Reklama

Niedziela Kielecka

W tradycji sanktuarium

Nabożeństwa maryjne z plenerowym czuwaniem po dróżkach wokół kościoła trwają w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu.

Niedziela kielecka 20/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Szczaworyż

Krzysztof Dziarmaga

Nabożeństwo przyciąga parafian i czcicieli Maryi z całej diecezji

Nabożeństwo przyciąga parafian i czcicieli Maryi z całej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Będą odbywać się do października w każdą drugą środę miesiąca. Do udziału w czuwaniach przed obliczem słynącego łaskami obrazu zaprasza pątników i czcicieli Maryi kustosz miejsca i proboszcz ks. kan. Stanisław Kondrak. Nabożeństwa, które odbywają się od 2014 r., kiedy to miał miejsce uroczysty ingres obrazu Matki Bożej Szczaworyskiej po renowacji, na stałe wpisały się w tradycję sanktuarium. Proboszcz przyznaje, że obok parafian, róż różańcowych, wspólnot, przyciągają one licznie wiernych z różnych stron dekanatu i diecezji, którzy przybywają z kapłanami. Nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 18.30 w kościele, gdzie przed ołtarzem Matki Bożej odmawiana jest litania loretańska. Następnie odbywa się procesja z kopią obrazu wokół zabytkowego kościoła i placu. Obraz niosą na ramionach druhowie strażacy, Rycerze Kolumba. Ważnym elementem jest rozważanie maryjne poświęcone szczególnym przymiotom Maryi. Podczas czuwania 8 maja wierni wysłuchali rozważań na temat istoty aktów koronacji wizerunków Maryi, poznali również ciekawe wątki historyczne sanktuarium szczaworyskiego. Centralnym punktem jest zawsze Eucharystia koncelebrowana zazwyczaj przez kilku kapłanów. Czuwanie kończy się przez ucałowanie pradawnych relikwii wmurowanych w mensę ołtarza głównego.

Warto szczególnie w maju, miesiącu poświęconym Maryi, nawiedzić tę zabytkową świątynię św. Jakuba reprezentującą architektonicznie styl renesansu lubelskiego, poznać jej historię i wszystkie skarby, tym bardziej że kościół w ostatnich dziesięcioleciach staraniem ks. proboszcza S. Kondraka i wspólnoty parafialnej, przeszedł gruntowną restaurację. 13 kwietnia podczas Eucharystii bp Jan Piotrowski poświęcił ostatni z pięciu odrestaurowanych ołtarzy – Jezusa Ukrzyżowanego z obrazem św. Mikołaja na zasuwie i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Remont ołtarza i konserwację sfinalizowała pracownia Hadesz Sebastiana Smagłowskiego z zespołem. Prace konserwatorskie i restauracyjne trwały kilka lat. Środki na renowację pochodziły głównie z ofiar parafian. Obecny kościół św. Jakuba został konsekrowany w 1618 r. To budowla jednonawowa, orientowana na planie kwadratu. Według przekazu ks. Jana Wiśniewskiego pierwotnie w kościele było siedem ołtarzy, obecnie jest ich pięć: główny ołtarz rokokowy z obrazem Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem, św. Stanisława Kostki z obrazem św. Izydora, św. Anny Samotrzeciej i św. Krzysztofa w zwieńczeniu – poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu z wizerunkiem św. Leonarda, Matki Bożej Bolesnej z obrazem Chrystus u słupa w zwieńczeniu i poświęcony przez bp. Piotrowskiego – ołtarz Jezusa Ukrzyżowanego z obrazem św. Mikołaja i obrazem Matki Bożej Szkaplerznej w zwieńczeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-05-14 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktywni, twórczy, potrzebni

Niedziela kielecka 8/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Szczaworyż

Caritas kielecka

Archiwum ZAZ Kielce

Pralnia kieleckiego ZAZ działa pełną parą

Pralnia kieleckiego ZAZ działa pełną parą

Caritas Diecezji Kieleckiej niedawno otworzyła drugi Zakład Aktywności Zawodowej. To szczególna forma wsparcia i szansa zawodowa dla niepełnosprawnych, którzy chcą żyć normalnie i pracować. Co oferuje ZAZ, jaka jest jego specyfika i kim są jego pracownicy?

To są pełnoprawni pracownicy – podkreśla Anna Nowak, kierownik nowego ZAZ-u w Szczaworyżu, k. Buska-Zdroju. Pierwsze tygodnie upłynęły zatrudnionym na zapoznaniu się ze specyfiką pracowni, z instruktorami i przygotowaniu stanowisk pracy. Kierownik i pracownicy zauważają od początku zaangażowanie pracowników, ich chęć do pracy, zapał i energię. – Pewnego dnia na początku mieliśmy problem z ogrzewaniem, drobna awaria. Wtedy bardzo poruszyło mnie słowa jednego pracownika, który napisał SMS-a z pytaniem: – Czy naprawa już jest wykonana, bo on bardzo już chciałby przyjść do pracy.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza to deepfake

2024-06-24 07:53

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

BP KEP

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Nagrania z udziałem kard. Kazimierza Nycza to deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie - oświadczyła archidiecezja warszawska w mediach społecznościowych.

W mediach społecznościowych archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

[ TEMATY ]

duchowość

formacja

formacja kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Łukasz Kasper, KAI: Proboszcz małej wiejskiej parafii nie garnie się do stałej formacji kapłańskiej, bo i on sam, i jego parafianie, uważają, że dobrze jest jak jest. Co wtedy?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję