w 1951 r. pod zarzutem „szpiegostwa na rzecz USA i Watykanu”. W więzieniu, gdzie był torturowany, spędził 7 lat.

O swej decyzji biskup poinformował podczas Mszy św. sprawowanej dzisiaj kieleckiej katedrze.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Hollerich: Jeśli kobiety nie czują się dobrze w Kościele, ponieśliśmy porażkę

2024-07-13 11:06

[ TEMATY ]

kard. Hollerich

Instrumentum laboris

twitter.com

Dokument roboczy, czyli Instrumentum laboris, na październikowe spotkanie Synodu Biskupów „podejmuje na nowo” nauczanie Soboru Watykańskiego II o Kościele, koncentrując się na misyjnej odpowiedzialności wszystkich ochrzczonych w Kościele synodalnym - powiedział kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny październikowego synodu. Arcybiskup Luksemburga udzielił wywiadu rzymskiemu korespondentowi jezuickiego pisma „America”, Gerardowi O'Connellowi. Podkreślił znaczenie uwagi poświęconej w dokumencie roboczym potwierdzeniu i promowaniu roli kobiet w Kościele w XXI wieku, zaznaczając, że jeśli kobiety nie czują się dobrze w Kościele, nie udało nam się żyć jako chrześcijanie”. Wyjaśnił, że „synodalność jest drogą, którą Kościół musi podążać, aby walczyć z polaryzacją”, która istnieje w dzisiejszym Kościele i świecie, starając się zharmonizować różnice.

Gerard O'Connell :Instrumentum laboris na synod w październiku 2024 r. to ważny dokument, który koncentruje się na jednym pytaniu - jak być Kościołem misyjnym, synodalnym - do omówienia przez 400 uczestników. Jak Ksiądz Kardynał podsumowałby ten dokument?

CZYTAJ DALEJ

Papież pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja

2024-07-14 12:39

[ TEMATY ]

Radio Maryja

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, zaapelował o otoczenie troską ludzi morza a także o pokój w krajach ogarniętych wojną.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję