Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kozielice

Znak obecności

Charyzmat życia św. Jana Pawła II wywarł niezatarte piętno na dziejach naszej Ojczyzny.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2024, str. III

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Marek Gadomski

Uroczyste wprowadzenie relikwii i poświęcenie relikwiarzy przez bp. H. Wejmana

Uroczyste wprowadzenie relikwii i poświęcenie relikwiarzy przez bp. H. Wejmana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym elementem podtrzymywania dziedzictwa nauczania polskiego papieża są, chociażby jego relikwie, które obecne są w wielu parafiach naszej archidiecezji. W Uroczystość św. Stanisława BM dołączyła do tego grona parafia w Kozielicach, w dekanacie Banie.

W ubiegłym roku 11 lipca gościliśmy w Szczecinie abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego, który podczas uroczystej Mszy św. w 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej wręczył delegacjom kilkudziesięciu parafii relikwie św. Jana Pawła II (cząstka włosów papieża), a także mały fragment krzyża, który z taką miłością tulił do siebie w Wielki Piątek 2005 r. Jan Paweł II, na tydzień przed swoim odejściem do domu Pana. Po otrzymaniu tych relikwii w obdarowanych parafiach odbyły się uroczystości ich intronizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas tegorocznego odpustu ku czci swego patrona św. Stanisława ze Szczepanowa wierni z Kozielic bardzo godnie powitali pośród siebie znak obecności świętego Polaka, który jeszcze będąc biskupem krakowskim, stał się następcą św. Stanisława w tym królewskim mieście. Wierni z Kozielic niezwykle ofiarnie przygotowali się do chwili instalacji relikwii. Odnowiono tabernakulum oraz wykonano marmurową płytę ołtarzową pod miejscem oddawania czci dla Najświętszego Sakramentu, a także ufundowano dwa relikwiarze. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp prof. Henryk Wejman, w asyście dziekana bańskiego ks. kan. Roberta Gołębiowskiego, dziekana pyrzyckiego ks. kan. Grzegorza Harasimiaka, ks. Bogusława Kozioła chrystusowca – postulatora procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego kard. Augusta Hlonda oraz kapłanów z dekanatu Banie.

Przed Eucharystią w podniosłej procesji relikwie zostały przeniesione do ołtarza, gdzie odbyło się ich poświęcenie przez biskupa wraz z relikwiarzami i przekazanie ich ks. Jarosławowi Bilickiemu, chrystusowcowi. Odczytano także dekret metropolity lwowskiego dotyczący wiarygodności przekazanych relikwii. W bardzo głębokim teologicznie i osadzonym w istotnych wskazaniach moralno-patriotycznych kazaniu bp Wejman mocno uwrażliwił wszystkich zebranych na wartość budowania charyzmatu osobistej świętości na wzór św. Stanisława, jak również św. Jana Pawła II, akcentując najważniejsze przesłania, które nam zostawili przez swoje świadectwo życia, a w odniesieniu do papieża przez słowa nauczania wielkiego Polaka. Przypomniał także o naszym moralnym obowiązku służenia Ojczyźnie przez godne chrześcijańskie życie. W trakcie Mszy św. biskup dokonał poświęcenia odnowionego tabernakulum, a końcowym akcentem Eucharystii było indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II.

Uroczystości w Kozielicach uświadomiły wszystkim, czym jest prawdziwy pokój i miłość skierowana do każdego człowieka, a także przypomniały o świętej wartości miłości Boga i swojej ziemskiej Ojczyzny. Po raz kolejny były ważnym akcentem w budowaniu jedności serc wszystkich Polaków i pamięci o pokoleniach, które za Ojczyznę oddały swe życie.

2024-05-28 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na każdym mu zależało

Niedziela sosnowiecka 44/2024, str. I

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Piotr Lorenc

Oddanie czci przez ucałowanie

Oddanie czci przez ucałowanie

Trzeci weekend października był wyjątkowo pracowity dla abp. Mieczysława Mokrzyckiego, ale dzięki temu sześć wspólnot parafialnych z naszej diecezji może cieszyć się z wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II.

W dniach 18 i 19 października metropolita lwowski dokonał uroczystej intronizacji relikwii Papieża Polaka w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Okradzionowie, św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie, św. Marcina w Zadrożu, Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kluczach i św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu. Natomiast 20 października wprowadził także relikwie św. Rity do wspólnoty św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.
CZYTAJ DALEJ

Nie ma takiego problemu, którego nie rozwiązałby Różaniec

Niedziela Ogólnopolska 40/2024, str. 14-16

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W objawieniach fatimskich Maryja nieustannie przypominała o sile modlitwy różańcowej. Podczas każdego z sześciu spotkań z trojgiem pastuszków przekazywała jedno, niezmienne przesłanie: „Odmawiajcie Różaniec”. Ta prośba, powtarzana niczym refren, stała się najważniejszym elementem objawień.

W maju Matka Boża wzywała: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”. Z każdym kolejnym miesiącem Jej głos rozbrzmiewał coraz silniej, jakby przypominał o pilności prośby. W czerwcu było to niemal jak wezwanie do codziennego rytuału: „Chciałabym, abyście każdego dnia odmawiali Różaniec”. Lipiec przyniósł kolejne napomnienie: „Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać Różaniec”, a w sierpniu Maryja powiedziała: „Chcę, abyście nadal odmawiali codziennie Różaniec”. We wrześniu Matka Boża jeszcze raz przypomniała o sile tej modlitwy, mówiąc: „Odmawiajcie w dalszym ciągu Różaniec, żeby uprosić koniec wojny”.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec Joachim Badeni OP, mistyk – 15 lat po śmierci znów przemawia do współczesnego człowieka

2025-10-01 17:09

info.dominikanie.pl

Ojciec Joachim Badeni OP – człowiek modlitwy, mistyk– 15 lat po śmierci znów przemawia do współczesnego człowieka dzięki książce „Amen. O rzeczach ostatecznych”. Osoby, dla których był przewodnikiem, dziś mogą pomóc w przygotowaniach do jego beatyfikacji, dzieląc się osobistymi świadectwami wiary, łask i spotkań z dominikaninem.

W tym roku minęło 15 lat od śmierci znanego i kochanego przez wielu dominikanina, ojca Joachima Badeniego – cenionego kaznodziei, duszpasterza i mistyka. Urodził się w arystokratycznej rodzinie i ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję