Niedziela Podlaska niezmiennie towarzyszy festiwalowi, zapraszając do udziału w nim oraz relacjonując jego przebieg. W 1995 r. w pierwszym roku kiedy Niedziela Podlaska zaczęła być wydawana, redaktorzy opisywali wydarzenie i zachęcali do udziału w festiwalu. Z archiwum naszego tygodnika dowiadujemy się, jakie cele towarzyszyły organizatorom pierwszych jego edycji. Znajdujemy wśród nich: realizację dzieła ewangelizacji i budowanie wspólnoty Kościoła poprzez popularyzację pieśni religijnej, zarówno tradycyjnej jak i współczesnej. Poprzez festiwal, chciano podnieść poziom artystyczny wykonywanych podczas Mszy św. utworów, a także podkreślić szczególną rolę śpiewu w zgromadzeniu liturgicznym i życiu religijnym człowieka. Nade wszystko organizatorom festiwalu zależało na uwielbieniu Pana Boga we wspólnym śpiewie, a także budowanie wspólnoty młodego Kościoła diecezjalnego, przez uczestnictwo w spotkaniu festiwalowym, dającym okazję do podtrzymania starych i nawiązania nowych przyjaźni.
W 1995 r. opisywany w Niedzieli Podlaskiej festiwal odbywał się już po raz trzeci. Jego organizatorami była młodzież z Ruchu Światło-Życie, działająca przy parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, wraz ze swoim duchowym opiekunem ks. Romanem Kowerdziejem – ówczesnym wikariuszem parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Mimo upływu lat, cele festiwalu nie zmieniły się. W tym roku, odbył się on po raz 30. Jego organizatorami byli: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, Fundacja Mater, Województwo Podlaskie oraz Akcja Katolicka dzięki której Oliwia Kozak z Hajnówki zdobywając Grand Prix będzie reprezentowała diecezję drohiczyńską podczas Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat honorowy nad festiwalem objął bp Piotr Sawczuk.
Hasło tegorocznego festiwalu: „Będę się cieszył i radował tobą, będę śpiewał twemu imieniu, o Najwyższy!” zaczerpnięte z Psalmu 92 zachęcało, by wszyscy artyści przede wszystkim Jemu oddawali chwałę dzieląc się wobec przybyłych swoimi talentami. W jubileuszowym 30. festiwalu uczestniczyły aż czterdzieści cztery podmioty w jedenastu różnych kategoriach. Dzieci i młodzież, schole i zespoły z terenu diecezji drohiczyńskiej prezentowały swoje zdolności wokalno-muzyczne licznie przybyłej publiczności.
W tym miejscu z całego serca chcielibyśmy podziękować tym, bez których festiwal nie mógłby się odbyć. W sposób szczególny dziękujemy pasterzowi diecezji drohiczyńskiej bp. Piotrowi Sawczukowi. Organizatorom: Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży w Diecezji Drohiczyńskiej, Fundacji Mater, Akcji Katolickiej oraz Województwu Podlaskiemu.
Słowa wdzięczności kierujemy na ręce dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury – Jolanty Sidorowicz za serce i otwartość oraz darczyńcom: burmistrzowi Miasta Siemiatycze – Piotrowi Siniakowiczowi. Składamy podziękowania firmom, które wsparły organizację festiwalu: Suempol, Żerpol, Pater Firmie oraz Piekarni i Cukierni z Korczewa za pyszne paczki.
Już dziś zapraszamy na kolejny, 31. Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Śpiewajmy Panu Podlasie 2024.
Reklama
Jury w składzie: ks. Błażej Samociuk, Magdalena Chomać, Sylwia Niewiarowska spośród przybyłych wyłoniła następujących laureatów:
Soliści do lat 10:
1. Oliwia Kozak
2. Sara Pryczynicz
3. Martyna Kokosza
Wyróżnienie: Maria Mazur
Soliści 11-14 lat:
1. Nikola Hołodok
2. Zuzanna Trenda – Lubowicka
3. Karolina Bajer
Wyróżnienie: Iga Wysocka i Dominik Pliszka
Soliści 15-18 lat:
2. Mateusz Tyborowicz
3. Kinga Malinowska
Soliści od 18 lat:
1. Magda Kochańska, Siemiatycze
Szkoły specjalne:
1. Przyjaciele Karmelu, Siemiatycze
Schole dziecięce:
1. Promyki Jutrzenki
2. Schola Parafialna przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce
3. Schola Ziarenka Miłosierdzia
Wyróżnienie: Iskierki Jezusa i Karmelki – Siemiatycze
Schole Młodzieżowe:
1. Schola Młodzieżowa
2. #MODLITWA – parafia Łochów
Zespoły wokalno -instrumentalne młodzieżowe:
2. „Efekt synergiczny” parafia w Czartajewie
3. Joanna & Dominika
Zespoły wokalno-instrumentalne dorośli:
1. Anna Tyborowicz i Zespół ,,ANEX’’
2. SHE’MA