Reklama

Rodzina

Narkotyk lubi ekstrema

Nałóg jest jak pędzący pociąg. Człowiek siedzi w środku, a on gna. Z czasem coraz szybciej. Na szczęście zdarza się, że zwalnia, a nawet na chwilę się zatrzymuje. I wtedy ważne jest to, żeby ktoś życzliwy stał na stacji – mówi Anka, która zerwała z narkotykami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś mówi się już nie o narkotykach, a o substancjach psychoaktywnych. Wizerunek narkomana, który mamy w pamięci, też jest nieaktualny. Choć substancje niedozwolone zajmują miejsce, po alkoholu i papierosach, to ponad 10% uczniów sięgnęło lub sięga po nie systematycznie. „Są dostępne w różnych formach, co nasila ekscytację nieletnich i chęć eksperymentowania z nieznanymi dotąd substancjami” – zauważa Piotr Strojnowski, dyplomowany instruktor terapii uzależnień. Dilerzy narkotykowi są wszędzie tam, gdzie młodzi ludzie – zarówno w szkołach, jak i na dyskotekach. Dostarczają zamówienie jak pizzę – na telefon. Tak zresztą, co potwierdzają badania ESPAD, uważa niemal 40% polskich nastolatków, według których, zdobycie trawki jest bardzo łatwe, a ponad 50% twierdzi, że marihuana jest bezpieczna. „Europejski raport narkotykowy 2023: tendencje i osiągnięcia” alarmuje, że osoby używające narkotyków są narażone na większą różnorodność substancji psychoaktywnych i często nie są świadome, jakiej substancji zażywają, ponieważ są one sprzedawane w postaci podobnie wyglądających proszków lub tabletek. Naukowcy z University of Vermont na łamach czasopisma The Journal of Neuroscience ostrzegają, że nawet niewielki kontakt z marihuaną prowadzi w młodym wieku do zmian struktury mózgu. O narkotykach i nastolatkach mówi się za mało i za rzadko. Co trzeba wiedzieć?

Kto?

Reklama

Uzależnionych od narkotyków często postrzegamy jako tych z marginesu, zaniedbanych i brudnych. Tymczasem „wszelkiego rodzaju używki stały się elementem codziennego świata, szczególnie młodzieżowego” – przekonuje dr hab. Mariusz Zemło z Uniwersytetu w Białymstoku. „Zachowania związane z ich zażywaniem wpisują się niemal powszechnie w najróżniejsze zbiorowe spotkania o charakterze rozrywkowym. Wielokrotnie są spoiwem ułatwiającym budowanie ludycznej wspólnoty; pozwalają łamać nieśmiałość, niwelują konwencje kulturowe, ułatwiają wchodzenie na poziomy większej swobody towarzyskiej” – kontynuuje (Zeszyty Naukowe KUL 1/2019).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy można mówić o modelu nastolatka przyjmującego środki psychoaktywne? Janusz Sierosławski, socjolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, obawiając się pewnej stygmatyzacji, podkreśla: – Każdy młody człowiek ma spore szanse na to, żeby spróbować. Piętnaście lat temu byli to młodzi ludzie z dużych miast, zwłaszcza z Warszawy i Wybrzeża. Teraz różnice się zacierają, po substancje psychoaktywne sięgają zwłaszcza 15-, 16-latkowie zarówno z mniejszych miejscowości, jak i z tych dużych. To wiek, kiedy młodzi ludzie chcą spróbować i doświadczyć czegoś nowego. W dalszym ciągu większe prawdopodobieństwo sięgnięcia po nie występuje wśród chłopców niż wśród dziewcząt. Ale znowu te różnice zaczynają się zacierać, zwłaszcza w dużych miastach. Ekspert Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii zwraca uwagę, że duże znaczenie ma również status społeczno-ekonomiczny. Większym prawdopodobieństwem zażywania nielegalnych środków będą się odznaczać młodzi z samego dołu struktury społecznej i z samej góry. – Istotne znaczenie ma również świat wartości. Nastawienie przede wszystkim na zabawę zwiększa prawdopodobieństwo sięgania po substancje psychoaktywne. Zmniejsza się ono wśród tych, którzy stawiają sobie cele czy wyznają wartości, które porządkują życie społeczne – zaznacza Sierosławski.

Dlaczego?

Reklama

Specjaliści wymieniają m.in.: brak akceptacji, wahania nastrojów, ciekawość, nastoletni bunt, samotność, odrzucenie przez środowisko rówieśnicze, niezrozumienie, brak zainteresowania i wsparcia ze strony rodziny, trudne relacje w niej panujące, związane z agresją, konfliktami, alkoholizmem rodziców, ubóstwem, zbyt małym zainteresowaniem rodziców i ich nadmierną opiekuńczością; presję rówieśników i presję bycia najlepszym, brak odporności na stres, wysoko postawioną poprzeczkę, tendencję do ryzykownych zachowań, nudę, a wreszcie brak wiedzy o konsekwencjach zażywania narkotyków.

Doktor Maria Banaszak, specjalistka terapii uzależnień, w książce Hajland. Jak ćpają nasze dzieci pisze: „zażywający nie odczuwa zmęczenia, ogarnia go za to poczucie siły, jakby był panem świata”. Zwraca dodatkowo uwagę na trend konieczności bycia świetnym rodzicem, w konsekwencji posiadania świetnych dzieci, które nie mają prawa być „jedynie” wystarczające.

– Wyobraź sobie dzieciaka, który kiepsko o sobie myśli. Komunikaty, które dostaje od świata, wzmacniają niską samoocenę: w szkole uwagi, w domu krytyka – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, psycholog z ośrodka dla osób uzależnionych Betania. – Albo tego, który ma jakąś pasję: sport, rowery, i przychodzi sytuacja, która ją zabiera, choćby kontuzja. Im większa pasja, tym większa strata. Zostaje pustka, znikają znajomi, treningi, pomysły na przyszłość. Jest potężny kryzys. Inna historia: chłopak wychowany w bardzo fajnej rodzinie, ale mama go uczy, że dorosły człowiek nie może się złościć, ma być spokojny i wyważony, z kolei tata – że człowiek nie powinien się smucić. W życiu jednak jest przecież mnóstwo powodów do złości i smutku. I chłopak zostaje z „zakręconymi kranami” emocji.

Reklama

Co się dzieje w takich sytuacjach? Narkotyki trafią na bardzo podatny grunt. Ktoś, kto się nieustannie bał, staje się odważny. Nie szkodzi, że tylko na pół godziny. Nieśmiały jest pewny siebie. Zakompleksiony nie ma oporów. – Choć nastolatek, który wchodzi w nałóg, widzi długą listę strat: choroba, kłopoty w szkole i rodzinie, długi, pobicia, to zyski są dla niego cenniejsze – tłumaczy ks. Kowalski. – Nieprzypadkowo mówi się, że uzależnienie to choroba emocji. Podstawową rolą środków odurzających jest to, że pozwalają „regulować” emocje. Jak jest smutno, to można się rozweselić. Jak jest nam trudno wstać, to mobilizują nas do wstania. Dlatego tak trudno zrezygnować z używek.

Co robić?

Zapobiegać. Przede wszystkim doskonalić już w najmłodszych dzieciach umiejętności pomocne w nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami i innymi osobami z najbliższego środowiska, w rozpoznawaniu emocji i kierowaniu nimi czy w radzeniu sobie ze stresem. Doktor Agnieszka Pisarska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na łamach Serwisu Informacyjnego UZALEŻNIENIA (3/2023) w odniesieniu do nastolatków podkreśla konieczność doskonalenia umiejętności radzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami okresu dorastania, ustalania celów życiowych oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji i asertywnego radzenia sobie z presją, która skłania do sięgania po substancje psychoaktywne czy wikłania się w inne ryzykowne zachowania. Ksiądz Kowalski z kolei zwraca uwagę na relacje. – Te bliskie, ciepłe więzi, gdy można być otwartym, szczerym, doświadczyć tego, że ktoś ode mnie wymaga i mnie zrozumie. Poczucie, że wiem, kim jestem, jakie jest moje miejsce w rodzinie, będzie mnie chronić przed używkami. Jeśli znam swoją wartość, to nie muszę jej sztucznie wzmacniać.

A co wtedy, kiedy rodzice już się zorientują, że ich dziecko miało kontakt z niedozwoloną substancją? – Najgorsze jest zamykanie oczu i udawanie, że nic się nie dzieje – ostrzega ks. Kowalski. – To buduje pozorny komfort w rodzicach, a nastolatkowi brakiem reakcji udowadniają, że jest im obojętne, co się z nim dzieje. Lepiej popełnić błędy, ale zrobić cokolwiek. Wtedy dajemy dziecku sygnał: widzimy cię, zależy nam na tobie. Dopóki dzieciak potrafi do rodzica przyjść i powiedzieć mu nawet o tym, że się upił na imprezie, to rodzic jest zwycięski, bo dziecko ufa mu na tyle, by zwierzyć się z tego, co się dzieje w jego życiu. Złymi doradcami są na pewno złość czy agresja. Młody człowiek albo się wycofa, zamknie w swoim pokoju, albo wejdzie w konfrontację i może przerosnąć siłą agresji. I druga skrajność – bezradność: nie wiem, co z tobą zrobić. Trzeba pamiętać, że między niemocą a przemocą jest moc. I z niej trzeba korzystać.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

2024-02-13 13:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pijani małoletni

Jedna trzecia 12-latków zna już smak alkoholu, a ponad połowa 15-latków przynajmniej raz w życiu była pijana. Raporty dotyczące spożywania napojów wysokoprocentowych przez młodych ludzi są zatrważające. Jak zapobiegać alkoholizmowi wśród nieletnich? Kiedy wdrożyć skuteczną pomoc i jak rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu?

Policjanci z koszalińskiej drogówki zatrzymali pijanego nastolatka, który kierował autem. Siedzący za kierownicą 16-latek nie miał prawa jazdy. W Białymstoku nastoletni chłopak jechał bez uprawnień samochodem rodziców. W jednej z poznańskich galerii handlowych dwie grupy agresywnych nieletnich, będących pod wpływem napojów wysokoprocentowych, miały terroryzować klientów i pracowników. Alkoholizm wśród dzieci i nastolatków staje się coraz większym problemem, a wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok się obniża. Gdzie szukać pomocy?
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Watykanu. Czy można już mówić o poprawie stanu zdrowia papieża? "Normalnie się porusza i je"

2025-02-24 18:50

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

PAP/EPA

Pod Polikliniką Gemelli trwa modlitwa za papieża Franciszka

Pod Polikliniką Gemelli trwa modlitwa za papieża Franciszka

Stan kliniczny papieża Franciszka jest krytyczny, ale zanotowano lekką poprawę - poinformował Watykan w poniedziałkowym biuletynie medycznym w 11. dniu hospitalizacji w Poliklinice Gemelli. Nieoficjalnie: papież normalnie się porusza i je.

Oto jego treść w tłumaczeniu na język polski:
CZYTAJ DALEJ

„Różaniec dla Franciszka” – abp Galbas zachęca do codziennej modlitwy za papieża o 21.00

2025-02-24 19:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Różaniec dla Franciszka

PAP/EPA

Wierni modlą się za papieża Franciszka pod Polikliniką Gemelli

Wierni modlą się za papieża Franciszka pod Polikliniką Gemelli

Metropolita warszawski abp Adrian Galbas ogłosił w mediach społecznościowych inicjatywę "Różaniec dla Franciszka", codziennej modlitwy różańcowej w intencji papieża Franciszka. Przypomniał, że od dziś każdego dnia o godz. 21.00 wierni będą gromadzić się na Placu Świętego Piotra w Rzymie, by wspólnie modlić się za Ojca Świętego. Dzisiejszej modlitwie będzie przewodniczył kard. Pietro Parolin.

„Proszę Was, Siostry i Bracia, podejmijcie tę modlitwę w Waszych domach” - napisał metropolita warszawski. Duchowny zachęca także księży do organizowania wspólnej modlitwy w parafiach, aby jak najwięcej osób mogło włączyć się w tę inicjatywę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję