Reklama

Niedziela Kielecka

Przekazujcie mądrość młodemu pokoleniu

Pamięć o przemijaniu powinna nam towarzyszyć od najmłodszych lat, byśmy wzrastali w mądrości – mówił bp Marian Florczyk w kościele św. Wojciecha w Kielcach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tej świątyni 21 stycznia, w Niedzielę Słowa Bożego, w Dniu Babci, w intencji babć i dziadków odprawiona została Msza św pod przewodnictwem bp. Florczyka. Tradycją się stało, że właśnie w kościele św. Wojciecha co roku bp Florczyk modli się wraz z wiernymi za babcie i dziadków żyjących oraz tych, co odeszli do wieczności. Zebranych powitał proboszcz parafii ks. Mirosław Cisowski. Wyraził swoją radość z faktu, że tak wiele osób co roku gromadzi się w tym dniu, by modlić się za babcie i dziadków. W homilii bp Florczyk wielokrotnie nawiązywał do przemijania czasu oraz mówił o dziadkach, którzy uczą wnuki, jak żyć, przekazując im wiarę. – Dzisiaj modlimy się za babcie i dziadków, ale także za osoby starsze, w ten sposób pragniemy wyrazić im naszą wdzięczność za wszelkie dobro. Tę wdzięczność najpiękniej wyrażają dzieci – mówił Biskup, podkreślając, że właśnie z serc dzieci płyną naprawdę szczere życzenia i wyznania. Dodał: – W słowach dziecka mówiącego „kocham cię, babciu” odczytujemy piękną więź dwóch serc, serca dziecięcego i serca starszej osoby. Jak podkreślił, między tymi sercami „jest różnica w latach, ale nie ma różnicy w miłości”, ponieważ serce dziecka kocha babcię, a serce babci, kocha wnuczka. Biskup przypomniał, że przemijanie jest wpisane w życie każdego człowieka i to przemijanie jak napisał w „Tryptyku rzymskim” św. Jan Paweł II ma sens. Zwracając się do babć i dziadków, zachęcał ich do „przekazywania mądrości młodemu pokoleniu” Kończąc homilię, życzył seniorom, aby doznawali od swoich dzieci i wnuków szacunku, aby „z powagą były przyjmowane wasze mądre słowa troski, ale także słowa napomnień kierowane do młodszych”. Po Mszy św. głos zabrali przedstawiciele policji. Zwrócili się do babć i dziadków oraz ich rodzin z apelem i ostrzeżeniem, aby nie dawali się oszukać przez internetowych złodziei, którzy coraz częściej atakują właśnie seniorów. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku przestępcy wyłudzili od starszych osób kilka milionów złotych. Policjanci zachęcali babcie i dziadków, a także ich rodziny do zakładania wieczorem odblasków, aby nie dochodziło do tragicznych sytuacji na drogach. Wszystkim seniorom zostały wręczone torby z odblaskowymi napisami oraz odblaski na rękę, a także notatniki. Następnie dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, po którym wręczyły swoim babciom i dziadkom prezenty. Wszyscy seniorzy częstowani byli także słodyczami, które zakupił bp. Florczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście potrzebni

Czasy się zmieniają, ale nadal najlepszymi nauczycielami bezwarunkowej miłości i akceptacji są... nasi dziadkowie.

Dlaczego potrzebujemy dziadków? W jaki sposób się do nich odnosimy? Czy młodzi chcą jeszcze słuchać tego, co mają do powiedzenia starsi? O tym, kim są współcześni dziadkowie, opowiadają 31-letnia prawniczka Joanna, 23-letnia studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Katarzyna oraz 13-letni uczeń szkoły podstawowej Sióstr Urszulanek Wiktor.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne rozważania Siedmiu Boleści NMP: Chcę Cię pocieszyć, Matko!

2024-02-17 21:21

[ TEMATY ]

Matka Boża

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Krzysztof Hawro

W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego rozważania Siedmiu Boleści NMP.

Boleść pierwsza: Proroctwo Symeona
Boleść druga: Ucieczka do Egiptu
Boleść trzecia: Zgubienie Jezusa
Boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej
Boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Boleść szósta: Zdjęcie z krzyża
Boleść siódma: Złożenie do grobu

CZYTAJ DALEJ

Katecheza niepewności – głos katechetów

2024-02-21 16:10

Adobe Stock

Już od dłuższego czasu toczy się dyskusja o zasadności nauczania religii w szkole. Wokół tematu narosło wiele mitów a w mediach społecznościowych trwa nieustanny atak na religię. Deprecjonuje się również samych katechetów.

Nowa minister edukacji zapowiedziała likwidację jednej godziny religii, niewliczanie ocen do średniej oraz przeniesienie lekcji na pierwszą i ostatnią godzinę. Co to w praktyce oznacza?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję