Reklama

Siedlce

Wiedza, duchowość i przyjaźń

Obok zdobycia cennych nagród, nawiązania znajomości i przyjaźni jest to także dobra okazja do poznania nowego orędownika w niebie – zachęca o. Daniel M. Śliwiński, franciszkanin.

Niedziela Plus 43/2023, str. VII

O. Sylwester Gąglewski, franciszkanin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy rozwijanie własnych talentów i inspiracja życiem świętego męczennika mogą być dobrą inwestycją w przyszłość? Dlaczego warto wziąć udział w XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie? Odpowiedź poznają jej uczestnicy, ci, którzy już zgłosili udział, i ci, którzy jeszcze dołączą.

Zainteresować dzieci i młodzież

Są młodzi. Z pasją rozwijają swoje uzdolnienia. Chcą poznawać postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do dzieci i młodzieży, którym bliskie są takie wartości, apeluje o. Daniel M. Śliwiński, franciszkanin z klasztoru w Siedlcach: – XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie to dobra propozycja dla osób, które chciałyby rozwijać swoją wiedzę, a także swoją duchowość w oparciu o życie i dzieło męczennika z Auschwitz. Obok zdobycia cennych nagród, nawiązania znajomości i przyjaźni jest to także dobra okazja do poznania nowego orędownika w niebie. Wielka wiara w Boga, codzienny heroizm, pragnienie zbawienia drugiego człowieka, obrona prawd wiary, miłość do Kościoła, oddanie w ręce Niepokalanej – to tylko kilka nauk, których może nam udzielić św. Maksymilian. Zapraszamy do udziału w olimpiadzie, której stawką jest nie tyle zdobycie wiedzy i nagród, ile to, że może mieć ona pozytywny wpływ na całe życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Olimpiada jest też po to, by zdobytą wiedzę o św. Maksymilianie zastosować w codzienności i własne zachowania wzorować na przykładzie jego życia, by wykształcić pragnienie poznania Pisma Świętego oraz interpretacji Ewangelii, by zainteresować młodych wiedzą religijną oraz odkrywać i rozwijać ich uzdolnienia, a także zachęcać dzieci i młodzież do oddania się Matce Bożej; by promować współpracę katechetów i nauczycieli różnych przedmiotów w pracy z uzdolnionymi uczniami.

Prace plastyczne i wiedza o św. Maksymilianie

Olimpiada jest organizowana na trzech poziomach edukacyjnych. Uczniowie przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy 0-V) biorą udział w konkursie plastycznym; uczniowie szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych – w przeznaczonych dla ich kategorii wiekowej konkursach wiedzy o św. Maksymilianie.

Etapy szkolny i diecezjalny konkursu wiedzy o św. Maksymilianie dla uczniów szkół podstawowych i konkursu wiedzy o św. Maksymilianie dla uczniów szkół ponadpodstawowych mają formę testu. Z etapów szkolnego i diecezjalnego awansują pierwsze trzy osoby, które uzyskają największą liczbę punktów w teście. Finał w dwóch konkursach będzie się składał z części pisemnej oraz ustnej i odbędzie się w klasztorze Franciszkanów w Siedlcach (ul. Kazimierzowska 128). Etap szkolny będzie miał miejsce 7 grudnia br., etap diecezjalny – 29 lutego 2024 r., a finał ogólnopolski zaplanowano na 10-11 kwietnia 2024 r.

Cenne nagrody

Reklama

Na zwycięzców konkursu plastycznego czekają nagrody: gry i zabawki, dla finalistów konkursu wiedzy – książki, natomiast dla laureatów konkursu wiedzy – nagrody rzeczowe, m.in. laptop, tablet, aparat fotograficzny, oraz indeksy na wybrane uczelnie. Przewidziano także nagrody specjalne dla szkół zwycięzców: w konkursie wiedzy na poziomie szkoły podstawowej to zwiedzanie klasztoru i Radia Niepokalanów, a dla szkoły ponadpodstawowej – zwiedzanie studyjne KL Auschwitz oraz warsztaty historyczne.

Organizatorzy

Olimpiadę zorganizowali: Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Ojców Franciszkanów) z siedzibą w Warszawie, Klasztor Ojców Franciszkanów w Siedlcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Prowincja św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Gdańsku, Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Krakowie. Honorowym patronatem objęli wydarzenie Minister Edukacji i Nauki oraz Komisja Wychowania Katolickiego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zgłoszenia na olimpiadę

Prace na konkurs plastyczny można wysyłać do końca października, a szkoły, które chcą wziąć udział w konkursie wiedzy, należy zgłaszać do 30 listopada br.

Szczegóły olimpiady oraz regulamin – na stronie: www.olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl . Więcej informacji pod nr. tel.: 514 050 353 (po godz. 15) lub mailowo: olimpiada@franciszkanie-warszawa.pl .

2023-10-17 13:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu duchownego

2025-02-20 11:39

[ TEMATY ]

komunikat

dominikanie

Red.

Po wyczerpaniu środków odwoławczych, decyzją Generała Zakonu Dominikanów, Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z Zakonu. Proces karny na drodze administracyjnej był prowadzony przez Generała Zakonu z upoważnienia watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary - informuje w komunikacie przesłanym KAI Szymon Popławski OP, socjusz prowincjała.

W imieniu prowincjała o. Łukasza Wiśniewskiego OP informuję, że po wyczerpaniu środków odwoławczych, decyzją Generała Zakonu, Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z Zakonu. Proces karny na drodze administracyjnej, który zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego w marcu 2024 r., był prowadzony przez Generała Zakonu z upoważnienia Dykasterii Nauki Wiary. Natomiast o wydaleniu br. Pawła M. z Zakonu, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, zdecydował Generał Zakonu wraz ze swoją Radą. Nasza Prowincja nie brała udziału w działaniach prawnych. O decyzjach Generała Zakonu i Stolicy Apostolskiej informowaliśmy na bieżąco - z upoważnienia Kurii Generalnej - osoby skrzywdzone przez Pawła M.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Alfieri z Gemelli: organizm Papieża reaguje na leczenie, ale zagrożenie nie minęło

2025-02-21 18:45

[ TEMATY ]

zdrowie

Franciszek

Vatican Media

Tydzień od czasu hospitalizacji Ojca Świętego w Klinice Gemelli, odpowiedzialni za jego leczenie prof. Sergio Alfieri i dr Luigi Carbone udzielili szczegółowych informacji dotyczących stanu zdrowia Papieża i trwającego leczenia. Podkreślili, że jego stan jest lepszy, niż w chwili hospitalizacji, ale leczenie jest procesem, który wymaga czasu i złożonych działań.

Vatican News
CZYTAJ DALEJ

USA/ W sobotę prezydent Duda spotka się z Trumpem

2025-02-21 17:41

[ TEMATY ]

Donald Trump

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedziały PAP w piątek źródła dyplomatyczne. Do spotkania może dojść w Białym Domu lub na konferencji Conservative Political Action Conference (CPAC) pod Waszyngtonem.

Według informacji PAP spotkanie planowane jest na godzinę 13.30 (19.30 w Polsce). Pierwotnie mowa była o tym, że do spotkania dojdzie w Białym Domu. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję