Reklama

Niedziela Kielecka

Gorzków

Ogród Biblijny rozkwita

Zapraszamy do drugiego w diecezji kieleckiej – po Proszowicach – Ogrodu Biblijnego.

Niedziela kielecka 21/2024, str. II

[ TEMATY ]

Gorzków

Archiwum

Ogród Biblijny to też integracja

Ogród Biblijny to też integracja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oba ogrody łączy kilka elementów: idea – roślinność Ziemi Świętej znana z kart Pisma Świętego, nazwisko twórczyni – prof. Zofii Włodarczyk oraz to, że oba są związane z placówkami Caritas Diecezji Kieleckiej.

Ogród w Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej został wykreowany na dawnym boisku szkolnym, na powierzchni 16 arów, obok placówki Caritas kieleckiej. Pomysłodawczynią jest Agnieszka Kula-Kielian, kierownik caritasowskiego Dziennego Ośrodka Wsparcia „Senior Plus” w Gorzkowie. Ogród „rośnie” już czwarty rok. Służy krzewieniu wiedzy biblijnej, terapii, relaksowi. Poszczególne sekcje odpowiadają scenom z życia Jezusa, które przypominają rzeźby, m.in. Chrystus na krzyżu, Maryja i Jan pod krzyżem, Zesłanie Ducha Świętego. W ostatnich miesiącach przybyło 11 granitowych tablic z cytatami z Biblii, adekwatnymi do kwater roślin. W ogrodzie znajdą się także tabliczki z cytatami z wybranych fragmentów encykliki „Laudato si”. Ustawiono również ławki, aby stworzyć dogodne warunki do zatrzymania się, odpoczynku i modlitwy dla osób starszych. Są to mieszkańcy okolicy oraz podopieczni Dziennego Ośrodka Wsparcia „Senior Plus” w Gorzkowie (korzysta obecnie 35 osób) i mieszkań wspomaganych (24 osoby). Ogród jest prawdziwym wytchnieniem dla mieszkańców i podopiecznych placówki Caritas kieleckiej, którzy w maju odprawiali tutaj nabożeństwa majowe.

W ogrodzie odnajdziemy przede wszystkim rośliny inspirowane kartami Biblii, m.in. drzewa oliwne, różne gatunki traw, zbóż i ziół, lilie, róże czy bukszpany. – Dumą naszego Ogrodu Biblijnego jest gwiazda, którą tworzą krzewy bukszpanu. Udało nam się ochronić bukszpany przed zarazą bukszpanową, a mamy ich tysiące. Pięknie prezentują się też tawuły – mówi szefowa placówki. Kapryśna wiosna 2024 – upał i nagłe spadki temperatur dużo poniżej zera – dała się we znaki różom, ale powoli wszystko wraca do normy. Rośliny rozkwitają. /A.D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas odnowy i umocnienia

Niedziela małopolska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Gorzków

MFS/Niedziela

Parafianie przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca

Parafianie przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca

Parafia to przede wszystkim żywe serca ludzi… – powiedział przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk.

Wspólnota parafialna w Gorzkowie, koło Wieliczki, przeżywała w niedzielę 27 sierpnia główne uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego z okazji setnej rocznicy erygowania parafii. To także czas wspomnień i podsumowań tego, co się w tym czasie wydarzyło, a nawet wcześniej, bo już na początku XX wieku zbudowano tu kościół, wokół którego tworzyła się wspólnota wiary, modlitwy i zaufania Bogu (historię powstania parafii można przeczytać na: www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/michalici-jubileusz-100-lecia-erygowania-parafii-w-gorzkowie).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

[ TEMATY ]

ks. Zbigniew Kras

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Duchowny również w ubiegłym roku pielgrzymował w intencji ustania wojny w Ukrainie z Warszawy do Lipnicy Murowanej. Prezydencki kapelan wyruszył wówczas spod Kolumny Zygmunta w stolicy, a celem była Kolumna św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję