Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne A.D. 2023

Świeccy w Kościele. Są liderami grup i wspólnot, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Karolina Krasowska

Odznaczenie przyznaje biskup diecezjalny

Odznaczenie przyznaje biskup diecezjalny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” bp Tadeusz Lityński przyznał dwudziestu jeden osobom. Wśród nich są:

Leokadia Paprocka, rocznik 1950. Mieszka w miejscowości Chyże (par. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim). Pani Leokadia zawsze była bardzo zaangażowana w duszpasterstwie parafialnym, pomagała ofiarnie kolejnym proboszczom. Od ponad 30 lat, mimo że jest już na emeryturze, katechizuje dzieci i młodzież w szkołach dekanatu i przygotowuje dzieci do uroczystości I-komunijnych. Jest liderką i współzałożycielką kilku wspólnot parafialnych, osobą o uznanym autorytecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Lesław Rudnicki, rocznik 1951. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Trójcy Świętej). Pan Jan jest właścicielem firmy Agrobiznes w Gorzowie Wlkp. Od wielu lat finansuje wszelkie prace przy kościele Trójcy Świętej. Wspierał duchowo i finansowo remont plebanii po jej pożarze w 2017 r. Wspiera działalność Caritas i jadłodajnię przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest osobą głębokiej wiary, a przy tym bardzo skromną.

Zbigniew Rajczuk, rocznik 1938. Mieszka w Krośnie Odrzańskim (par. św. Jadwigi Śląskiej). Pan Zbigniew od ponad 30 lat jest zaangażowany w życie duszpastersko-remontowe parafii. Od ponad 20 lat pełni społeczną funkcję kościelnego w kaplicy pogrzebowej w Krośnie Odrzańskim, dba o jej wystrój i posługuje w trakcie liturgii pogrzebowych. Jest członkiem kilku wspólnot parafialnych – męskiej róży Żywego Różańca i Wspólnoty Matki Bożej Pielgrzymującej.

Teresa Grzywaczewska, rocznik 1956. Mieszka w Lubnie (parafii św. Józefa). Pani Teresa w ub. roku zakończyła 30-letnią pracę w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych – oddział w Gorzowie Wlkp., które od lat zapewnia ochronę majątku kościelnego naszej diecezji, jak również duchownym i osobom współpracującym z duchowieństwem. Jest aktywnie zaangażowana w życie parafii, wspiera akcje charytatywne czy gromadzenie środków na remonty świątyni parafialnej i kościołów filialnych.

Reklama

Jerzy Węgier, rocznik 1941. Mieszka w Żarach (par. Matki Bożej Szkaplerznej). Od wielu lat jest lektorem, wspiera radę parafialną, wykorzystując swoje doświadczenie biznesowe i menedżerskie, które nabywał w ciągu wielu lat jako dyrektor przedsiębiorstwa. Powołał do życia Kunickie Stowarzyszenie Inicjatyw Pozarządowych, które w sferze swych działań objęło również lokalną wspólnotę parafialną i przyczyniło się do realizacji wielu wartościowych zadań na terenie parafii.

Barbara Polus, rocznik 1976. Mieszka w Żarach (par. Miłosierdzia Bożego). Jest współzałożycielką jedynego w woj. lubuskim oddziału Skautów Europy w Żarach oraz współorganizatorką Marszu dla Życia i Rodziny w Żarach. Pani Barbara jest założycielką scholi parafialnej, prowadzi także poradnictwo rodzinne w parafii, wygłasza konferencje dla narzeczonych w czasie kursu przedmałżeńskiego.

Lech Kostrzewa, rocznik 1945. Mieszka w Zielonej Górze (par. Ducha Świętego). Pan Lech w 1982 r. rozpoczął prace przy budowie kościołów w Wilkanowie i zielonogórskich – św. Józefa Oblubieńca i Ducha Świętego, gdzie do dzisiaj jest zaangażowany we wszelkie prace konserwacyjno-remontowe. Przez aktywny udział w życiu duchowym Kościoła jest poważany przez duchowieństwo i wiernych parafii.

Jan Karoń, rocznik 1947 r. Mieszka w Zielonej Górze (par. Ducha Świętego). Pan Jan pracował m.in. w państwowym przedsiębiorstwie budowlanym. W 1992 r. rozpoczął prace przy budowie kościoła parafialnego Ducha Świętego, gdzie do dziś jest zaangażowany we wszelkie prace konserwacyjno-remontowe. Jest głęboko wdzięczny, że dane mu było w ten sposób służyć Bogu, Kościołowi i rodzinie.

Władysław Pajtel, rocznik 1945. Mieszka w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Górkach Noteckich. Pan Władysław od 25 lat pełni z wielkim zaangażowaniem funkcję kościelnego przy kościele parafialnym. Od 3 lat troszczy się o kaplicę na cmentarzu komunalnym. Na początku lat 90. prowadził w parafii nabożeństwa związane z peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Od wielu lat uczestniczy w dorocznej pielgrzymce róż Żywego Różańca do Rokitna.

Reklama

Janina Burwan, rocznik 1940. Mieszka w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Górkach Noteckich. Pani Janina od 30 lat pełni funkcję głównej zelatorki róż Żywego Różańca w parafii. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczy w pracach i działalności parafialnego zespołu Caritas. Przez wiele lat z wielkim oddaniem troszczyła się o czystość szat liturgicznych i bielizny kielichowej w kościele parafialnym. Należy do parafialnej rady duszpasterskiej.

Tomasz Chwałek, rocznik 1968. Mieszka w parafii Narodzenia NMP w Siedlisku. Z zawodu jest nauczycielem, obecnie dyrektorem szkoły podstawowej. Od 2017 r. pełni w parafii funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Pan Tomasz jest osobą bardzo religijną, działa również społecznie w ośrodku dla AA. Należy do rady parafialnej, służy pomocą proboszczowi w przygotowywaniu wniosków dot. prac remontowych w kościele.

Teresa Paruzel, rocznik 1952. Mieszka w Tuplicach (par. Chrystusa Króla). Pani Teresa należy do parafialnego zespołu Caritas – wydaje dary dla potrzebujących, kwestuje w sklepach przed świętami, przygotowuje świąteczne paczki. Jest członkinią Żywego Różańca oraz Wspólnoty Przyjaciół Paradyża. Nie odmawia pomocy w różnych pracach porządkowych w kościele i na plebanii. Jest osobą cichą, skromną, ale w pełni zaangażowaną.

Józef Żuława, rocznik 1950. Mieszka w Gubinie (par. Trójcy Świętej). Pan Józef od 1998 r. jest zaangażowany jako prezes w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Od 2003 r. pełni w parafii posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Jest członkiem parafialnej rady duszpasterskiej, należy do grupy Mężczyzn św. Józefa. Jest człowiekiem uczciwym, pracowitym, kochającym Boga, Ojczyznę i rodzinę.

Reklama

Wanda Zalewska, rocznik 1946. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Najświętszego Zbawiciela). Pani Wanda przez wiele lat pracowała w Gorzowskim Przedsiębiorstwie Turystycznym Warta-Tourist. W czasie przemian ustrojowych była zaangażowana w działalność zakładowego oddziału Solidarności. Od 2001 r. pełni funkcję przewodniczącej parafialnego zespołu Caritas, podejmuje szereg działań na rzecz osób potrzebujących. Jest człowiekiem głębokiej wiary, regularnie korzysta z sakramentów świętych.

Stanisław Tomaszewski, rocznik 1942. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Najświętszego Zbawiciela). Pan Stanisław posiada tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wciąż prowadzi pracownię artystyczną. Przez lata wyspecjalizował się w rzeźbie sakralnej. Jest autorem m.in. tryptyku skrzydłowego, podarowanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego wizyty w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. Pozostawił wiele owoców swojej pracy w świątyniach na terenie zarówno miasta i gorzowskich dekanatów, jak i diecezji.

Krystyna Grzegorek, rocznik 1958. Mieszka w miejscowości Klucze (par. Jana Nepomucena w Wilkowie). Pani Krystyna od 1994 r. opiekuje się kościołem parafialnym w Wilkowie, a także kaplicą w Kluczach. Zajmuje się sprzątaniem kościołów, dba o kwiaty, obrusy i bieliznę kielichową, szaty liturgiczne oraz otoczenie wokół świątyń. Jest przewodniczącą rady parafialnej. Pomaga w organizacji pielgrzymek i festynów. Zawsze służy radą i pomocą.

Krystian Malinowski, rocznik 1983. Mieszka w Radwanicach (par. św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim). Pan Krystian pracuje jako górnik – operator samojezdnych maszyn i urządzeń pod ziemią w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. W ochotniczej straży pożarnej od 1995 r. przeszedł wszystkie szczeble strażackiej służby. Wielokrotnie odznaczany za zasługi dla pożarnictwa. Brał udział przy gaszeniu pożaru plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie.

Reklama

Tadeusz Duczmal, rocznik 1961. Mieszka w Radwanicach (par. św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim). Obecnie pracuje w Hucie Miedzi Głogów. Od 1988 r. do dziś pełni w Ochotniczej Straży Pożarnej w Radwanicach stanowisko społeczne prezesa zarządu oddziału gminnego, a od 1998 r. – prezesa zarządu powiatowego. Uczestniczył w gaszeniu pożaru plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie. Stara się, by uroczystości św. Floriana miały charakter religijny i były związane z Eucharystią.

Mariola Różańska, rocznik 1960. Mieszka w Drezdenku (par. Przemienienia Pańskiego). Od 2008 r. jest odpowiedzialna w parafii za Apostolat Maryjny, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Pani Mariola służy Kościołowi z oddaniem i wielkim sercem. Prowadzi adoracje przed Najświętszym Sakramentem w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Beata Turczyn, rocznik 1970. Mieszka w Trzebiczu (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa). Pani Beata jest nauczycielką. Od 18 lat pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzebiczu. W parafii zaangażowana jest w parafialny zespół Caritas, zespół synodalny i radę duszpasterską. Jej dziełem życia i wielkim pragnieniem było nadanie SP w Trzebiczu imienia św. Jana Pawła II.

Alicja Czyrniańska, rocznik 1944. Pani Alicja jest zelatorką Żywego Różańca, jest w zespole synodalnym i radzie duszpasterskiej w parafii. Działa w parafialnym zespole Caritas i codziennie przed Mszą św. prowadzi modlitwę różańcową. Co roku współorganizuje wyjazd z wieńcem na dożynki diecezjalne i czuwania w pierwszą sobotę miesiąca do Rokitna. Jej życie to miłość do swojej rodziny, Kościoła i troska o parafię.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok wielkiego jubileuszu

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2024, str. I

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Angelika Zamrzycka

Bp Adrian Put prezentuje najnowszą publikację Krzysztofa Prokopa o biskupach ziemi lubuskiej

Bp Adrian Put prezentuje najnowszą publikację Krzysztofa Prokopa o biskupach ziemi lubuskiej

W tym roku obchodzimy rocznicę 900-lecia utworzenia dawnego biskupstwa lubuskiego. Z tej okazji są planowane uroczystości w Ośnie Lubuskim, które będą miały charakter nie tylko diecezjalny, lecz także ogólnopolski.

Diecezja lubuska została założona przez Bolesława III Krzywoustego w 1124 r., a jej zasięg obejmował tereny środkowego Nadodrza, ziemie położone na północ od Warty oraz obszar dorzecza Sprewy i Haweli. Jej początki świadczą o dynamicznej działalności chrystianizacyjnej i wskazują, że tworzenie się naszej państwowości było związane z Kościołem. Krzywousty powierzył diecezji lubuskiej misję ewangelizacyjną: – Ze względu na położenie, diecezja lubuska miała czuwać nad krzewieniem i utwierdzaniem chrześcijaństwa na zachód i północny-zachód od Lubusza. Plany te musiał zaaprobować odbywający od maja 1123 r. legację w Polsce kard. Idzi z Tusculum – mówi bp dr Adrian Put, który od dawna zajmuje się historią diecezji. W swojej działalności naukowej badał różne wątki związane z powstawaniem i rozwojem administracji kościelnej na naszych terenach. Wiele miejsca poświęcił historii diecezji lubuskiej. Wiedzę o tym biskup pomocniczy upowszechnia nie tylko w artykułach, ale również podczas konferencji i wykładów. – Pierwsza wiarygodna wzmianka o diecezji lubuskiej pochodzi z 1133 r. i znajduje się w bulli papieża Innocentego II – zauważa.

CZYTAJ DALEJ

Siostra naszego Boga

Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 22-25

[ TEMATY ]

Hanna Chrzanowska

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Hanna Chrzanowska (z prawej) w chorych widziała Chrystusa, ukochała ponad wszystko i tej miłości uczyła innych

Hanna Chrzanowska (z prawej) w chorych widziała Chrystusa, ukochała ponad wszystko
i tej miłości uczyła innych

Był to chłodny lutowy dzień 2015 r. W siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych przy ul. Szlak 61 w Krakowie czekała na mnie pani Helena Matoga, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej. Przygotowała materiały, z których mogłem korzystać przy pisaniu książki o niezwykłej pielęgniarce, ale również zaprosiła kilka osób, które znały Hannę

Pierwszą z nich była pani Aleksandra Opalska, uczennica Hanny, która poznała ją na początku lat 50. XX wieku. Niemal natychmiast uderzyły mnie jej entuzjazm i niezwykle żywe, bardzo plastyczne wspomnienie tych pierwszych spotkań, które miały miejsce ponad 60 lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję