WYRÓŻNIENIA
Nagrody HOMO DEI
W rocznicę założenia Zgromadzenia Redemptorystów oraz w roku jubileuszu 30-lecia powstania wydawnictwa Homo Dei, w krakowskim klasztorze zakonu wręczono statuetki „Pro Redemptione” – to nagroda ustanowiona przez wydawnictwo Homo Dei i kwartalnik o tej samej nazwie. W tym roku wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach: w uznaniu za długoletnią współpracę z Homo Dei otrzymał ją o. prof. dr hab. Ryszard Hajduk, redemptorysta; statuetkę dla kapłanów, którzy tworzą ciekawe formy ewangelizacji młodzieży, zdobył ks. Jakub Bartczak; w uznaniu za troskę o formację kapłanów nagrodę przyznano ks. dr. Krzysztofowi Dyrkowi, jezuicie; nagroda dla polskiego kapłana pracującego za granicą „poleciała” do Republiki Południowej Afryki – do bp. Adama Musiałka, sercanina; nagrodę za dorobek naukowy i świadectwo życia przyznano natomiast ks. prof. dr. hab. Franciszkowi Greniukowi z KUL.
Ceremonię wręczenia nagród poprzedziło sympozjum pt. „Joseph Ratzinger/Benedykt XVI – największy teolog przełomu wieku XX/XXI?”, podczas którego głos zabrali: ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. dr Tomasz Bać oraz dr Paweł Milcarek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nagroda „Pro Redemptione” została ustanowiona w 2014 r. Dotychczasowymi laureatami nagrody byli m.in.: o. prof. Jacek Salij, dominikanin, ks. prof. Krzysztof Pawlina, o. prof. Józef Augustyn, jezuita, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Marek Starowieyski, o. prof. Celestyn Napiórkowski, franciszkanin, ks. prof. Edward Staniek, abp Stanisław Gądecki, bp Paweł Socha, bp Janusz Mastalski oraz Ruch Czystych Serc.
k.w.
W KOLEJCE
Są postępy
Ze sprawozdań Komisji Europejskiej wynika, że UE powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią, a warunkowo – z Bośnią i Hercegowiną oraz przyznać status państwa kandydującego Gruzji. Komisja uważa, że Mołdawia poczyniła znaczne postępy w zakresie dziewięciu kroków określonych w opinii z czerwca 2022 r. i podjęła dodatkowe środki w celu uzupełnienia tych osiągnięć. Komisja zarekomendowała podjęcie negocjacji akcesyjnych, stawiając warunek, że Kiszyniów powinien kontynuować walkę z korupcją. Ukraina w wystarczającym stopniu spełnia kryteria związane ze stabilnością instytucji gwarantujących demokrację, praworządnością, prawami człowieka oraz poszanowaniem i ochroną mniejszości – ocenia KE. Zaleca Radzie UE przyjęcie ram negocjacyjnych po tym, jak Ukraina m.in. uchwali przepisy zwiększające limit zatrudnienia dla Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy; usunie ograniczenia w uprawnieniach tego gremium do weryfikacji majątków; uchwali ustawę regulującą lobbing zgodnie z europejskimi standardami, w ramach planu działania przeciwko oligarchom.
j.k.
ROSYJSKA AGRESJA
Jeńcy na front
Reklama
Według prokremlowskich mediów Rosjanie wyślą na front batalion złożony z ukraińskich jeńców wojennych – informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Instytucja ta powołuje się na agencję RIA Nowosti, która podała, że ukraińscy żołnierze z Batalionu im. Bohdana Chmielnickiego – pierwsza jednostka składająca się z byłych jeńców wojennych – złożyli przysięgę na wierność Rosji i będą skierowani na Ukrainę. Batalion wchodzi w skład formacji o nazwie Kaskad w wojskach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Jeńcy będą wysłani w rejon granicy między dwoma obwodami ukraińskimi: donieckim i zaporoskim. Rosyjskie reżimowe media podawały, że w rozmaitych koloniach karnych siły rosyjskie zwerbowały do siedemdziesięciu ukraińskich jeńców wojennych do służby w Batalionie im. Chmielnickiego.
w.d.
ROSYJSKA AGRESJA
Awdijiwka
W atakowanej przez rosyjskie wojska Awdijiwce na wschodzie Ukrainy pozostało ok. 300-400 mieszkańców. Miasto jest obecnie zniszczone w większym stopniu niż Bachmut – powiedział ukraiński wolontariusz Witalij Żuczkow agencji UNIAN. – Do Awdijiwki wiedzie tylko jedna droga dojazdowa, która bez przerwy jest ostrzeliwana. Zespoły wolontariuszy dostarczają nielicznym mieszkańcom wodę, żywność, lekarstwa i odzież. W zniszczonym mieście pozostali głównie emeryci. Starsi ludzie nie chcą wyjeżdżać, ponieważ uważają, że ich miejsce jest w Awdijiwce – niezależnie od okoliczności. Według Żuczkowa, największym problemem cywilów – obok nieustannych rosyjskich ostrzałów – są obecnie brak wody i plaga myszy, które niszczą skromne zapasy pożywienia.
Miasto stoi kością w gardle Rosjanom od 2014 r., bo z tego miejsca Ukraińcy mogą utrzymywać kontrolę ogniową nad okupowanym Donieckiem. Agresorzy chcą zdobyć Awdijiwkę, uważając, że to miasto może być przyczółkiem do ukraińskiej ofensywy na Donieck.
w.d.
BADANIE
Będzie lepiej
Reklama
55% firm jest przekonanych, że dzięki nowemu rządowi znacznie wzrosną inwestycje firm prywatnych, ale 41% ma w tej kwestii wątpliwości – wynika z badania Konfederacji Lewiatan. W przyspieszenie inwestycji najbardziej wierzą firmy średnie (59%). W przypadku firm małych i dużych odsetek wynosi 54% – wynika z badania nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”. Widać, kogo przedsiębiorcy popierają: trzy czwarte z nich wierzy, że nowy rząd poprawi standardy stanowienia prawa i niezawisłości sądów, przeciwnego zdania jest 20% firm. Najbardziej optymistycznie nastawione są w tej kwestii przedsiębiorstwa małe. Mniejszymi optymistami są firmy duże. Trzy czwarte przedsiębiorców twierdzi, że rząd Donalda Tuska będzie przychylny sprawom firm. Z tym poglądem nie zgadza się tylko 22% respondentów.
w.d.
FRANCJA
Miliarder rechrystianizuje
Vincent Bolloré, katolicki miliarder, według Forbes ósmy najbogatszy człowiek we Francji, jest przekonany, że chrześcijańska tożsamość oraz kultura Francji są dziś zagrożone, i od lat buduje w swoim kraju przeciwwagę dla mediów liberalno-lewicowych. Teraz publicznie ogłosił, że chce rechrystianizować Francję. Jest to zupełnie realny plan, ponieważ Bolloré, zaangażowany katolik i osoba o konserwatywnych przekonaniach, jest właścicielem m.in. stacji CNews. Po ogłoszeniu swojego planu naprawy Francji telewizja ta stała się obiektem jeszcze bardziej zmasowanej krytyki. Większość mainstreamu zarzuca jej rasizm i obskurantyzm religijny, jednak ta kampania hejtu nie wypaliła – CNews wysunęła się na czoło francuskiego rynku telewizyjnego. Codziennie ogląda ją ok. 8,5 mln telewidzów. Na tym nie koniec, Bolloré wydaje też m.in. tygodnik Le Journal du dimanche, nazywany głosem młodej francuskiej prawicy – często wyznającej tradycjonalistyczny katolicyzm – który także włączył się w misję rechrystianizacji.
k.w.
ZWYCZAJE NA UW
Dyscyplinarka za aktywność
Reklama
Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego zadecydowała o ukaraniu naganą z ostrzeżeniem działacza młodzieżówki PiS Oskara Szafarowicza. Jego aktywność publiczna miała być niezgodna z Kodeksem Etyki Studenta Uniwersytetu Warszawskiego. – To skandaliczne orzeczenie – ocenił szef MEiN Przemysław Czarnek. – To typowy marksistowski, komunistyczny zamordyzm – dodał. Szafarowicz, jak stwierdził, dostał naganę za to, że udziela się publicznie w mediach społecznościowych; nie ma nawet informacji za co konkretnie. Czarnek zapowiedział, że w MEiN podejmą działania, które uniemożliwią tego rodzaju praktyki. – Uniwersytet jest przestrzenią wolności, a nie oceny tego, czy ktoś może, czy nie może udzielać się publicznie w mediach społecznościowych – powiedział.
w.d.
APEL O POKÓJ
Basta, basta, basta!
Tak wołał papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański (12 listopada), apelując o przerwanie walk Izraela z Hamasem. Powiedział: – Niech zamilknie broń. Ona nigdy nie przyniesie pokoju. Niech konflikt się nie rozszerza. Dość, dość, bracia, dość! Niech w Strefie Gazy udzielona zostanie natychmiast pomoc rannym, niech chroni się cywilów, niech wpuści się znacznie więcej pomocy humanitarnej dla tej wycieńczonej ludności. Niech uwolnieni zostaną zakładnicy, wśród których jest wielu starców i dzieci. (...) Każda istota ludzka, czy to chrześcijanin, Żyd, czy muzułmanin, z każdego narodu i religii, jest święta i cenna w oczach Boga i ma prawo żyć w pokoju.
k.w.
WIELKA BRYTANIA
Indi nie żyje
Nie udało się pomóc, choć włoski rząd przyznał obywatelstwo 8-miesięcznej Brytyjce Indi Gregory. Powodem tej bezprecedensowej decyzji był wyrok angielskiego sądu nakazujący odłączenie tego nieuleczalnie chorego dziecka od aparatury podtrzymującej życie. Dalsza terapia, zdaniem brytyjskich lekarzy, byłaby bezsensowna i bolesna. Pomoc zaoferował watykański szpital Bambino Gesú. Ojciec Indi, Dean Gregory, nie krył radości: – Kiedy byłem w sądzie, czułem się, jakbym został zaciągnięty do piekła. Pomyślałem, że jeśli istnieje piekło, to musi też istnieć niebo. Niestety Anglicy odmówili transportu dziecka. Mała Indi zmarła 13 listopada w hospicjum.
k.w.