Reklama

Niedziela Kielecka

Prawdziwi przyjaciele

Przyjaciele i sympatycy najstarszej kieleckiej uczelni, rodziny i bliscy kapłanów i kleryków, proboszczowie, skąd pochodzą powołani, młodzi i starsi z różnych stron diecezji pamiętają w codziennych modlitwach o powołanych i troszczą się, by ten dar rozwijali. Coroczne spotkanie z nimi w murach Wyższego Seminarium Duchownego i katedrze to wyraz wdzięczności powołanych za ich przyjaźń i wierność.

2024-02-06 10:37

Niedziela kielecka 6/2024, str. IV

[ TEMATY ]

powołani

TER

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Eucharystią w katedrze gości powitał rektor Seminarium ks. dr Adam Perz. Prosił bp. Jana Piotrowskiego o przewodniczenie Eucharystii i modlitwę w intencji wszystkich przyjaciół WSD – żyjących oraz tych, którzy odeszli do wieczności, dziękując za wszelkie dobro, które spłynęło od przyjaciół Seminarium.

Miłość domaga się zaufania i wierności

W homilii bp Piotrowski zaznaczył, że to miłość jest podstawą naszej wiary i że „źródłem prawdziwej miłości jest Bóg, a w naszym życiu jej sprawdzianem jest nasza wierność i świętość”. – Podstawą trwałej i dojrzałej przyjaźni z Bogiem, jak i z ludźmi może być tylko wierna i prawdziwa miłość – mówił, dodając, że miłość to nie uczucie, „ale ma być dojrzałą cnotą”. Miłość Boga i bliźniego to nasz najważniejszy egzamin życia, domaga się jednak zaufania pokładanego w Bogu, który jest Miłością – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Seminarium i diecezja zawdzięcza Wam bardzo wiele

Wyjaśniał, dlaczego współczesny świat boi się Ewangelii. – Świat nie kocha kapłanów, stąd prześladowania i męczennicy, którzy wcale nie należą do przeszłości, tak jak proboszcz tej katedry błogosławiony męczennik z Dachau ks. prał. Józef Pawłowski. Świat nie wymyślił nic nowego, ponieważ we współczesnych głosicielach Ewangelii, często obarczonych ludzkimi niedoskonałościami, świat chociaż tak potężny, panicznie boi się Ewangelii, która broni życia, godności człowieka prawdy o małżeństwie i prawdy o ludzkim życiu. Bo boi się przede wszystkim Boga, który jest miłością. Świat boi się, bo nie rozumie, czym jest prawdziwa miłość – mówił biskup. Kończąc, powiedział: – Drodzy Bracia i Siostry, diecezja kielecka i Seminarium zawdzięczają Wam bardzo wiele, dlatego ze szczerą wdzięcznością modlimy się w waszych intencjach, a jak ufam, że Wyższe Seminarium Duchowne czyni to każdego dnia. Niech zawsze łączy nas prawdziwa przyjaźń i modlitwa za powołania i powołanych, którzy realizują misję głoszenia Ewangelii w naszej diecezji na wschodzie i zachodzie Europy, a szczególnie w młodych Kościołach w Peru, Brazylii i na Jamajce.

Reklama

Jesteście nadzieją

– Dziś pamiętamy także o tych – mówił Biskup – którzy z Grona Przyjaciół odeszli do wieczności i o tych, którzy obecnie tworzą łańcuch ofiarnych rąk i serc, ale z różnych racji: panującej pogody, wieku czy choroby nie mogą być z nami. Niech Maryja Łaskawa Kielecka oraz nasi błogosławieni: abp Jerzy Matulewicz, który był profesorem naszego Seminarium, późniejszy arcybiskup Wilna, wcześniej odnowiciel zakonu Marianów, a także wspomniany ks. Pawłowski otaczają nas wszystkich przemożna opieką, a alumni oraz biskupi, księżą przełożeni i profesorowie niech noszą was we wdzięcznej modlitewnej pamięci – zakończył. Głos zabrał ks. Szymon Górski, który przez 6 lat był prezesem Stowarzyszenia „Grono Przyjaciół WSD w Kielcach”. Zwracając się do zebranych, przypomniał fragment Dziejów Apostolskich, kiedy to w czasach prześladowań wyznawcy Jezusa byli razem: „Trwali we wspólnocie, na modlitwie, na łamaniu chleba i w nauce Apostołów”. – W tym czasie okrutnym dla Kościoła siłą chrześcijan było to, że trwali przy krzyżu Chrystusa, razem tworząc jedno. To trwanie razem zdaje się być czymś naturalnym i koniecznym w dobie wszelkich wyzwań i kryzysów, jakie dotykają świat i Kościół – mówił. Dziękował za trwanie i przyjaźń wraz z alumnami przygotowującymi się do kapłaństwa. – Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni, że mimo upływu czasu, w mniej lub bardziej sprzyjających okoliczności, trwacie przy nas i z nami przy Chrystusie – mówił. Dziękował za dar modlitwy i pomoc materialną. – Drodzy przyjaciele, jesteście nadzieją, że także w tym świecie i w czasach, w jakich nam przyszło żyć, są dusze spragnione Bożej prawdy, zbawienia i życia. Dziękujemy Bogu za każdą i każdego z Was – mówił.

Kolędowanie i rozmowy

W budynku WSD goście, alumni, profesorowie, kapłani razem z bp. Piotrowskim zasiedli przy wspólnym stole. Był czas na rozmowy, podsumowania. Po posiłku wszyscy zebrali się na auli i tam wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu chóru Studium Organistowskiego Diecezji Kieleckiej.

Reklama

* * *

Stowarzyszenia „Grono Przyjaciół Seminarium” liczy 4365 członków, w tym 3976 przyjaciół i 389 sympatyków. Każdy, kto chciałby dołączyć do grona wspierających katolicką uczelnię, może to zrobić kontaktując się z ks. dr. Marcelim Frączkiem, prezesem Grona Przyjaciół Seminarium.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż: Powołani potrzebują modlitwy i wsparcia

[ TEMATY ]

bp Jeż

diecezja tarnowska

powołani

TV Niedziela

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

„Módlmy się o nowe powołania i budujmy życzliwy klimat wokół sprawy powołań” – apelował w Bochni biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Dziś przypada 88. rocznica koronacji bocheńskiego obrazu. To także zakończenie odpustu, który trwał od 1 października.

W homilii biskup mówił, że dziś jeżeli już podejmuje się kwestię powołań do kapłaństwa i życia zakonnego – to przedstawia się ją bardzo często w negatywnym świetle. Dlatego młodym ludziom coraz trudniej jest przed rówieśnikami, a nieraz nawet przed własną rodziną, że odczuwa głos powołania. "Boją się oni dezaprobaty i ośmieszenia. Nieraz muszą stoczyć naprawdę wielką walkę w sobie, żeby odpowiedzieć „tak” na głos Bożego wezwania. Dlatego bardzo potrzebują naszej modlitwy i wsparcia” – dodał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Od stu lat szpital Dzieciątka Jezus znajduje się pod opieką papieży

2024-02-20 17:48

[ TEMATY ]

szpital

Stolica Apostolska

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj mija dokładnie 100 lat od przekazania Szpitala Pediatrycznego Dzieciątka Jezus Stolicy Apostolskiej. Placówka stała się w tym czasie jednym z najnowocześniejszych szpitali dziecięcych na świecie. Jej dzieje są jednak nade wszystko mozaiką tysięcy historii małych pacjentów, ich rodzin, pielęgniarek i lekarzy.

Szpital Pediatryczny Dzieciątka Jezus powstał w 1869 r. z inicjatywy arystokratycznej rodziny Salviatich. Początkowo działał w centrum Rzymu przy via delle Zoccolette i mógł przyjąć 12 pacjentów. W 1887 r. placówka przeniosła się na wzgórze Janikulum, gdzie znajduje się do dzisiaj. Tu służyła m.in. podczas trzęsienia ziemi z 1915 r. oraz powojennej epidemii grypy hiszpanki. Do momentu, w którym rodzina Salviatich przekazała szpital Stolicy Apostolskiej, placówka pomogła 33 tys. dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Katecheza niepewności – głos katechetów

2024-02-21 16:10

Adobe Stock

Już od dłuższego czasu toczy się dyskusja o zasadności nauczania religii w szkole. Wokół tematu narosło wiele mitów a w mediach społecznościowych trwa nieustanny atak na religię. Deprecjonuje się również samych katechetów.

Nowa minister edukacji zapowiedziała likwidację jednej godziny religii, niewliczanie ocen do średniej oraz przeniesienie lekcji na pierwszą i ostatnią godzinę. Co to w praktyce oznacza?

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję