Reklama

Wiadomości

Nowa wizja Europy

Biznes, polityka, wojna na Ukrainie i sztuczna inteligencja – oto główne tematy tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz kolejny u podnóża Śnieżki spotkali się przedstawiciele biznesu, polityki, nauki i kultury, by rozmawiać o najpilniejszych wyzwaniach stojących przed światem, a w szczególności – naszym obszarem geograficznym. Forum Ekonomiczne odbyło się już po raz trzydziesty drugi; to największa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Na spotkanie w dniach 5-7 września przybyło ponad 5 tys. goś-ci z kraju i z zagranicy. W tym roku forum przyświecało hasło: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.

Stary Kontynent do zmiany?

Reklama

Europa stoi dziś u progu wielkich wyzwań związanych z pandemią COVID-19 oraz wojną na Ukrainie. Czy wyjdzie z nich wzmocniona, a może te wydarzenia zachwieją podstawami Starego Kontynentu? Te pytania i próba odpowiedzi na nie często pojawiały się na panelach dyskusyjnych Forum Ekonomicznego – a tych było niemal pół tysiąca. Jedno nie ulega wątpliwości: pandemia, której ekonomiczne konsekwencje świat wciąż odczuwa, była kubłem zimnej wody wylanym na głowy największych entuzjastów globalizmu. Dopiero w jej obliczu zdano sobie sprawę z konsekwencji zmonopolizowania produkcji kluczowych komponentów tylko w jednym regionie, np. ponad 80% substancji aktywnych do antybiotyków produkowanych jest tylko w jednym kraju azjatyckim, co znacznie ogranicza bezpieczeństwo medyczne całego świata i uzależnia od dostaw praktycznie od jednego kontrahenta. Również wojna uzmysłowiła, szczególnie Europejczykom, że światowe bezpieczeństwo jest kruche i wystarczy jeden incydent, by stało się przeszłością. Wielu panelistów przekonywało więc, że Europejczycy muszą zmienić swoje myślenie o przyszłości, jeśli chcą przetrwać jako zwarta struktura mająca te same wartości i kulturę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stan polskiej gospodarki

W ramach forum już po raz szósty został zaprezentowany Raport Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tegoroczny przedstawia opracowanie naukowe o stanie gospodarki Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej w 2023 r. Zaprezentowano w nim kluczowe problemy gospodarek krajów naszego regionu, m.in.: wyzwania związane z wysoką inflacją, zmiany zachodzące w polityce fiskalnej czy zagrożenie bezpieczeństwa żywieniowego.

Człowiek Roku

Integralną częścią kolejnych edycji Forum Ekonomicznego są nagrody dla wybitnych oraz zasłużonych postaci, przydzielane w trzech kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku oczy kamer licznych stacji telewizyjnych przyciągnęło wręczenie nagrody Człowieka Roku ambasadorowi USA w Polsce Markowi Brzezinskiemu. Laureat, odbierając nagrodę, nie krył wzruszenia i dumy: – Jestem zaszczycony, że mogę dołączyć do tak wyjątkowych postaci jak prezydent Wołodymyr Zełenski, byli prezydenci Polski Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Václav Havel – powiedział. – Mark Brzezinski na przestrzeni ostatnich miesięcy niestrudzenie pracuje na rzecz amerykańskiego zaangażowania w tej części Europy (...). Dzięki jego aktywności, jego działaniom politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w USA są dziś przekonani, że serce świata zachodniego bije w tej części Europy – podkreślił przewodniczący rady programowej forum Zygmunt Berdychowski w czasie gali wręczenia narody. Jest to kolejna cegiełka na drodze do zacieśniania polsko-amerykańskiej przyjaźni.

Wśród osób uczestniczących w forum znaleźli się prezydenci i premierzy, politycy, włodarze miast, prezesi państwowych spółek oraz globalnych firm, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci, a także artyści.

2023-09-12 14:06

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota”

[ TEMATY ]

Karpacz

Forum Ekonomiczne

Mat. prasowy

Forum Ekonomiczne to od prawie 30 lat miejsce spotkań i merytorycznych dyskusji. Ostatnie miesiące pokazały, że nawet najbardziej zaawansowane narzędzia komunikacji zdalnej nie zastąpią bezpośrednich relacji interpersonalnych. Dlatego obrady zaplanowano w tradycyjnej formule, a tylko ich część, najważniejsze elementy konferencji, zostaną przeniesione do internetu.

Główną osią dyskusji Forum są najważniejsze wyzwania o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

[ TEMATY ]

nowenna

Wniebowzięcie NMP

Adobe Stock

6 sierpnia rozpoczynamy dziewięciodniową nowennę, która przygotuje nas do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

„O Matko niech pieśń moja dziś ku Tobie płynie,
CZYTAJ DALEJ

Nie wracajcie tacy sami. Wyruszyła 48. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

2025-08-11 00:30

Ks. Jakub Oczkowicz

Rozpoczęcie 48.Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej na Jasną Górę

Rozpoczęcie 48.Pieszej Pielgrzymki Rzeszowskiej na Jasną Górę

W bieżącym roku w 10 dniowej pielgrzymce wyruszyło około 700 osób. Do udziału w pielgrzymce sztafetowej zgłosiło się 1234 pielgrzymów. Pielgrzymi wędrują w 7 grupach stałych i ósmej sztafetowej Do pokonania mają ok. 300 km.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję