Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WOJNA Z GANGSTERAMI
Odsiecz dla Haiti

Reklama

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała o wysłaniu na Haiti sił międzynarodowych w celu wsparcia miejscowej policji w walce z przestępczymi gangami, które pustoszą ten kraj. Od jesieni ub.r. dopuściły się one prawie 3 tys. zabójstw. Siłami wyznaczonymi do walki z bandami będą kierować dowódcy z Kenii, która – na razie jako jedyny kraj – zadeklarowała gotowość wysłania na Haiti kontyngentu złożonego z tysiąca żołnierzy doświadczonych w wykonywaniu tego rodzaju zadań. Administracja państwowa, służba zdrowia i gospodarka tego 11-milionowego karaibskiego kraju, najuboższego na półkuli zachodniej, są dziś w ruinie. Zbrojne bandy kontrolują dużą część stolicy – Port-au-Prince i jej przedmieścia. Minister spraw zagranicznych Haiti Jean Victor Geneus uznał decyzję Rady Bezpieczeństwa (od głosu wstrzymały się Rosja i Chiny) za budzącą nadzieję Haitańczyków na ratunek dla ich kraju. Geneus, wraz z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, od ub.r. bezskutecznie zabiegał o międzynarodową pomoc. Według Rady Bezpieczeństwa, pomoc powinna mieć charakter „wielonarodowej misji wsparcia operacyjnego dla haitańskiej policji w jej walce z bandami, w celu zapewnienia bezpieczeństwa szkołom, portom, szpitalom i lotniskom”. Operację zaplanowano na 12 miesięcy, po 9 miesiącach zostanie oceniona jej skuteczność. Misja wojskowo-policyjna wysłana na Haiti ma liczyć 2 tys. ludzi, ale nie wiadomo jeszcze, które kraj bądź kraje wzmocnią kenijski kontyngent.
w.d.

IZRAEL
Ziemia Święta w ogniu

Nad ranem 7 października Izrael został zaatakowany przez palestyński Hamas, do którego przyłączyła się palestyńska grupa zbrojna Islamski Dżihad. Do ostrzału moździerzowego terytorium Izraela doszło również ze strony libańskiego Hezbollahu. Bezprecedensowy, największy od 50 lat atak, który przez dowódcę Hamasu – Mohammeda Deifa został nazwany operacją „Nawałnica Al-Aksa”, rozpoczął się ok. godz. 5.30 czasu polskiego. Bojownicy drogą powietrzną, morską i lądową przeniknęli do wielu miast i kibuców, które graniczą ze Strefą Gazy. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet. Pociski dotarły nawet do centrum kraju, w tym do Tel Awiwu, a do starć i zamieszek doszło również m.in. w Jerozolimie i w obozie dla palestyńskich uchodźców w Szuafat. Ze względu na skalę ataków można się spodziewać katastrofalnych wiadomości dotyczących ofiar. Jak poinformowały izraelskie media, wieczorem 8 października liczba ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków przekroczyła 700 i stale rośnie. Do niewoli w charakterze zakładników trafiło wielu cywilów i żołnierzy, w tym oficerów. Natomiast władze palestyńskie tego samego dnia podały, że po ich stronie jak dotąd zginęło co najmniej 413 osób, a 2,3 tys. zostało rannych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród zabitych są także obywatele innych państw, na szczęście nie ma informacji, by ucierpiał jakikolwiek obywatel Polski. W chwili, gdy zamykamy numer, trwa ewakuacja Polaków, którym biura podróży nie zdążyły zapewnić opuszczenia Izraela. Z lotniska w Tel Awiwie podejmują samoloty wojskowe – dwa C-130 Hercules i boeing.

– Mamy do czynienia z wojną na pełną skalę – podkreśla David Sharp, izraelski ekspert wojskowy, i dodaje, że tragedia, która się wydarzyła, jest największą porażką izraelskich służb wywiadowczych, bo Siły Obronne Izraela (IDF) na atak były zupełnie nieprzygotowane.

– Jesteśmy w stanie wojny i ją wygramy. Nasz wróg zapłaci cenę, jakiej nigdy nie poznał – z całą stanowczością zaznaczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. 8 października rzecznik IDF poinformował, że w odpowiedzi na atak Izrael trafił w 800 obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Zabito setki bojowników, kilkudziesięciu wzięto do niewoli, w atakach ginie jednak – podobnie jak po stronie izraelskiej – ludność cywilna.
m.k.

AZJA CENTRALNA
Szlaban na wjazd

Reklama

Cudzoziemcy, którzy publicznie wypowiadają się nieprzychylnie o Kazachstanie, trafiają na listę osób niepożądanych w tym kraju i nie będą do niego wpuszczani – poinformowała kazachstańska agencja telegraficzna KazTag, cytując rzecznika resortu dyplomacji Ajbeka Smadiarowa. Dla niektórych to żadna sensacja. Kraj jest rządzony autorytarnie, a zapowiedzi prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa o demokratyzacji można włożyć między bajki. W ostatnich miesiącach zrobił on sporo, żeby wzmocnić swoją władzę. Szef państwa „stara się grać na wielu fortepianach”. Wzrosło znaczenie Kazachstanu jako partnera handlowego Rosji i Chin, a także – paradoksalnie – UE i USA, choć przez Kazachstan przebiega szlak, dzięki któremu Rosja obchodzi zachodnie restrykcje.
j.k.

EKSTRADYCJA
Pirat z bmw zatrzymany

Reklama

Niewyraźną minę musiał mieć Sebastian M., gdy zatrzymała go policja w Dubaju. W połowie września, pędząc autostradą A1 podrasowanym bmw ponad 250 km/h, w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego zepchnął z drogi kię, którą podróżowała trzyosobowa rodzina. Samochód stanął w płomieniach. Spłonęli w nim 5-letni chłopiec i jego rodzice. Sebastian M., 32-letni biznesmen z Łodzi, wykorzystał to, że prokuratura i policja przed postawieniem mu zarzutów musiały dokonać różnych ustaleń. Szybko zniknął, korzystając z tego – jak nieoficjalnie wiadomo – że posiada niemiecki paszport, a sprawa stała się głośna. Za kierowcą bmw wydano list gończy, ujawnione zostały jego wizerunek i pełne dane. Prokuratura zarzuciła mu spowodowanie śmiertelnego wypadku. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu. Zatrzymany w Dubaju przez miejscową policję, wspieraną przez polską Specjalną Grupę Poszukiwawczą, Sebastian M. najpewniej zostanie wydany Polsce. Prokuratura wystąpiła o jego ekstradycję. – To pierwszy wniosek Polski o ekstradycję ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na podstawie nowej umowy – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany o dalsze losy kierowcy bmw. Podkreślił, że polecił też wszcząć osobne postępowanie, którego celem jest dokładne zbadanie, czy wcześniejszy przebieg tej sprawy był prawidłowy, pojawiły się bowiem zarzuty opieszałości ze strony policji i prokuratury, która pozwoliła Sebastianowi M. na wyjazd z Polski. – Jeśli będą nieprawidłowości, zostaną wyciągnięte konsekwencje – dodał minister.
w.d.

UWAGA NA AI
Media społecznościowe degradują

Reklama

Media społecznościowe zdegradowały zdolności intelektualne całego pokolenia. Bez podjęcia radykalnych działań nie sposób będzie tego procesu powstrzymać – stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP. Wtóruje mu wielu innych naukowców. Zdaniem prof. Zybertowicza, media społecznościowe destrukcyjnie wpływają na potencjał poznawczy ludzkości, ponieważ są zarządzane przez algorytmy sztucznej inteligencji (AI), wskazujące sprymitywizowane narracje i uzależniające od ciągłego strumienia informacji, które łącznie nie układają się w żadną sensowną wiedzę o świecie. Profesor Zybertowicz przytoczył wyniki badań opublikowanych w prestiżowym Nature, które pokazują, że w ostatnich 50 latach, w okresie rewolucji cyfrowej, regularnie spada liczba ważnych, przełomowych odkryć naukowych. Wydaje się, że to właśnie rewolucja cyfrowa spowolniła proces dokonywania kluczowych odkryć. Pytany o to, czy istnieją rozwiązania, które mogłyby powstrzymać degradację intelektualną ludzkości, np. wprowadzone na poziomie edukacji, prof. Zybertowicz wyjaśnił, że najpewniej nadal jest możliwe ich wypracowanie, ale na poziomie osobistym każdy z nas musi stosować higienę cyfrową i co dzień walczyć w nierównym starciu ze smartfonami. Firmy zarabiające na procederze potrafią jednak przez lobbing i propagandę powstrzymywać działania regulacyjne w zakresie nowych technologii, które stara się wprowadzać choćby Unia Europejska – podkreślił.
j.k.

POD OCHRONĄ
Bronią Warszawy

– Uczestniczymy w historycznym i przełomowym wydarzeniu. Oto po raz pierwszy Warszawa otrzymuje tego typu obronę. Przywróciłem obronę przeciwlotniczą po długoletniej przerwie, ale obrona przeciwrakietowa jest po raz pierwszy w historii, i to z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu na świecie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że włączenie systemu Patriot w obronę powietrzną Polski nastąpiło w wyjątkowo krótkim czasie. Dyżury bojowe na elementach tego systemu rozpoczęli żołnierze grupy bojowej z 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących.
w.d.

LAURY ZA KRATAMI
Nobel dla więźniarki

Przebywająca w więzieniu obrończyni praw kobiet w Iranie – Narges Mohammadi została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2023 za – jak to określiła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen – walkę z uciskiem w Iranie i walkę na rzecz praw człowieka. Przypomniała, że Mohammadi od dawna walczy m.in. o zniesienie rygorystycznych zasad zasłaniania ciała oraz wzywa do zniesienia kary śmierci i wprowadzenia demokratycznych reform. Reiss-Andersen wyraziła również nadzieję, że noblistka zostanie zwolniona z więzienia i będzie mogła przybyć 10 grudnia do Oslo na ceremonię wręczenia nagrody. Władze Iranu nie chcą jednak o tym słyszeć.
w.d.

2023-10-10 14:04

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

W Gazie dochodzi do łamania międzynarodowego prawa humanitarnego – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w Radzie Bezpieczeństwa w czasie debaty o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Skrytykował działania Izraela, zarzucając mu rozległe bombardowania i odcięcie Strefy Gazy od dostaw środków do życia, a także potępił strategię Hamasu, tj. używania cywilów jako żywych tarcz. – Nawet wojna ma swoje zasady – podkreślił. Potępił ataki Hamasu na Izrael, ale zaznaczył, że nie doszło do nich bezpodstawnie, bo Palestyńczycy od 56 lat są poddawani okupacji. Ich ziemie są stopniowo pożerane przez osadników, ich gospodarka jest tłamszona, mieszkańcy są wysiedlani, a domy demolowane – wyjaśnił i zaznaczył, że nie usprawiedliwia to czynów terrorystów. Ponowił swój apel o zawieszenie broni. Na skutek bombardowań Strefy Gazy zginęło już co najmniej trzydziestu pięciu pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Zbombardowanych zostało kilka obiektów UNRWA, w tym szkoły i szpitale. Guterres ostrzegł, że ONZ wkrótce skończą się zapasy, zaś dopuszczone dotąd 20 ciężarówek z pomocą humanitarną z Egiptu to kropla w morzu potrzeb. W 150 ośrodkach należących do UNRWA znalazło schronienie ok. 600 tys. wewnętrznych uchodźców palestyńskich. W schroniskach przebywa obecnie czterokrotnie więcej uchodźców, niż przewidują normy. Niektórzy ludzie muszą spać na ulicach.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Święta Faustyna. Ciche serce wielkiej misji

2025-04-09 17:28

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Nie miała wykształcenia. Nie miała znajomości. Co oczywiste, nie miała smartfona, zasięgów w mediach społecznościowych czy po prostu platformy, dzięki której przebiłaby się ze swoim przekazem. A jednak. To właśnie jej - Helenie Kowalskiej, prostej dziewczynie z ziemi łęczyckiej, późniejszej siostrze Faustynie, Jezus powierzył jedną z najważniejszych misji XX wieku. Misję Bożego Miłosierdzia.

Już 26 kwietnia odbędzie się wielkie wydarzenie artystyczno-modlitewne Symfonia Miłosierdzia. Z nowoczesnej sceny usytuowanej niedaleko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach popłynie na świat w 16 językach utwór, wykonywany przez około 200 artystów, w pełni złożony ze słów siostry Faustyny i sławiący Boże Miłosierdzie. Będzie to nie tylko modlitwa o Miłosierdzie, ale też wielkie wołanie o pokój, które za pośrednictwem telemostu jednocześnie będzie płynąć z sześciu kontynentów.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

[ TEMATY ]

Warszawa

Abp Adrian Galbas

rocznica katastrofy

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

- Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości. „W cierpieniu jesteśmy najbardziej sobą, pisał ks. Józef Tischner. Tam się kończy polityka, a zaczyna człowiek.” Byłem parę lat temu na cmentarzu w Katyniu, a potem pojechałem na miejsce lotniczej katastrofy. To było jedno z tych zdarzeń, które wbiły się w moje serce i w moją pamięć w sposób głęboki i niezatarty. Nie chcą stamtąd wyjść - mówił w kazaniu abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję