Reklama

Niedziela Kielecka

Jego siłą była modlitwa

Wiele nowego wnoszą do obrazu św. Jana Pawła II wspomnienia rzecznika prasowego Watykanu Joaquina Nawarro-Vallsa – 600 stronic prywatnych zapisków z życia z papieżem Polakiem, wydane przez Wydawnictwo „Jedność”.

Niedziela kielecka 21/2024, str. I

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

KD

Abp Mokrzycki w rozmowie z czytelnikami nowej opowieści o Janie Pawle II

Abp Mokrzycki w rozmowie z czytelnikami nowej opowieści o Janie Pawle II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Promocja tej nowej książki odbyła się 7 maja w WSD, z udziałem znamienitego gościa, a zarazem świadka życia Jana Pawła II – abp. Lwowa Mieczysława Mokrzyckiego, osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II, biskupów diecezji kieleckiej – i zgromadziła wiele osób.

Łączyła go z papieżem wyjątkowa więź

Navarro-Valls, rzecznik prasowy Watykanu od 1984 r. towarzyszył Ojcu Świętemu na każdym kroku, był blisko niego w czasie oficjalnych spotkań i audiencji z przywódcami światowymi, współorganizował konferencje prasowe, spotkania dziennikarzy z papieżem, ale także towarzyszył mu w czasie odpoczynku. Łączyła go z Papieżem wyjątkowa więź. Dlatego publikacja ma tak osobisty i unikatowy charakter.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Byłem kimś uprzywiejowanym.Przede wszystkim byłem kimś uprzywilejowanym, bo mogłem oglądać z bliska świętego człowieka” – napisał J. Nawarro-Valls”. Tę myśl podjął również abp Mokrzycki, który odnosząc się do swojej posługi drugiego sekretarza papieża powiedział: – Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu za ten wielki przykład, za to kim był dla Kościoła, dla mnie, mogłem wiele się nauczyć i korzystam z tego przez Jego orędownictwo i wstawiennictwo w dalszym ciągu.

Bardzo cenne wspomnienie

O książce z abp. Mokrzyckim rozmawiał ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa „Jedność”. Jako trzecie na świecie wydało ono wspomnienia. Abp Mieczysław Mokrzycki ocenił, że jest to „bardzo drogocenne wspomnienie, a przede wszystkim książka źródłowa”. – Nawarro-Valls był dziennikarzem, ale i lekarzem psychiatrą, miał inne głębsze spojrzenie na człowieka. Jeszcze bardziej wyłonił to, co u Ojca Świętego piękne, szlachetne, całą jego osobowość. Myślę, że dla młodych pokoleń ta książka będzie bardzo cenna i pomoże przybliżyć sylwetkę naszego wielkiego rodaka – powiedział. Podkreślał wielki profesjonalizm Nawarro-Vallsa w działaniu, rzetelność i oddanie w pracy mimo krytyki. – Był bardzo kompetentny i dyskretny, dokładał wszelkich starań, aby jak najwierniej przekazać nauczanie, przesłanie i posługę Ojca Świętego – podkreślał.

Reklama

Podzielił się także własnymi wspomnieniami o Janie Pawle II, któremu niejednokrotnie towarzyszył w czasie wypoczynku w górach. – Spacerowało się z Ojcem Świętym. Papież zatrzymywał się i rozmawiał z napotkanymi osobami. Zdarzało się, że zachodził niespodziewanie do gospodarzy na herbatę. Często zapraszał na te wyjazdy kogoś z Polski, pracowników dykasterii. Ojciec Święty miał wtedy także czas na swoje medytacje, modlitwy, pisał, czytał. Czasem pod koniec dnia przygotowywano ognisko, były też pieśni… – wspomniał.

Gość podkreślał, że siłą Jana Pawła II była modlitwa. I z książki wyłania się również obraz Papieża – jako giganta modlitwy i mistyka. Abp Mokrzycki, jako sekretarz, wiedział, że planując audiencję, spotkanie pielgrzymkę wypadającą w czwartek, Ojciec Święty musi mieć godzinę przeznaczoną na adorację Najświętszego Sakramentu. – Jan Paweł II był wierny porządkowi dnia, nawet w czasie napiętego harmonogramu podróży apostolskich, nigdy nie zwalniał się z modlitwy. To była jego wielka siła. Wiele osób zapraszanych do papieskiej kaplicy na Mszę św. wspomina widok Papieża klęczącego przed Eucharystią przy ołtarzu i zatopionego w modlitwie – opowiadał.

Podczas spotkania abp Mokrzycki opowiadał również o trudnej sytuacji we Lwowie i na Ukrainie i dziękował biskupowi Janowi Piotrowskiemu oraz diecezji za okazaną pomoc. „Wojna dotknęła każdego. Trzeba pomagać ludziom i żołnierzom, ponieważ państwo ukraińskie tego nie zaspokaja. Ukraińcy nie widzą rezultatów tej wojny, a sytuacja jest bardzo trudna. Nie tracą jednak ducha i chcą walczyć. Wszystko w rękach Pana Boga. Ufamy, że poprzez modlitwę uprosimy pokój dla kraju” – powiedział.

Bp Jan Piotrowski pogratulował Wydawnictwu „Jedność” wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006”. – Myślę, że nawet jeśli mamy pewną wiedzę i znajomość Ojca Świętego poprzez wizyty i audiencje, to jednak jest tak wiele subtelnych rzeczy, których nie jesteśmy w stanie dostrzec. To właśnie możemy przeczytać w książce – mówił, życząc wszystkim miłej lektury.

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiew świętości

Niedziela szczecińsko-kamieńska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

Nasz Dziennik

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Z niezwykłą inicjatywą wystąpił ks. Tomasz Ceniuch, proboszcz parafii w Golenicach k. Myśliborza. Skupił się na inspirującym temacie pobytu na naszej zachodniopomorskiej ziemi błogosławionych i świętych.

Ksiądz Tomasz jest znanym obrońcą życia organizującym Pogrzeby Dzieci Utraconych, a także posługującym wśród bezdomnych i ludzi potrzebujących ludzkiego gestu dobroci.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

CZYTAJ DALEJ

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

[ TEMATY ]

Festiwal Biegowy

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Na wydarzenie rejestrują się kolejni chętni. Zgłoszeń wciąż przybywa, obecnie jest już ponad 1,7 tysiąca. Wszyscy nie mogą doczekać się startu i intensywnie trenują!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję