Wraz z proboszczem parafii Świętej Rodziny w Szczecinie ks. dr. Krzysztofem Cichalem s. Izabela zaprosiła na spektakl pt. „Podróż w czasie i przestrzeni twoje życie dziś odmieni”.
Trud przygotowań. Radość wykonania
W niecodzienny sposób postać św. Ottona z Bambergu przybliżyły widzom dzieci i młodzież ze Specjalistyczno-Opiekuńczej Placówki Wsparcia Dziennego Caritas Święta Rodzina, działającej przy świetlicy parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. Młodzi aktorzy z pasją i zaangażowaniem w niekonwencjonalnej odsłonie przedstawili istotę misji chrystianizacyjnej sprzed 900 lat. W sposób barwny z profesjonalizmem opowiedziano poważną historię krzewienia wiary w Jezusa Chrystusa na Pomorzu Zachodnim. Sztukę autorstwa Adama Dzieciniaka, aktora Teatru Polskiego w Szczecinie (także reżysera i aktora filmowego), przygotowała s. Izabela Jasińska ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP Starowiejskich. W muzyczną oprawę wzbogaconą śpiewem i grą na instrumentach właściwych epoce średniowiecza, przydających przedstawieniu specyficzną, niepowtarzalną atmosferę, włączył się Stanisław Mazurek, lutnik, muzyk, kolekcjoner instrumentów, rekonstruktor polskich zabytków muzycznych i współautor publikacji naukowych na ten temat. Na spektakl przybyła gromada dzieci z wolińskiego zespołu Caritas. Byli też goście z Węgier przebywający w Polsce w ramach wymiany młodzieży w obszarze działalności programu Erasmus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Misja św. Ottona trwa w nas
Reklama
Na pytanie skąd inspiracja, by wraz z dziećmi i młodzieżą poruszyć temat misji ewangelizacyjnej św. Ottona s. Izabela odpowiada bez namysłu: – Taka jest nasza misja, każdy z nas został ochrzczony, każdy z nas ma to świadectwo wiary i najważniejsze, byśmy tę wiarę i Ewangelię głosili tam, gdzie jesteśmy i w każdym momencie naszego życia. Do tego my, chrześcijanie, zostaliśmy powołani.
Przygotowania do spektaklu trwały od października ubiegłego roku. – Pierwszy występ odbył się w wigilię świąt Bożego Narodzenia w naszej placówce, gdy wraz z dziećmi i ich rodzicami spotkaliśmy się na wspólnej kolacji – mówiła s. Izabela. – Było to takim dodatkowym przesłaniem, że podobnie jak Jezus, Otton rodzi się w nas poprzez chrzest, Boże działanie w naszym życiu, w życiu chrześcijan i żeby to nas odnawiało, rodziło nas na nowo, by z tym przekazem iść do ludzi, do świata. Ważne też było – podkreśliła siostra, – żeby wydobyć z dzieci aktorstwo. Stąd współpraca z zawodowym reżyserem i aktorem Adamem Dzieciniakiem, cenionym muzykiem i lutnikiem Stanisławem Mazurkiem, katechetką p. Renatą. Nie bez znaczenia pozostaje szczególna atmosfera jubileuszu 900-lecia misji Ottonowych. Młodzi aktorzy mieli okazję zapoznać się z historią owych wydarzeń w ramach teatralnych przygotowań, a dziś swą wiedzę przekazują ze sceny innym. Sądzę, że może to zapaść głęboko w pamięci aktorów i publiczności.
Miejsce wytchnienia
Świetlica przy kościele Świętej Rodziny w Szczecinie to swego rodzaju parafialna instytucja, w której zawsze wiele się dzieje. To przy niej działa Placówka Wsparcia Dziennego Caritas, przeznaczona dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat. Mogą w niej spędzać czas po przedszkolu i szkole, z pomocą wolontariuszy odrabiać lekcje, spotkać się z przyjaciółmi, zawrzeć nowe znajomości, a także porozmawiać z pedagogiem i wychowawcą o swoich problemach. Stałym punktem zajęć każdego dnia jest modlitwa oraz uczestnictwo w nabożeństwach. To jednak nie wszystko. Podopiecznym proponowane są dodatkowe zajęcia: logopedyczne, plastyczne, sportowe, wyjścia do teatru, kina, muzeum. W miarę możliwości podopiecznym oferowane jest także wsparcie materialne – artykuły żywnościowe, szkolne oraz odzież.