Reklama

Niedziela Rzeszowska

U Patronki spraw trudnych

Pielgrzymowanie nie jest przejawem mody naszych czasów, lecz zawsze było szczególnym wyrazem duchowych potrzeb.

Niedziela rzeszowska 41/2023, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Stanisław Jarosz

Pielgrzymi na schodach sanktuarium

Pielgrzymi na schodach sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z parafii Nienadówka 11 września br. wyruszyła pod przewodnictwem ks. Jerzego Uchmana, proboszcza, 58-osobowa grupa pielgrzymów do Włoch. W programie były sanktuaria w Mariazell, Padwie, Asyżu, San Giovanni Rotondo, Watykanie, a także sanktuarium św. Rity w Cascii. Grupa udała się również na cmentarz na Monte Cassino, by złożyć wieniec i pomodlić się za spoczywających tam polskich żołnierzy. Uczestniczyliśmy też w modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym na placu Świętego Piotra.

Głównym celem pielgrzymki było sanktuarium św. Rity w Cascii, której kult krzewi w w parafii w Nienadówce, od samego początku, gdy ją tylko objął, ks. Jerzy Uchman. W bocznym ołtarzu widnieje wizerunek Świętej i jej symbol – czerwone róże, znak piękna i miłości połączonych z cierpieniem. Nabożeństwa odbywają się każdego 22. dnia miesiąca, w ich trakcie dokonywany jest obrzęd poświęcenia róż, zanoszone są też prośby i podziękowania. Na te nabożeństwa przychodzi coraz większa grupa wiernych, także z innych parafii.

Święta Rita jest czczona jako patronka spraw trudnych i bezna dziejnych, a także matek i kobiet we wszystkich stanach i wzór przebaczenia. W uznaniu za już szerzony kult i po złożeniu stosownej prośby w sanktuarium w Cascii na ręce ks. Jerzego Uchmana przekazano relikwie św. Rity dla podniesienia rangi jej kultu w Nienadówce. Grupa pielgrzymów udała się również do Roccaporena, miejscowości, w której żyła Święta, by zobaczyć z bliska warunki, w których dojrzewała jej pobożność. Pielgrzymi ufundowali stosowny relikwiarz, tak, by podczas nabożeństw mogło się odbywać nie tylko błogosławieństwo relikwiami, ale by można było także oddać im cześć przez ucałowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-10-03 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w cuda

Niedziela toruńska 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Beata Jabłonka

Schody do sanktuarium Bom Jesus do Monte były wyzwaniem

Schody do sanktuarium Bom Jesus do Monte były wyzwaniem

Wciąż czekamy na wielkie cuda. Pragniemy spektakularnego działania Boga, które powali przeciwników i nawróci najbardziej zatwardziałe serca. Wierzymy, że to, co wielkie ma moc, a Bóg wybiera to, co małe, to, co czasem trudno dostrzec.

Czekając na wielkie cuda, możemy nie zauważyć cudów, które dokonują się każdego dnia, tuż pod naszym nosem. Przekonali się o tym uczestnicy pielgrzymki do Fatimy i Santiago de Compostela. Parafianie z Gostkowa, toruńskich Czerniewic, Grębocina i Kiełbasina spędzili tydzień w słonecznej Portugalii i Hiszpanii, i choć nie zabrakło zwiedzenia ciekawych miejsc to najważniejszym było spotkanie z Maryją i św. Jakubem.
CZYTAJ DALEJ

Ingres bp Krzysztofa Zadarki - nowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego

2026-02-28 14:49

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Zadarko

biskup koszalińsko‑kołobrzeski

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Krzysztof Zadarko

Bp Krzysztof Zadarko

Bp Krzysztof Zadarko, nowy pasterz Diecezji Koszalińsko Kołobrzeskiej w sobotę podczas ingresu mówił, że będzie szukać, nazywać i realizować dobro wspólne Polski i lokalnej społeczności.

W ingresie biskupa Krzysztofa Zadarki do katedry w Koszalinie wziął udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Podczas uroczystości przekazał on nowemu pasterzowi Diecezji Koszalińsko Kołobrzeskiej pastorał jako znak władzy pasterskiej.
CZYTAJ DALEJ

Papieska Akademia Życia się rozwija

2026-02-28 19:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Papieska Akademia Życia

uaktualniony statut

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Ogłoszono uaktualniony Statut Papieskiej Akademii Życia ustanowionej przez św. Jana Pawła II w 1994 roku w celu obrony i promowania wartości życia ludzkiego oraz godności osoby - informuje Vatican News.

Papieska Akademia Życia zaktualizowała Statut ogłoszony w 2016 roku przez papieża Franciszka, wprowadzając nową kategorię – wspierających. Są to podmioty, które — utożsamiając się z celami instytucjonalnymi — współuczestniczą w realizacji działalności akademickiej. Chodzi o osoby, które nie posiadają profilu akademickiego, lecz pragną wspierać cele promowane przez Akademię - wyjaśnia Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję