Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

Kolejny etap w życiu

Sześciu seminarzystów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło strój duchowny natomiast czterech alumnów zostało kandydatami do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Niedziela sandomierska 46/2023, str. III

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przyjęcie stroju duchownego, to kolejny etap w drodze do święceń

Przyjęcie stroju duchownego, to kolejny etap w drodze do święceń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U roczystej Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z biskupem Mszę św. sprawowali rektor seminarium i kapłani pracujący na uczelni oraz księża z parafii, z których pochodzą alumni.

Podczas homilii bp Nitkiewicz nawiązał do „Boskiej Komedii” Dantego, wskazując na przeszkody w drodze do Boga, których symbolami w arcydziele włoskiego poety są pantera, lew i wilczyca. – Zmysłowość i rozpusta, żądza posiadania i chciwość, pycha i zarozumiałość nie pozwalają człowiekowi kochać ani Boga ani bliźniego. Kładą się cieniem na posłudze kapłańskiej, niszczą rodziny i relacje społeczne, wyrządzają krzywdę – podkreślił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązał następnie do biretów noszonych przez duchownych, które miał poświęcić wraz z sutannami. – Zauważcie, że każdy biret posiada trzy rogi – skrzydełka. Spotkacie się zapewne z różnymi wyjaśnieniami tej symboliki. Ja jednak chcę widzieć w nich dzisiaj symbol cnót, będących antidotum na wspomniane przed chwilą wady. To asceza, miłość i pokora. Rozwijajcie je przy pomocy łaski Bożej, a wówczas posługa, do której się przygotowujecie będzie rzeczywiście służbą Bogu. Kapłaństwo nie stanie się wtedy obciążeniem, lecz nada sens każdej minucie waszego życia. Kościół potrzebuje kapłanów zapaleńców, oddanych bez reszty Chrystusowi – mówił kaznodzieja.

Po homilii biskup ordynariusz poświęcił sutanny alumnom, którzy w dalszej części Mszy św. uczestniczyli już w strojach duchownych. Po obrzędzie obłóczyn czterech alumnów publicznie wyznało swoją gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Przez dwukrotne wypowiedzenie „chcę” podkreślili wiarę w Boże powołanie i nadzieję w należyte przygotowanie do święceń. Alumni, którzy przyjęli strój duchowny, to: Krystian Bajdas, Tomasz Kluk, Bartosz Kołodziej, Tomasz Mycek, Mateusz Sklażewicz oraz Gabriel Urbaniak.

Kandydatami do diakonatu i prezbiteratu zostali: Dariusz Cichoń, Dawid Łyko, Bartosz Pietrzykowski oraz Dawid Wieczorek.

2023-11-07 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Mateusz patronem przedszkola

[ TEMATY ]

patron

Sandomierz

przedszkole

ARCHIWUM NIEDZIELI SANDOMIERSKIEJ

Główny bohater serialu „Ojciec Mateusz" będzie patronem Przedszkola Samorządowego nr 5 w Sandomierzu. Uroczystość nadania imienia placówce i oficjalne oddanie do użytku nowego budynku zaplanowano na przełom września i października. Ewa Kondek, wiceburmistrz Sandomierza poinformowała KAI, że z inicjatywą nadania przedszkolu imienia popularnego serialowego księdza wyszli rodzice.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

La Salette

Adobe Stock

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński CMF: Maryjo, potrzebujemy zmiany naszego myślenia, odnowy naszego ducha i życia

2025-09-19 22:09

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

Wierni z Archidiecezji Wrocławskiej przybyli na Jasną Górę, aby uczestniczyć w dorocznej pielgrzymce, a w tym w Apelu Jasnogórskim, który tym razem poprowadził biskup Jacek Kiciński CMF. Rozważanie apelowe nawiązywało do 60. rocznicy pamiętnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.

Biskup Jacek Kiciński CMF przypomniał słowa ówczesnego arcybiskupa Bolesława Kominka, zawarte w historycznym liście: “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. - Przesłanie zawarte w orędziu staje się dziś ważna i aktualne - wobec wojen, niepokoju i zamętu. W czasie, w którym żyjemy, tak bardzo potrzebujemy pokoju. Pokoju w naszych sercach, rodzinach, wspólnotach parafialnych, całej Ojczyźnie i świecie – mówił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję