Reklama

Niedziela Kielecka

Nie jesteś sam

W kieleckiej bazylice katedralnej 25 maja diakon Wyższego Seminarium Duchownego Piotr Kozłowski, pochodzący z parafii Obice, przez posługę bp. Jana Piotrowskiego, otrzymał sakrament święceń prezbiteratu.

2024-05-28 13:53

Niedziela kielecka 22/2024, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Razem z Jezusem oddawaj się Bogu całym młodym życiem i czystym sercem – mówił bp Piotrowski

Razem z Jezusem oddawaj się Bogu całym młodym życiem i czystym sercem – mówił bp Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo wyświęcony prezbiter ślubował, że będzie żyć w celibacie i swym życiem służyć budowaniu królestwa Bożego. Uroczystości święceń przewodniczył bp Jan Piotrowski. Eucharystię koncelebrowali: bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, rektor WSD, ks. Adam Perz i księża profesorowie.

W homilii, która poprzedza moment święceń, bp Piotrowski powiedział: – Dzisiejsza uroczystość święceń kapłańskich w katedrze kieleckiej jest bardzo skromnym świętem naszej diecezji, bowiem przypomina nam, że wciąż jest aktualna prośba Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”. Zwracając się do diakona Piotra, mówił: – Dziś jako jedyny stajesz do przyjęcia święceń kapłańskich, ale nie jesteś sam, ponieważ Kościół Chrystusowy jest twoją wspólnotą wiary, która otacza cię serdeczną modlitwą, a wytrwała modlitwa, jak pisze św. Jakub, ma wielką moc. Następnie dodał: – Żyj w głębokim przekonaniu i świadomością płynącą z wiary, że ofiara Jezusa Chrystusa, którą jako kapłan będziesz od dziś sprawował, jest źródłem, a zarazem szczytem życia chrześcijańskiego. Razem z Jezusem oddawaj się Bogu całym młodym życiem i czystym sercem. Nigdy nie stawiaj sobie granic swojemu zdumieniu i zachwytowi wobec Bożego planu miłości, jaki Bóg dla ciebie wybrał – zachęcał biskup kielecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas obrzędu święceń z rąk biskupa neoprezbiter otrzymał dary chleba i wina – znak tych darów, które odtąd będzie składać na ołtarzu i przemieniać w Eucharystię.

Ks. Piotr Kozłowski, tuż przed uroczystością, powiedział „Niedzieli”: – Odczuwam wielki stres przed tym, co za chwilę się wydarzy, kiedy zstąpi na mnie dar Ducha Świętego w sakramencie święceń kapłańskich, ale jest to również wielka radość, bo Chrystus wybrał mnie spośród tysięcy osób, żebym stał się do Niego podobny: w Jego imieniu przemawiał, w Jego imieniu sprawował Eucharystię oraz inne sakramenty – zauważa. – Jest to dar wielkiej radości, ale z drugiej strony i dziękczynienia właśnie za ten wybór. Pamiętam, że pierwszym momentem w rozeznawaniu mojego powołania był czas, kiedy w parafii przygotowywaliśmy się do I Komunii św. Mieliśmy ubrane alby, ja siedziałem na uboczu, wtedy podszedł do mnie ksiądz emeryt, który pomagał byłemu proboszczowi w naszej parafii. Ten ksiądz położył swoje dłonie na moją głowę i wypowiedział jakąś modlitwę, usłyszałem tylko słowa: „Przez Chrystusa Pana naszego”. Ten ksiądz prosił Boga o dar powołania, może nie konkretnie dla mnie, ale żeby z naszej parafii zrodziło się powołanie. Parząc także na mojego proboszcza, kiedy przychodziłem z rodzicami do kościoła, zawsze chciałem być jak on, chciałem stanąć przy ołtarzu jak ten ksiądz. Dzisiaj to moje marzenie się spełniło – wyjaśnił.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpalał ogień misyjny

Niedziela kielecka 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum autora

Ks. Wojciech Piwowarczyk pierwszy od lewej w dolnym rzędzie

Ks. Wojciech Piwowarczyk pierwszy od lewej w dolnym rzędzie

Za mało mówi się o pracy misyjnej sługi Bożego o. Wojciecha Piwowarczyka (1902-92), kandydata na ołtarze, przez cały niemal wiek związanego z diecezją kielecką. Może dlatego, że przyćmiły ją inne jego wielkie dzieła.

Bardziej znane jest nowoczesne i otwarte duszpasterstwo chorych i niepełnosprawnych, posługa ojca duchownego wśród kapłanów i kleryków czy powołanie Instytutu Życia Konsekrowanego Chrystusa Króla Wszechświata.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel – człowiek bogaty w cnoty

Niedziela świdnicka 25/2019, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan Chrzciciel

Bartolomeo Veneto, „Jan Chrzciciel”

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela przypada 24 czerwca. Jego rodzice: Zachariasz, kapłan Starego Testamentu, i Elżbieta, byli już w podeszłym wieku i nie mieli potomstwa. Modlili się przez wiele lat i nie mogli się doczekać dziecka, ale Pan Bóg u kresu życia wejrzał na ich prośbę. I oto, gdy Zachariasz spełniał posługą kapłańską przy ołtarzu kadzenia, ukazał mu się anioł i powiedział: „Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan” (Łk 1,13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

[ TEMATY ]

duchowość

formacja

formacja kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Łukasz Kasper, KAI: Proboszcz małej wiejskiej parafii nie garnie się do stałej formacji kapłańskiej, bo i on sam, i jego parafianie, uważają, że dobrze jest jak jest. Co wtedy?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję