Węgrowska świątynia cieszy się mianem sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Z tej racji nabożeństwa ku Jej czci charakteryzują się liczną obecnością wiernych nie tylko z Węgrowa, ale również z okolicznych parafii. Przybyłych na pierwsze w tym roku nabożeństwo powitał miejscowy proboszcz ks. prał. Leszek Gardziński. Wyraził wdzięczność bp. Piotrowi Sawczukowi za obecność oraz przewodniczenie Mszy św. ku czci Matki Bożej.
Reklama
W homilii biskup przypomniał, że w tym roku mija 107 lat od wydarzeń, jakie miały miejsce w Fatimie, gdzie trojgu dzieciom Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi ukazywała się Matka Najświętsza. Przekazała dzieciom orędzie ratujące świat, w którym wzywała do modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia. Nakreślił tło historyczne oraz sytuację w Europie w 1917 r. Biskup podkreślił rolę i znaczenie objawień z Fatimy. – W wielu parafiach dzisiaj zaczynają się nabożeństwa fatimskie. Ufamy, że sprawiają one radość Maryi, a jednocześnie pobudzają nas do modlitwy, pokuty i solidnej duchowej pracy. W Fatimie Maryja objawiła się bowiem dzieciom, ale Fatima nie jest dziecięcym placem zabaw, gdzie piękna Pani uśmiecha się i zaprasza do kolorowej gry. Święte, Niepokalane Serce Maryi otoczone jest cierniem ludzkich grzechów, złości i zobojętnienia. Fatima to poważne ostrzeżenie, to żółta kartka pokazana tym, którzy nie przestrzegają zasad moralnych i lekceważą Boga. Fatima to także ukazanie korytarza życia, jak na niebezpiecznej autostradzie, gdzie wydarzył się groźny wypadek. Prośmy więc dzisiaj o wstawiennictwo przed Bogiem, abyśmy mieli czułe sumienia, gorące serca i otwarte oczy, byśmy właściwie reagowali na Boże znaki – powiedział biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Eucharystii wokół bazyliki przeszła procesja, podczas której odmówiono modlitwę różańcową. Rozważania do poszczególnych tajemnic prowadził biskup. Kolejne dziesiątki odmawiali poszczególni kapłani z dekanatu węgrowskiego. Figurę nieśli wyznaczeni parafianie. Oni również zadbali o wystrój kolejnych ołtarzyków.
Nabożeństwa potrwają do października. Każdego 13 dnia miesiąca wierni będą przybywać do węgrowskiego sanktuarium, aby wsłuchiwać się w Boże słowo, modlić na różańcu i zanosić swoje prośby za wstawiennictwem Pani z Fatimy.